Η Ξάνθη έβγαλε κόκκινη στην ΑΕΚ!

Δεν τα καταφέρνει εκτός η ΑΕΚ

Κόλλησε στα Πηγάδια η ΑΕΚ! Η Ένωση ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Ξάνθης (1-1) σε ακόμη ένα παιχνίδι πρωταθλήματος που έγινε ροντέο.

Καλύτεροι ήταν οι κιτρινόμαυροι στο ξεκίνημα, όμως η… δουλειά χάλασε όταν ο Μπρίτο άνοιξε το σκορ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο στο 40’. Από εκεί και πέρα και μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού η ομάδα του Χιμένεθ ήταν συνεχώς στην επίθεση.

Στο 50’ δεν της δόθηκε πέναλτι του Λισγάρα στον Μάνταλο και στο 55’ ο Φλίσκας αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Ακρίτες που είδαν και τον Σβάρνα να παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Λιβάγια (επίσης σωστή).

Οι κιτρινόμαυροι πέταξαν πολλές ευκαιρίες, κατάφεραν να απαντήσουν με τον Βράνιες στο 88’ όμως δεν πρόλαβαν να κάνουν την ολική ανατροπή και πλέον βρίσκονται στο -1 από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ.

Ζωηρό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και πάτησε με το… καλησπέρα την αντίπαλη περιοχή. Η Ξάνθη δεν… μάσησε κι ανέβασε άμεσα τις γραμμές της περνώντας στην αντεπίθεση. Το ματς χάλασε απότομα. Η ένταση ήταν μεγάλη και από τις δύο πλευρές και για σχεδόν δέκα λεπτά δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, αφού δεν το επέτρεψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι αψιμαχίες μεταξύ των παικτών.

Μετά το 25’ η Ένωση άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της. Με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας γύρω από την περιοχή, οι φιλοξενούμενοι άγχωσαν τους Ακρίτες οι οποίοι αμύνονταν μαζικά. Είναι δε χαρακτηριστικό πως μέσα σε τέσσερα λεπτά, οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν τρεις ευκαιρίες (33’,34’,37’) εκ των οποίων η τελευταία, αυτή του Λάζαρου, ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε μεγάλη επέμβαση. Κόντρα στη ροή του ματς, οι παίκτες του Ράσταβατς άνοιξαν το σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο στο 40’. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει. Είχε σωστή αντίδραση, όμως δεν πρόλαβε και πήγε στα αποδυτήρια με γκολ στην πλάτη.

Πολύ δυνατά μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 47’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με νέα κεφαλιά του Λάζαρου και επίσης νέα μεγάλη απόκρουση του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα η Ένωση φώναξε για πέναλτι που κακώς δεν της δόθηκε όταν ο Λισγάρας έκανε φράγμα στην περιοχή κι έκοψε τον Μάνταλο. Η ομάδα του Χιμένεθ συνέχισε να κρατάει στριμωγμένη την Ξάνθη και στο 55΄ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Φλίσκα με δεύτερη κίτρινη (σωστές και οι δύο). Οι Ακρίτες δεν πανικοβλήθηκαν, πάντως, κατάφεραν να πάρουν ανάσες πετώντας την μπάλα στα άκρα και πάγωσαν τον ρυθμό.

Τα πράγματα για την ομάδα του Ράσταβατς, που κρατούσαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους σκορ έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο (72’) καθώς αποβλήθηκε ο Σβάρνας με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα από πίσω στον Λιβάγια που ήταν απέναντι στον Ζίβκοβιτς (σωστή). Η ΑΕΚ έπαιξε τα ρέστα της στο φινάλε όμως η μπάλα δεν έμπαινε μέσα. Τελικά κατάφερε να απαντήσει με τον Βράνιες στο 88’ ύστερα από ασίστ του Μάνταλου, όμως δεν πρόλαβε να «τουμπάρει» το παιχνίδι και να πάρει και τη νίκη, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μείνει στην κορυφή.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Zίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Φλίσκας, Μεχία, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (75’ Μπρίτο), Ρότσε (59’ Σβάρνας), Κίκε (64’ Γέντρισεκ)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Γκάλο (65’ Λόπες), Σιμόες, Γαλανόπουλος (76’ Μπακασέτας), Μάνταλος, Λάζαρος (69’ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Αραούχο