Ελλάδα-Γιβραλτάρ 4-0: Έκανε το καθήκον της και περιμένει αντίπαλο

Η Εθνική Ελλάδος έκανε ότι έπρεπε να κάνει αφού πήρε την νίκη με 4-0 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα μπαράζ του Μουντιάλ και πλέον σε μια εβδομάδα θα μάθει αντίπαλο.

Η Εθνική Ελλάδος έκανε ότι έπρεπε να κάνει αφού πήρε την νίκη με 4-0 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα μπαράζ του Μουντιάλ και πλέον σε μια εβδομάδα θα μάθει αντίπαλο. Οι Έλληνες διεθνείς δυσκολεύτηκαν να ανοίξουν το σκορ αλλά όταν τα κατάφεραν απελευθερώθηκαν από το άγχος και έπαιξαν καλά. Η Ελλάδα πλέον θα κληθεί να αντιμετωπίσει και να αποκλείσει μια από τις Ιταλία, Κροατία, Δανία και Ελβετία για να εξασφαλίσει τη θέση της στο Μουντιάλ του 2018 στη Ρωσία. Ο Μήτρογλου και ο Τοροσίδης ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης, σκόραρε και ο Γιαννιώτας.

Ο Τοροσίδης έδιωξε το άγχος

Η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσε να βρει ευκαιρίες για να απειλήσει το Γιβραλτάρ. Ωστόσο όλοι οι χώροι ήταν καλά κλειστοί και οι Έλληνες διεθνείς δυσκολεύονταν να δώσουν σωστή τελική πάσα. Στο 15’ μια κεφαλιά του Ταχτσίδη μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο έξω. Στο 21’ ο Φορτούνης έκανε ένα μακρινό σουτ με την μπάλας να φεύγει λίγο έξω. Στο 32’ ήρθε η λύτρωση για την Εθνική όταν μετά από σέντρα του Ζέκα ο Τοροσίδης βγήκε πρώτος στην μπάλα και με κεφαλιά έκανε το 1-0 διώχνοντας έτσι το άγχος από τα πόδια αυτού και των συμπαικτών του. Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει και στο 37’ μια επικίνδυνη κεφαλιά του Μήτρογλου κατέληξε στα χέρια του Ιμπραχίμ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου με την Ελλάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το ζητούμενο.

Μητρογκόλ και φύγαμε για μπαράζ

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα και πάλι να μπαίνει δυνατά αλλά να αντιμετωπίζει ακριβώς τα ίδια προβλήματα με το πρώτο ημίχρονο. Οι Έλληνες διεθνείς κέρδιζαν πολλά κόρνερ αλλά δεν τα εκμεταλλεύονταν με αποτέλεσμα το εύθραυστο 1-0 να παραμένει. Στο 61’ ο Μήτρογλου σκότωσε τον αγώνα αφού μετά από λάθος ο Φορτούνης έδωσε στον Μάνταλο και αυτός στον Μήτρογλου που με ψύχραιμο αριστερό πλασέ έκανε το 2-0 και σφράγισε την νίκη. Στο 63’ ήρθε και το 3-0 όταν ο Τοροσίδης έδωσε μέσα από την περιοχή πάσα πάρε βάλε στον Μήτρογλου που σε κενή εστία σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην βραδιά. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ελάχιστες φάσεις βλέπαμε στον αγώνα. Στο 69’ ο Μήτρογλου έχασε ευκαιρία για το χατ-τρικ όταν ο Ταχτσίδης του έβγαλε καλή μπαλιά και αυτός κατέβασε και έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 78’ ο Γιαννιώτας έκανε το 4-0 όταν ο Σταφυλίδης του έκανε γύρισμα από αριστερά και αυτός με στριφτή κεφαλιά σκόραρε. Στο 81’ ο Γιαννιώτας αν και σε καλή θέση στην περιοχή έκανε σουτ με την μπάλα να φεύγει κόρνερ. Η Ελλάδα έδειχνε όρεξη να πετύχει και πέμπτο γκολ ωστόσο οι Έλληνες διεθνείς δεν κατάφεραν τελικά να το βρουν και ο αγώνας έληξε με 4-0. Έτσι η Ελλάδα πήρε την πρόκριση στα μπαράζ και σε μια εβδομάδα θα μάθει ποια εκ των Ιταλία, Κροατί, Δανία και Ελβετία πρέπει να αποκλείσει.

Σκόρερ: 32' Τοροσίδης, 61' 63' Μήτρογλου, 78' Γιαννιώτας