Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-1: Ο Ουάρντα «φρέναρε» την ΑΕΚ

Ατρόμητος και ΑΕΚ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1, με πρωταγωνιστή τον Αιγύπτιο παικταρά!

Ατρόμητος και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1 στο τελευταίο παιχνίδι για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ελληνικής Σουπερλίγκα. Ο Αραύχο έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ στο 68’, ενώ ο Αμρ Ουάρντα με ένα εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 80’. Πρόσωπο του αγώνα ο Αιγύπτιος ποδοσφαιριστής του Ατρομήτου, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 38'.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Στο 7’, ο Γιαννιώτης βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε τον κίνδυνο στο πλασέ του Αραούχο. Στο 10’, ο Μάρκο Λιβάγια έπιασε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο απομάκρυνε σωτήρια ο Γιαννιώτης. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι καλύτερη και στο 17΄, ο Ροντρίγκο Γκάλο εκτέλεσε ένα φάουλ εκτός περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει μόλις άουτ. Στο 21’,ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά. Ο Αμρ Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο, με την μπάλα να πηγαίνει μόλις άουτ. Η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε μέτρα στο γήπεδο τα επόμενα λεπτά και ανάγκασε την ΑΕΚ να κινηθεί στην μετριότητα για το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Στο 38’, μάλιστα, ο Ουάρντα και πάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με εκτέλεση φάουλ και αφού η μπάλα είχε χτυπήσει στο τείχος των παικτών της ΑΕΚ. Το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο και με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Ευκαιρίες ξεκάθαρες δεν είδαμε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου. Η ομάδα της ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί στο 68’. Ο Μάρκο Λιβάγια σε αντεπίθεση μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Γαλανόπουλο, αυτός έδωσε στον Αραούχο που απέφυγε τον Γιαννιώτη και πλάσαρε στην κενή εστία για το 0-1. Ο Μάντσον στο 75’ με πολύ δυνατό σουτ ανάγκασε τον Τσιντώτα να απομακρύνει με γροθιές, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αραούχο έστειλε την μπάλα άουτ μετά από γύρισμα του Μοράν. Στο 80’, όμως, ο Ατρόμητος ισοφάρισε με εξαιρετικό τρόπο. Ο Αμρ Ουάρντα έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από πολύ μακριά με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Τσιντώτα για το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά επικράτησε πολύ μεγάλη ένταση και, έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία με 1-1.

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει την ΑΕΚ στην δεύτερη θέση με 51 βαθμούς, μ’ έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Ο Ατρόμητος, από την άλλη, πήγε στους 43 βαθμούς με τον βαθμό που πήρε.

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Ντ.Κάναντι): Γιαννιώτης, Γιαννούλης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Μπουσουλάζιτς (78' Κωτσόπουλος), Μάντσον, Βασιλακάκης, Ουάρντα (90' Καρασαλίδης), Ντιγκινί (53' Μπρούνο), Ντάουαντα

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (53΄ Μοράν), Γκάλο, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (73' Μασούντ), Αραούχο (81' Μπακασέτας)

Σκόρερς: 80' Ουάρντα/ 68' Αραούχο

Διαιτησία: Τάσος Σιδηρόπουλος

Κίτρινες Κάρτες:  Γιαννούλης/ Γαλανόπουλος, Μοράν, Χριστοδουλόπουλος, Λιβάγια