Μηδέν εις το πηλίκο για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό!

Ο εξαιρετικά στημένος στον αγωνιστικό χώρο Παναθηναϊκός… μπλόκαρε τον ακίνδυνο Ολυμπιακό

Η μπίλια έκατσε στο… ζερό! Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0, σε ένα κακό από άποψη θεάματος ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ακίνδυνοι, χωρίς φαντασία και… σκασμένοι από την κούραση οι «ερυθρόλευκοι», με τους «πράσινους» να είναι άριστα στημένοι στο γήπεδο και να «κλειδώνουν» τον άξονα με κορυφαίο τον Ρούμπεν Πέρεθ, με τον Γιοβάνοβιτς να... μακιγιάρει με το πλάνο του τις απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει μεσοαμυντικά.

Πίεσε από το 70' και μετά ο Ολυμπιακός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν άφησε χώρους στον αντίπαλο και δεν του επέτρεψε να κάνει το παιχνίδι του, κρατώντας τον μακριά από την περιοχή.

Στους 10 βαθμούς πλεόν ο Ολυμπιακός, που έχει 2 ισοπαλίες και μία νίκη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, ενώ ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 7 και πήρε τον πρώτο του βαθμό εκτός έδρας.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 κατέβασε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Στην εστία ο Βατσλίκ, με τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ και Ρέαμπτσουκ στην άμυνα. Ο Μπουχαλάκης καθαρός κόφτης, με τους Μαντί-Αγκιμπού Καμαρά εσωτερικούς χαφ και τους Ελ Αραμπί, Μασούρα να πλαισιώνουν τον Τικίνιο στην επίθεση. Βέβαια, από το τέταρτο και μετά, ουσιαστικά το γύρισε σε 4-4-2, με Αραμπί-Τικίνιο στην κορυφή, τον Αγκιμπού αριστερά και τον Μασούρα δεξιά.

Με 4-4-2 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Μπρινιόλι για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια, με τους Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρα, Χουάνκαρ στην άμυνα. Ρούμπεν Πέρεθ και Αλεξανδρόπουλος στα χαφ, με τους Χατζηγιοβάνη, Βιτάλ στα άκρα και τον Παλάσιος να πλαισιώνει τον Καρλίτος, έχοντας πιο ελεύθερο ρόλο.

Για… ένα λεπτό ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού υπήρξε στη συνέχεια μια οκτάλεπτη διακοπή λόγω καπνογόνων στην κερκίδα. Με την επανέναρξη, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή, προσπάθησε να πλησιάσει την αντίπαλη περιοχή αλλά βρήκε απέναντί του τον εξαιρετικά στημένο στο γήπεδο Παναθηναϊκό. Ρούμπεν και Αλεξανδρόπουλος λειτουργούσαν εξαιρετικά, έκοβαν το κάθετο ποδόσφαιρο των «ερυθρόλευκων» που έβαζαν στο ματς τον Λαλά, αλλά την ίδια ώρα έβλεπαν το Τικίνιο-Αραμπί να μην έχει καλή συνεργασία στην επίθεση. Κάπως έτσι, η πρώτη και ουσιαστικά μοναδική καλή φάση στο ημίχρονο ήρθε στο 24ο λεπτό όταν ο Λαλά έκανε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο αμαρκάριστος Αγκιμπού δεν κατάφερε να βρει εστία από πλεονεκτική θέση.

Το 4-4-2 του Παναθηναϊκού, με την τετράδα των χαφ στην ευθεία, σε συνδυασμό με το γεγονός πως ο Ολυμπιακός στόχευε το παιχνίδι του στους Αραμπί-Τικίνιο και οι Μασούρας, Αγκιμπού είχαν βγει εκτός αγώνα, είχε ως συνέπεια το ματς να είναι… σβηστό. Κάπως έτσι, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα. Δυνατό ξεκίνημα από την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς στο δεύτερο μέρος, με ένα πιεστικό πεντάλεπτο που δεν έφερε αποτέλεσμα αλλά έδειχνε να πατάει καλύτερο από τους φιλοξενούμενους. Κάπου εκεί, όμως, ήρθε η νέα διακοπή, εκ νέου 8-9 λεπτών, λόγω της ατμόσφαιρας που δημιουργήθηκε από τα καπνογόνα και ο ρυθμός με την επανέναρξη είχε πέσει… εκ νέου.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να γεμίζει την αντίπαλη περιοχή, έπαιζε κυρίως από τα δεξιά με τον Λαλά να είναι ο καλύτερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» και να βλέπει τη σέντρα του στο 70’ να σταματάει στη συμβολή των δοκών, ενώ δύο λεπτά αργότερα η σέντρα-σουτ του Ρέαμπτσουκ απομακρύνθηκε από τον θετικότατο στο ντεμπούτο Μπρινιόλι. Ο Παναθηναϊκός στο αμέσως επόμενο διάστημα προσπάθησε δις να φύγει στην κόντρα, με τον Χατζηγιοβάνη να χαλάει την πρώτη και τον Αλεξανδρόπουλο να δοκιμάζει τα πόδια του από μακριά στη συνέχεια για να μπλοκάρει ο Βατσλίκ.

Στο 77ο λεπτό δε, ο Ολυμπιακός έφτιαξε την καλύτερη φάση του ματς, ξανά με τον Αγκιμπού Καμαρά που έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπρινιόλι κράτησε το μηδέν. Μαρτίνς και Γιοβάνοβιτς έκαναν τις κινήσεις στη… σκακιέρα, με τον προπονητή των γηπεδούχων να τονώνει μεσοεπιθετικά την ομάδα του και αυτόν των φιλοξενούμενων να την φρεσκάρει για να αντέξει το πρέσινγκ του αντιπάλου. Τα λεπτά περνούσαν, οι Πειραιώτες έβγαζαν διάθεση, αλλά και κούραση, με τους «πράσινους» να κρατάνε μακριά από την περιοχή τους τον Ολυμπιακό και να αγχώνονται μόνο στο φινάλε, όταν μετά τη σέντρα του Κούντε και την κακή απομάκρυνση, ο προωθημένος Σισέ δεν βρήκε την μπάλα στην περιοχή για να απειλήσει, σφραγίζοντας με αυτή την προσπάθεια το τελικό 0-0.

MVP: Αψεγάδιαστο παιχνίδι από τον Ρούμπεν Πέρεθ. Ο Ισπανός χαφ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, συνθέτοντας ένα πολύ καλό δίδυμο με τον Αλεξανδρόπουλο στον άξονα. Δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να παίξουν κάθετα, περιόρισε τα ανεβάσματα του Μαντί Καμαρά, ενώ έκανε αρκετά κλεψίματα και επεμβάσεις, όντας στο κατάλληλο σημείο στον άξονα.

Η σφυρίχτρα: Ο Σλοβένος Βίντσιτς δεν είχε την δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει. Κράτησε… μπόλικες καθυστερήσεις και στα δύο ημίχρονα, αφού υπήρξαν μεγάλες διακοπές λόγω των καπνογόνων που άναψαν στις κερκίδες οι οπαδοί του Ολυμπιακού.