Τότεναμ – Ντόρτμουντ 3-1: Αποτελεσματικά «Σπιρούνια»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, η Τότεναμ έκανε καλό ποδαρικό στον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν και με μεστή εμφάνιση ιδιαίτερα στην επανάληψη, η Τότεναμ κέρδισε την Ντόρτμουντ με 3-1 στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Δύο γκολ ο Άγγλος φορ (15’ και 60’). Είχαν προηγηθεί οι Άγγλοι στο σκορ με τον Σον στο 4’ και είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Γιαρμολένκο με εξαιρετικό γκολ στο 11’. Με 10 τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, λόγω αποβολής του Φερτόνχεν.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο Λονδίνο άρχισε με γκολ. Στο 4’, ο Σον με σουτ από πλάγια στην κλειστή γωνία του Μπούρκι μετά από έξοχη αντεπίθεση των Άγγλων πέτυχε το 1-0. Στο 11’ ο Γιαρμολένκο έκανε το 1-2 με τον Πούλισιτς και έκανε το εξαιρετικό πλασέ στο παραθυράκι του Γιορίς για το 1-1. Στο 15’, η Τότεναμ προηγήθηκε ξανά με πολύ δυνατό σουτ του Κέιν από πλάγια αριστερά. Στη συνέχεια, οι Γερμανοί είχαν την κατοχή της μπάλας σε συντριπτικά επίπεδα, όμως οι Άγγλοι αμύνονταν πολύ καλά στο δικό τους μισό. Στο 37’, η Ντόρτμουντ είχε μια πολύ καλή στιγμή, όταν η προβολή του Πούλισιτς έφυγε άουτ από το γύρισμα του Ομπαμεγιάνγκ. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την Τότεναμ μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με δύο ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Στο 50’, ο Κέιν είχε ένα δυνατό σουτ άουτ εντός περιοχής, ενώ ο Σον είχε σουτ ένα λεπτό αργότερα άουτ μετά από ωραία αντεπίθεση και πάσα του Κέιν. Στο 56’, ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ ως οφσάιντ, καθώς ο επιθετικός της Ντόρτμουντ καλυπτόταν καθαρά από τους αμυντικούς μετά την σέντρα του Γιαρμολένκο στην περιοχή. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Γερμανούς, ο Κέιν με ωραίο πλασέ με το αριστερό μέσα στην περιοχή πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ και τρίτο για την ομάδα του. Στο 68’, λίγο έλειψε να έρθει και το τέταρτο γκολ των Άγγλων, όταν ο Μπούρκι απέκρουσε με δυσκολία το πολύ καλό σουτ του Ντέιβις. Στο 70, ο Γιορίς απέκρουσε ενστικτωδώς το πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τόμπι Αλντερβάιρελντ είχε καλή κεφαλιά άουτ από το κόρνερ του Έρικσεν. Στο 76’, είχαμε νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με σουτ του Έρικσεν από πάσα του Κέιν που έφυγε άουτ. Στο 81’, νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με πλασέ του Κέιν που έφυγε μόλις άουτ από ασίστ του Έρικσεν. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Φερτόνχεν με δεύτερη κίτρινη για κτύπημα στον Γκέτσε.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα του Ποκετίνο πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στον όμιλο και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία. Από την άλλη, η Ντόρτμουντ προσπάθησε πολύ, αλλά δεν πήρε την ουσία.

Οι ενδεκάδες:

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσεζ, Φερτόνγκεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Έρικσεν, Σον (83' Σισοκό), Κέιν (87' Γιορέντε)

Ντόρτμουντ: Μπούργκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Τόπρακ (81'΄Ζαγκαντού), Τόλιαν, Σαχίν, Νταχούντ (72' Κάστρο), Καγκάβα (66' Γκέτσε), Ομπαμεγιάνγκ, Γιαρμολένκο, Πούλισιτς