Ελλάδα – Φινλανδία 1-0:Νίκη για την «Γαλανόλευκη» που ...άρεσε

Νίκησε και ελπίζει

Νίκη για την Ελλάδα απέναντι στην Φινλανδία μετά από 18 χρόνια με 1-0 με το αυτογκόλ του Γκράλουντ στο 25’ λεπτό της αναμέτρησης. Η Ελλάδα που ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα πήρε δίκαια την νίκη που θα μπορούσε να έρθει και με μεγαλύτερο σκορ αν οι Έλληνες διεθνής ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους. Την καλή παρουσία κρατά ο κ.Αναστασιάδης στο ντεμπούτο του με την Εθνική. Η Φινλανδία από την πλευρά της είχε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει που δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Το παιχνίδι:

Α' Μέρος

Ένα πρώτο ημίχρονο που η Ελλάδα ήταν καλύτερη και δίκαια είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 μετά το αυτογκόλ του Γκράνλουντ στο 25' λεπτό. Η Φινλανδία μπήκε καλύτερα στα αρχικά στάδια του παιχνιδιού αλλά η συνέχεια ήταν ολοκληρωτικά δική της.
Η πρώτη φάση του αγώνα λοιπόν ήταν για τους Φινλανδούς που έφτασαν πολύ κοντά στο να σκοράρουν. Η Ελληνική ομάδα φάνηκε τυχερή μιας και ο Πούκι άνοιξε το κοντρόλ στο τετ-α-τετ και έδωσε την ευκαιρία στον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει την μπάλα μετά από διπλή προσπάθεια. Η απάντηση από την Ελληνική ομάδα ήρθε στο 19' λεπτό με ένα σουτ του Κούτρη που δεν είδε στόχο. Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Αναστασιάδη κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και έτσι μετά από πίεση που έβαλε στην άμυνα της Φινλανδίας κατάφερε να σκοράρει. Ο Τοροσίδης έκανε μια τρομερή κίνηση που πέρασε και έκανε την σέντρα στον Πέλκα με την κεφαλιά του να αποκρούεται από τον Γκράνλουντ. Ο αμυντικός της Φινλανδίας όμως στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του γράφοντας το 1-0. Η Φινλανδία απάντησε ένα πεντάλεπτο μετά με την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Τουομίνεν. Ο Πούκι έκανε το γύρισμα στην περιοχή βρίσκοντας τον συμπαίχτη του που από πολύ καλή θέση αστόχησε. Ο Τοροσίδης απείλησε ξανά μετά το φάουλ του Φορτούνη με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο. Η Ελλάδα δεν σταμάτησε και έχασε νέα ευκαιρία με την κεφαλιά του Σωκράτη. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ με τον αμυντικό της Άρσεναλ να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και να παίρνει την κεφαλιά. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε έξω αφού βρήκε στο δοκάρι.

Μελανό σημείο στο πρώτο μέρος ο τραυματισμός του Μανωλά που αντικαταστάθηκε στο 28 λεπτό από τον Σιόβα.

Β' Μέρος:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες. Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη ήταν για την Φινλανδία. Ο Τουομίνεν έτρεξε σε άδειο γήπεδο κάνοντας ανενόχλητος το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια. Με σαφώς πιο χαμηλό τον ρυθμό αφού η ομάδα της Φινλανδίας ήθελε να διαφυλάξει τα υπέρ της τέρματα που της δίνουν το πάνω χέρι στην πρόκριση. Ένα σαρανταπεντάλεπτο που δεν είχε και τις τεράστιες ευκαιρίες από τις δυο ομάδες. Η Ελλάδα έβαλε πίεση σε μικρά διαστήματα αφού ήθελε το δεύτερο τέρμα που θα της έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσει την τελευταία αγωνιστική σε περίπτωση ισοβαθμίας. Κάτι τέτοιο δεν ήρθε ποτέ και το σκορ έμεινε στο 1-0 που έδωσε την ευκαιρία στην Φινλανδία να έχει το πάνω χέρι. Χωρίς την αξιόλογη φάση από την Ελλάδα στο δεύτερο μέρος με την Φινλανδία να χάνει δυο καλές ευκαιρίες μπροστά από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου. Αρχικά με το σουτ του Τουομίνεν να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Βλαχοδήμου. Στη συνέχεια και πάλι επικίνδυνη στιγμή για τη Φινλανδία με την ατομική προσπάθεια του Σόιρι, όμως ο 24χρονος εξτρέμ βγήκε με την μπάλα έξω.

Η Ελλάδα είχε ένα καλό παιχνίδι που βρήκε και δοκάρι με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα της Φινλανδίας. Νίκησε αλλά ήθελε το κάτι παραπάνω που θα της έδινε το πάνω χέρι για την πρόκριση με την διαφορά τερμάτων.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Η Εθνική Ελλάδας είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές της να κάνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Κούρτης και Φορτούνης έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Φινλανδίας. Αν μπορούσε να αποφύγει και τα λάθη στο χώρο του κέντρου θα μπορούσε να ελέγξει καλύτερα το παιχνίδι.

Η Φινλανδία ήρθε με μοναδικό σκοπό να μην διαφυλάξει την διαφορά τερμάτων που έχουν οι δυο ομάδες. Λειτούργησαν πολύ καλά στην άμυνα και κράτησαν πίσω τους Έλληνες διεθνής.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ο Μήτρογλου θα μπορούσε να φανεί πιο επικίνδυνος μπροστά στην εστία της Φινλανδίας και να δώσει περισσότερη ώθηση με την παρουσία του στο γήπεδο. Χρειαζόταν τέρματα η Εθνική στο σημερινό παιχνίδι με τον Έλληνα επιθετικό να μην μπορεί να βοηθήσει.

Από την ομάδα της Φινλανδίας απογοητευτικό ήταν το κέντρο της ομάδας που θα μπορούσε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και να βοηθήσει στο επιθετικό κομμάτι δίνοντας περισσότερες βοήθειες στην επίθεση.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Eλλάδα (Α.Αναστασιάδης): Στο ντεμπούτο του ο Έλληνας τεχνικός ήταν με την πλάτη στον τοίχο αφού ήθελε πάση θυσίας τη νίκη. Παρέταξε την ομάδα του με νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα θέλοντας να δώσει διαφορετικό αέρα στην ομάδα και φρεσκάδα. Με την πάροδο του χρόνου είδε την ομάδα του να ανεβάζει στροφές και να καταφέρνει να παίρνει κεφάλι στο σκορ.

Φινλανδία (Μ.Κανέρβα): Ο τεχνικός της Φινλανδίας είχε πιο εύκολο βράδυ μιας και δεν είχε το άγχος την νίκης. Οι τέσσερις νίκες στον όμιλο του έδωσαν την ευκαιρία του λάθους και της ήττας. Παράταξε την ομάδα του με σκοπό να αμυνθεί για να πάρει το σκορ

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο διαιτητής της αναμέτρησης είχε ένα εύκολο βράδυ Άφησε το παιχνίδι να κυλήσει και δεν σταματούσε την ροή του αγώνα σφυρίζοντας φάουλ.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Eλλάδα (Α.Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Σωκράτης, Μανωλάς (Σιόβας), Κούτρης, Τοροσίδης, Κουρμπέλης, Ζέκα, Μάνταλος, Πέλκας (Μπακασέτας), Φορτούνης, Μίτρογλου (Κουλούρης)

Φινλανδία (Μ.Κανέρβα): Ράντεσκι, Ουρόνεν, Αραχούρι, Τοίβιο, Γκράνλουντ, Σοίρι (Γιένσεν), Καούκο, Καμαρά, Λούντ, Τουόμινεν, Πούκι (Πίρινεν)

Διαιτητής: Λούκα Μπάντι

Σκόρερ:  25' Γκράλουντ (Αυτογκόλ)/-

Κίτρινες:-/ Γκράλουντ