Τρίτος όμιλος: Kαι αδιάφορος… τρομάζει ο Άγιαξ! (vid)

Πάρτι στην Κωνσταντινούπολη και… 5x3!

Το πάρτι του Άγιαξ στο Champions League συνεχίζεται!

Παρότι αδιάφορος, καθώς έχει εξασφαλίσει στο… χαλαρό την πρόκρισή του στους «16» της διοργάνωσης, αλλά και με πολλές αλλαγές, ο «Αίαντας» επικράτησε της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και μάλιστα με ανατροπή (1-2), κάνοντας το «5x3» στον όμιλό του!

Αυτή, στον αντίποδα, ήταν η πέμπτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις για τους αποκαρδιωτικούς «ασπρόμαυρους», που τερματίζουν οριστικά και αμετάκλητα στην τελευταία θέση και θα συνεχίσουν στο Europa League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Άγιαξ, ο απίθανος Σεμπαστιάν Αλέ! Ο Ιβοριανός στράικερ συνεχίζει να «γράφει» γκολ στο φετινό Champions League, σκόραρε ξανά κόντρα στην Μπεσίκτας, και μάλιστα και τα δύο τέρματα του Άγιαξ, μέσα σε 15 λεπτά, και έγινε ο πρώτος στην ιστορία της ολλανδικής ομάδας, που κάνει το «5Χ5» και ο τρίτος στη φετινή διοργάνωση μετά τους Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο Αλέ μπήκε στο ματς στο ημίχρονο και οκτώ λεπτά μετά πήρε την ασίστ του Ταλιαφίκο και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Οι Τούρκοι είχαν ανοίξει το σκορ με πέναλτι του Γκεζάλ. Στο 69', δε, σφράγισε την ανατροπή με προβολή και έφτασε τα εννέα γκολ στις πρώτες του πέντε συμμετοχές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ στον θεσμό!

Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο και Έρλινγκ Χάαλαντ είχαν κάνει, επίσης, «5Χ3» στην πρώτη τους σεζόν στα «αστέρια».