ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-0: Ο Λιβάγια έστειλε στην κορυφή την ψυχωμένη ΑΕΚ

Σε ένα αγώνα που η ΑΕΚ έπαιξε με τσαμπουκά και σκόραρε όταν βρέθηκε με αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη με 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ και να πατήσει κορυφή.

Σε ένα αγώνα που η ΑΕΚ έπαιξε με τσαμπουκά και σκόραρε όταν βρέθηκε με αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη με 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ και να πατήσει κορυφή. Κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η δύναμη και οι 10 κίτρινες και 3 κόκκινες στον αγώνα είναι ενδεικτικές. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Λιβάγια που ήταν και ο σκόρερ αλλά κέρδισε και την πρώτη κόκκινη του ΠΑΟΚ.

Ντερμπάρα με τα όλα του

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΟΑΚΑ ήταν πραγματικά εκπληκτικό και είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Μόλις στο 8’ ξεκίνησαν τα νεύρα και η ένταση. Ο Αραούχο δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα και αντέδρασε δίνοντας γροθιά στον Ζαμπράνο. Ο διαιτητής που είδε τη φάση έδωσε την κόκκινη στον Αραούχο και έτσι η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ποτέ να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 15’ ο Βιερίνια απείλησε με ένα σουτ αλλά ο Ανέστης απέκρουσε, αυτή ήταν και η μοναδική φάση του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο. Στο 25’ ο Λιβάγια άνοιξε το σκορ και έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ. Συγκεκριμένα ο Σιμόες έκανε το γύρισμα στον Κροάτη φορ ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καλύτερη ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν ανύπαρκτος στο γήπεδο. Στο 30’ ο Γιόχανσον με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Ρέι σε δύσκολη απόκρουση. Στο 35’ οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν αφού ο Ζαμπράνο που δέχθηκε την πρώτη του κίτρινη στην φάση της αποβολής του Αραούχο έκανε σκληρό φάουλ πάνω στον Λιβάγια και δέχθηκε και δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να πηγαίνει δίκαια με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια.

Απλά περισσότερα νεύρα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός ενώ συνέχισε να είναι η δύναμη το κυρίαρχο στοιχείο του παιχνιδιού. Ο Ράσβαν Λουτσέσκου προσπάθησε από το πρώτο μέρος να κάνει κάποιες αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του ωστόσο δεν τα κατάφερε. Στον αγώνα βλέπαμε ελάχιστες φάσεις. Στο 53’ ο Λόπες εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή ενώ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ άρχισαν να κουράζονται. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 70’ ένα σουτ του Μπίσεσβαρ έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Ανέστη. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει πολύ ενώ ο Χιμένεθ προσπάθησε να φρεσκάρει την ομάδα του που ήταν κουρασμένη με τον κόσμο της ΑΕΚ επίσης να σπρώχνει τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του. Στο 86’ χάθηκε καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν ο Ελ Καντουρί έκανε γέμισμα στην περιοχή αλλά ο Πρίγιοβιτς δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και αυτή έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα τα νεύρα ήταν ακόμη πολλά και έτσι σε μια αψιμαχία ο Μπίσεσβαρ απώθησε τον Μπακασέτα και αποβλήθηκε ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Χιμένεθ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα παρά το ότι ο ΠΑΟΚ πίεσε αρκετά την ΑΕΚ και έτσι οι «κιτρινόμαυροι» πήραν νίκη που τους ανεβάζει στην κορυφή.

Σκόρερς: 25' Λιβάγια
Κίτρινες: 23' Λάζαρος, 67' Λόπες, 80' Γαλανόπουλος, 89' Ανέστης / 7' Ζαμπράνο, 28' Πρίγιοβιτς, 45' Σάκχοφ, 50' Ελ Καντουρί, 61' Τσίμιροτ, 63' Βιερινία
Κόκκινη: 7' Αραούχο / 35' Ζαμπράνο (2η κίτρινη), 91' Μπίσεσβαρ

Οι εντεκάδες:

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (74' Γαλανόπουλος), Λιβάγια (65' Μπακασέτας), Αραούχο

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς (42' Κρέσπο), Τσίμιροτ, Σάκχοφ (46' Κάμπος), Πέλκας (69' Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς