Φινλανδία – Ελλάδα 2-0: Ήττα και αντίο με κατεβασμένα χέρια

Χάθηκαν οι ελπίδες της «γαλανόλευκης» για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Εθνική Ελλάδας γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Φινλανδία εκτός έδρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για τον 2ο όμίλο της 3ης κατηγορίας του πρωταθλήματος των Εθνών. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να δείχνουν προτεραιότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και σκόραραν στην αρχή (46΄ Σόιρι) και στο τέλος του ημιχρόνου (89΄ Καμαρά). Η Εθνική δεν έπεισε με την εμφάνισή της και πλέον το κλίμα στην ομάδα δεν είναι και πολύ καλό.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με αργό ρυθμό και χωρίς τις μεγάλες φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Στο 15΄ ο Λουντ σούταρε εκτός περιοχής στέλνοντας όμως τη μπάλα πολύ ψηλά. Δέκα λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων, ο Αραγιούρι έκανε το γυριστό αλλά αυτό κατέληξε αδύνατα στην αγκαλιά του Μπάργκα. Στο 32΄ η Ελλάδα βρήκε την 1η της τελική στο παιχνίδι. Ο Μπακασέτας σούταρε με τη μια εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 42΄ η Ελλάδα είχε μια καλή ευκαιρία όταν ο Πέλκας, από το ύψος της περιοχής, προσπάθησε να κρεμάσει τον Χραντέσκι αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Β΄ Ημίχρονο: Η Φινλανδία ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το β΄ μέρος. Στο 46΄ ο Σόιρι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του όταν μετά από διπλό αμυντικό λάθος των αμυντικών της Ελλάδας που δεν απομάκρυναν σωστά, βρέθηκε σε θέση βολής. Στο 50΄ είχαμε ακόμη μια καλή ευκαιρία για την Φινλανδία όταν ο Τουόμινεν εξαπέλησε ένα ευθύβολο σουτ από πλάγια θέση εκτός περιοχής το οποίο πήγε λίγο πάνω από την εστία. Η Ελλάδα προσπάθησε να απειλήσει με τα σουτ των Μήτρογλου στο 57΄και Πέλκα στο 60΄ αλλά και τα δυο κατέληξαν εκτός εστίας. Στο 67΄ο Μπάργκας έκανε σπουδαία απέμβαση και έσωσε σε τετ α τετ με τον Τουόμινεν. Στο 72΄ υπήρξε καλή εκτέλεση φάουλ στη γωνιά για τη Φινλανδία, αλλά ο Μπάργκας ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε πλάγια. Στο 81΄ ο Λουντ λίγο έλειψε να χρισθεί σκόρερ καθώς πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι για να στρωθεί η μπάλα ξανά σε ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων πριν φύγει ψηλά εκτός εστίας. 82΄ Οι γηπεδούχοι πήραν τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλαν τη μπάλα μόλις άουτ. 87΄ κατάφερε τελικά η Ελλάδα να δημιουργήσει φάση. Ο Κουλούρης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ που έφυγε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό πριν το 90΄ο Καμαρά με σουτ εντός περιοχής σκόραρε και έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Φινλανδία (Κανέρβα): Χραντέτσκι, Αραγιούρι, Τόιβιο, Καμαρά, Σόιρι (Πίρινεν 87΄), Σπαρβ, Ουρόνεν, Λουντ, Τουόμινεν, Ραϊτάλα, Πούκι (Σκραμπ 12΄).

Ελλάδα (Σκίμπε): Μπάργκας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος (Τζαβέλλας 46΄), Τσιμίκας, Μπακάκης, Τζιόλης, Ζέκα, Πέλκας (Κουλούρης 73΄), Μπακασέτας (Χριστοδουλόπουλος 55΄), Φορτούνης, Μήτρογλου.

Σκόρερ: Σόιρι 46΄, Καμαρά 89΄ / -

Κίτρινες κάρτες: - / Μανωλάς 74΄

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)