Ελλάδα: Δυνατό τεστ, δυνατός και ο Ολυμπιακός!

Καλό πρόσωπο είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στην πιο έτοιμη Λουντογκόρετς.

Καλό πρόσωπο είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στην πιο έτοιμη Λουντογκόρετς. Οι ερυθρόλευκοι μπορεί να μη νίκησαν (1-1 με γκολ Φορτούνη), όμως είχαν καλή αμυντική λειτουργία και ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις.

Στοιχεία της δουλειάς του Μπέσνικ Χάσι έβγαλε κόντρα στη Λουντογκόρετς ο Ολυμπιακός. Παρότι οι Βούλγαροι ήταν πιο έτοιμοι, οι ερυθρόλευκοι στάθηκαν πολύ καλά στο δεύτερο και τελευταίο τους τεστ στο Ζέεφελντ, στο οποίο ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Αρκετά καλή εικόνα είχαν για περίπου 60 λεπτά παιχνιδιού οι Πειραιώτες, που πρέσαραν σωστά, δεν είχαν λάθη στις πάσες κι έβγαζαν με ευκολία αντεπιθέσεις. Το γκολ της ομάδας του Χάσι σημείωσε στο 34ο λεπτό ο Φορτούνης με πλασέ στην κίνηση. Οι Βούλγαροι απάντησαν με υπέροχο σουτ του Μαρσελίνιο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο με εξαίρεση δύο περιπτώσεις δεν ενόχλησαν σχεδόν καθόλου τον Καπίνο.

Το ματς:

Αρκετά σκληρό για τα δεδομένα ενός φιλικού προετοιμασίας ήταν το παιχνίδι. Το πρώτο 20λεπτο πέρασε με τον Ολυμπιακό να δείχνει αρκετά ορεξάτος, να έχει κίνηση στο γήπεδο αλλά οι παίκτες του Χάσι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Ντος Σάντος. Απ’την άλλη βέβαια, ούτε οι ερυθρόλευκοι «ενοχλήθηκαν» αφού το δίδυμο των Ρομαό και Σιώπη τα πήγε αρκετά καλά στη μεσαία γραμμή.

Το πέρασμα των λεπτών βρήκε τους Πειραιώτες να ζορίζονται αρκετά στην δημιουργία παιχνιδιού. Η Λουντογκόρετς πίεσε πολύ στις πρώτες πάσες όμως η τακτική αυτή της γύρισε μπούμερανγκ αφού έπειτα από ένα ωραίο κλέψιμο ο Ρομαό βρήκε ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα, «έσπασε» στον Ανδρούτσο ο οποίος γύρισε στον Φορτούνη που άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό. Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι Βούλγαροι ανέβηκαν και παρότι δεν μπόρεσαν να βγάλουν φάση μέσα απ’ το «κουτί» τελικά απάντησαν (1-1) ύστερα από εξαιρετικό μακρινό σουτ του Μαρσελίνιο στο 44’.

Κάπως καλύτερος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Οι ερυθρόλευκοι κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και ήταν πιο ουσιαστικοί στο γήπεδο. Μάλιστα, άγγιξαν το δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, ο Σεμπά έπειτα από όμορφη αντεπίθεση πλάσαρε άουτ (57’) και λίγο αργότερα (65’) ο Μάρτινς δεν μπόρεσε να νικήσει με σουτ από το ύψος της περιοχής τον αντίπαλο γκολκίπερ. Απ’ την πλευρά της, η ομάδα του Ντερμετζίεφ με εξαίρεση κάποιες ατομικές προσπάθειες δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Καπίνο, που έβλεπε τους αμυντικούς του να «καθαρίζουν» άνετα τις περισσότερες φάσεις.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Η Λουντογκόρετς εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο Ολυμπιακός έχασε , φυσιολογικά , τη συνοχή του λόγω των μαζεμένων αλλαγών, κέρδισε μέτρα και πίεσε ελαφρώς τους Πειραιώτες που όμως δεν τους έκαναν κάποιο δώρο στα μετόπισθεν.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Σισέ (55’ Νικολάου), Μποτία (60’ Ρισβάνης), Κούτρης (60’ Ντε λα Μπέγια), Ρομαό (72΄ Κασάμι), Σιώπης (60’ Μάρτινς), Φορτούνης (60’ Ζντιέλαρ), Ανδρούτσος (60’ Βέργος), Μάριν (60’ Γιαννιώτας), Σεμπά (76’ Μανθάτης)

Λουντογκόρετς (Γκεόργκι Ντεμερτζίεφ): Ρενάν Ντος Σάντος, Σισίνιο (62’ Λούκας Σάσα), Πλαστούν, Τερζίεφ (46’ Μότσι), Νατάναελ (79’ Βασίλιεφ), Ανισέτ, Καμπανιάρο, Μαρσελίνιο (70’ Κισαντά), Βάντερσον (75’ Ζοάο Πάουλο), Μίσιτζαν (46’ Κεσέρου), Καφού (62’ Λουκόκι).