«Ναυάγιο» του Παναθηναϊκού και... adios τετράδα!

Ήττα του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ με 92-75

Έβγαλε τα… μάτια του στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι δεν έπαιξαν… ποτέ άμυνα στο δεύτερο μέρος, ηττήθηκαν με το «βαρύ» 92-75 από τη Ρεάλ και πλέον ψάχνουν «θαύμα» για πλεονέκτημα έδρας.

«Εξαφανίστηκε» και το πλήρωσε… σκληρά στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός.

Αν και στο πρώτο 20λεπτο ήταν στο «κόλπο» του διπλού (38-37), στην «επανάληψη» η ομάδα του Πασκουάλ έπαιζε άμυνα με τα μάτια και τελικώς όχι μόνο ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά διασύρθηκε με το «βαρύ» 92-75.

Αποτέλεσμα σχεδόν καταδικαστικό για το όνειρο της τετράδας, δεδομένου πως το τριφύλλι έμεινε έκτο με ρεκόρ 14-11, την ώρα που οι Μαδριλένοι είναι στο 15-10, η Ζαλγκίρις στο 15-9 (ματς λιγότερο) και έχουν σε τυχόν ισοβαθμία τους πράσινους…

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο Τζέιμς που.. ξύπνησε στο δεύτερο μέρος (7/7 δίποντα, αλλά 1/9 τρίποντα), 12 είχε ο Ρίβερς, 11 ο Ντένμον. 10 έβαλε ο Καλάθης με 3 ασίστ και 4 λάθη, αλλά γενικά βρέθηκε σε κακό βράδυ, δείχνοντας επηρεασμένος τόσο από το ασφυκτικό πρέσινγκ του Καμπάτσο, όσο και από το χτύπημα που δέχθηκε λίγο πριν το ημίχρονο. Εκτός κλίματος οι Σίνγκλετον-Γκιστ που αντιμετώπισαν… άπειρα προβλήματα στα μετόπισθεν από Ταβάρες-Ρέγες-Αγιόν, 19 επιθετικά ριμπάουντ(!) μάζεψε η ελληνική ομάδα, αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε σχεδόν καθόλου. Μόλις 26% στα τρίποντα είχαν οι φιλοξενούμενοι (9/34) και 43% στα δίποντα (19/44) κι ενώ χάσαμε το μέτρημα στα άστοχα φόλοου, λέι απ και φαινομενικά εύκολα καλάθια κοντά στη ρακέτα των Μαδριλένων.

«Ντύθηκε» Ντόντσιτς ο Κοζέρ, καθώς με 26 πόντους(!) και 4 ασίστ έκανε το… ματς της ζωής του. Από κοντά ο Καμπάτσο με 15 και ο Ταβάρες με 14, ο οποίος ώρες-ώρες έμοιαζε σα να παίζει με… παιδιά.

Μουδιασμένος μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός. Το μαρκάρισμα του Καμπάτσο «εγκλώβισε» τον Καλάθη, οι πράσινοι έκαναν άτσαλα τελειώματα, ακόμα και σε φαινομενικά εύκολες φάσεις, ενώ με τον Ταβάρες να στήνει «πάρτι» κοντά στη ρακέτα, η Ρεάλ προηγήθηκε 8-0, προκαλώντας προβληματισμό. Ο Πασκουάλ έριξε στο ματς Ντένμον-Ρίβερς (αντί των Λοτζέσκι-Αντετοκούνμπο) και ξαφνικά η ελληνική ομάδα… τρελάθηκε, παίρνοντας τα πάνω της. Με βομβαρδισμό από τα 6,75 (Ρίβερς x2, Καλάθης, Σίνγκλετον) και δεχομένοι μόλις 2 πόντους, οι πράσινοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-2 και… επέβαλαν σιγή για το 10-16 στο 7’. Το τριφύλλι είχε το μομέντουμ, έβρισκε σκορ στην επίθεση (με Ντένμον-Σίνγκλετον), αλλά η Ρεάλ κατάφερε να… επιστρέψει, μειώνοντας στον πόντο στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 19-20.

Η είσοδος του παθιασμένου Πέιν έδωσε… οντότητα στον Παναθηναϊκό κοντά στη ρακέτα, ενώ –επιτέλους- η ομάδα του Πασκουάλ άρχισε να εκμεταλλεύεται τα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερης ευκαιρίες, παραμένοντας σε θέση οδηγού, 21-25. Το τριφύλλι είχε καταφέρει να περιορίσει τους αιφνιδιασμούς των Μαδριλένων, αλλά… δεν περίμενε να βγει μπροστά ο Κοζέρ. Ο Γάλλος γκαρντ προκαλούσε πολλά ρήγματα, ο Λεκαβίτσιους δεν προσέφερε τίποτα ως.. αντι-Καλάθης και η Ρεάλ προηγήθηκε ξανά με 28-25. Τζέιμς και Ρίβερς «κουβάλησαν» την ελληνική ομάδα στην επίθεση (παρά κάποιες… τραβηγμένες επιλογές του πρώτου), η οποία ανέκτησε εκ νέου τα ηνία με 30-32. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με τη βασίλισσα να χτυπά κοντά στο ζωγραφιστό, αλλά τον Ντένμον να βάζει την… πινελιά του πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους και να διαμορφώνει από μακριά το 38-37 του ημιχρόνου.

Υπνωτισμένος επέστρεψε στο παρκέ ο Εξάστερος… Αν και στο πρώτο 20λεπτο δεν είχε επιτρέψει στη Ρεάλ να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, εντούτοις στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, τα πράγματα άλλαξαν… Η άμυνα του τριφυλλιού ήταν σχεδόν απούσα, η επίθεση ήταν δυσλειτουργική και μοιραία η βασίλισσα προηγήθηκε 46-39. Οι πράσινοι ήταν πραγματικά εκτός κλίματος και ουσιαστικά γίνονταν… παιχνιδάκι στα χέρια των Μαδριλένων. Μπορεί, λοιπόν, ο Ρίβερς με το τέταρτο αποψινό του τρίποντο να μείωσε προς στιγμήν σε 46-42, αλλά οι παίκτες του Πασκουάλ… δεν βλέπονταν. Ταβάρες-Καμπάτσο-Κοζέρ έκαναν ό,τι ήθελαν απέναντι στον… αλλού γι’ αλλού Παναθηναϊκό και μοιραία η διαφορά… εκτινάχθηκε σε διψήφια επίπεδα, 55-42. Ο Τζέιμς άρχισε να παίρνει σχεδόν πάνω του όλες τις επιθετικές προσπάθειες, αλλά όσο το τριφύλλι δεν έπαιζε άμυνα και έδινε την ευκαιρία στη Ρεάλ να σκοράρει όπως και όποτε ήθελε, η διαφορά δεν έπεφτε… Δίχως πολύ κόπο και ιδρώτα, η ομάδα του Λάσο παρέμενε σε θέση ισχύος με 60-48. Ο προαναφερθείς γκαρντ του Εξάστερου έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει όρθια την ομάδα του, τα έβαζε κόντρα σε… όλους, αλλά ήταν πολύ μόνος. Αν και λοιπόν οι πράσινοι μέχρι και στους 7 (62-55), οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 64-55 απέναντι στην τραγική άμυνα του Παναθηναϊκού…

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75