Αρμάνι Μιλάνο-ΠΑΟ 83-95: «Πράσινο» τρένο χωρίς φρένα

Η ομάδα του Πιτίνο πέρασε σαν σίφουνας από το Μιλάνο φτάνοντας στην έκτη συνεχόμενη νίκη της

Με μια εντυπωσιακή και ώριμη εμφάνιση ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο με 83-95 φτάνοντας στην έκτη συνεχόμενη νίκη του.

Ο Νικ Καλάθης έκανε όργια με 27 πόντους, 14 ασίστ, 8 ριμπάουντ σε 39 λεπτά συμμετοχής! Πλέον η ομάδα του Πιτίνο βρίσκεται μια ανάσα από την είσοδό της στην οκτάδα!

Πέρα από τη σπουδαία νίκη, οι «πράσινοι» κάλυψαν και τη διαφορά με την οποία είχαν ηττηθεί από τους Ιταλούς στον πρώτο γύρο, κάτι που σημαίνει πως ευνοούνται σε πιθανές ισοβαθμίες.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από το «τριφύλλι», ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και έτρεξε επιμέρους σκορ 51-36 για να φτάσει στην ανατροπή και να ανέβει στο 15-13, αφήνοντας την παρέα του Τζέιμς στο 14-14.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε κάπως… μουδιασμένος το παιχνίδι και δυσκολευόταν να βρει εύκολους πόντους, ενώ τα περίμενε όλα από τον Καλάθη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-4 (7’), ωστόσο κάπου εκεί οι «πράσινοι» αφυπνίστηκαν, έσφιξαν την άμυνά τους και κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στην επίθεση για να περάσουν μπροστά στο σκορ με σερί 7-0 (9-11 στο 5’).

Οι παίκτες του Πιτίνο είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (13-17 στο 7’). Το «τριφύλλι» έφτασε μέχρι και το +6 (17-23 στο 9’), για να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας διαφορά 3 πόντων (20-23).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (29-34 στο 15’), κυρίως μέσα από την καλή του άμυνα, αλλά και τα… όργια του Καλάθη στον επιθετικό τομέα.

Στο τελευταίο 5λεπτο της δεύτερης περιόδου όμως, οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα της αντίπαλης άμυνας και με πρωταγωνιστή τον Κουζμίνσκας, ανέκτησαν το προβάδισμα (40-39 στο 18’) για να κλείσουν το ημίχρονο στο +3 (47-44), με τους γηπεδούχους να εκτελούν 20 βολές σε αυτό το διάστημα!

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυναμικά την τρίτη περίοδο και με σερί 7-0 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (47-51 στο 22’). Η Αρμάνι απάντησε με δικό της 8-0 με συνεχόμενα τρίποντα από Νάναλι, Μίτσοφ, για να περάσει και πάλι μπροστά (55-51 στο 23’).

Από ‘κει και πέρα, το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι Ιταλοί ξέφυγαν με +3 (64-61 στο 27’), αλλά κάπου εκεί πήρε μπρος η «πράσινη» μηχανή και με εξαιρετική λειτουργία σε άμυνα-επίθεση, «έτρεξε» σερί 11-0 για να κλείσει την περίοδο στο +8 (64-72). Το πλέον σημαντικό όμως ήταν ότι οι παίκτες του Πιτίνο είχαν ανατρέψει πλήρως το μομέντουμ και έφεραν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα.

Το… πάρτι του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, καθώς έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +12 (69-81 στο 33’), με τον Τόμας να μπαίνει στην εξίσωση, όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, ενόσω εκμεταλλεύτηκε δεόντως το πρόβλημα με τα φάουλ που είχε ο Τζέιμς από την άλλη πλευρά.

Η Αρμάνι μείωσε με ένα γρήγορο 4-0 (73-81 στο 34’), ωστόσο το «πράσινο» τρένο είχε μπει στις ράγες και δεν μπορούσε να σταματήσει: με επιμέρους 8-2 ξέφυγε για πρώτη φορά με 16 πόντους διαφορά (75-91 στο 37’).

Το τελευταίο τρίλεπτο έμοιαζε διαδικαστικό, καθώς το «τριφύλλι» δεν έδειχνε διατεθειμένο να επιτρέψει στους Ιταλούς να πλησιάσουν και να μειώσουν, ενώ υπερασπίστηκε άριστα το προβάδισμά του και έφτασε στο τελικό 83-95, με το οποίο κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο από την Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-44, 64-72, 83-95.