Νίκη και τώρα... ΓΣΠ για ΠΑΟΚ

Τρίποντο πριν το ματς με την Ομόνοια

Έψαχνε αντίδραση μετά την ήττα από την Αϊντχόφεν και ο ΠΑΟΚ τη βρήκε κόντρα στη Λαμία.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της τοπικής ομάδας, με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν χαρακτήρα έπειτα από μία δύσκολη εβδομάδα και κυρίως «κέρδισαν» παίκτες, αφού αγωνίστηκαν ως βασικοί παίκτες όπως ο Περέιρα, ο Νινούα, ο Πασχαλάκης και ο Μιχαηλίδης.

Με αυτό το «τρίποντο», ο ΠΑΟΚ προσπέρασε τον Άρη (που έχει αγώνα λιγότερο) στη βαθμολογία, ενώ η Λαμία παραμένει τελευταία χωρίς νίκη.

Σε ό,τι αφορά το ματς, ο Τζόλης (που γλίτωσε την κόκκινη κάρτα στο 55’ και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0) άνοιξε το σκορ στο 12’ έπειτα από έτοιμο γκολ που του έδωσε ο Βαγκέ, ενώ το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 64’ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Ήταν δεδομένο πως ο ΠΑΟΚ θα χρειαζόταν μερικά λεπτά για να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο, από τη στιγμή που εμπιστεύθηκε μία ενδεκάδα που έπαιξε για πρώτη φορά μαζί. Ως εκ τούτου οι κινήσεις του «Δικεφάλου» ήταν μετρημένες κόντρα σε μια ομάδα που ακόμα δεν έχει κάνει νίκη στο πρωτάθλημα και μέσω της μεσοεπιθετικής ποιότηταες που διαθέτει, προσπάθησε να βρει το γκολ που θα άλλαζε πλήρως τον αγώνα.

Αυτό τελικά συνέβη πολύ γρήγορα, αφού μόλις στο 12’ ο Βαγκέ από τα δεξιά και μέσα στην περιοχή γύρισε την μπάλα στον εντελώς αμαρκάριστο Τζόλη, που με πλασέ στην κίνηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ, βγάζοντας το όποιο άγχος υπήρχε στους φιλοξενούμενους.

Αυτό το τέρμα ανάγκασε και τη Λαμία να παίξει πιο τολμηρά, απείλησε την αντίπαλη εστία με την κεφαλιά του Τσούκαλού στο 25’ (μπλόκαρε ο Πασχαλάκης), αλλά λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο τέρμα, με τον Αντέτζο να πραγματοποιεί μια λανθασμένη απομάκρυνση, αλλά ο Μουργκ… νικήθηκε από τον Επασί που τον ανάγκασε να πάει σε πολύ πλάγια θέση.

Στόχος του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ήταν σαφής…

Πρώτα από όλα να κρατήσει τη Λαμία μακριά από την περιοχή του και δεύτερον να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα «τελείωνε» το παιχνίδι, καθώς η Λαμία θα ήταν πιθανότατα ανέφικτο να επιστρέψει στη διεκδίκησή του. Η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ για να πετύχει τον στόχο του ήρθε στο 54’, όταν ο Μουργκ από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Τζόλης δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να τη στείλει στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα έγινε η φάση για την οποία η Λαμία (δικαίως) διαμαρτυρήθηκε, καθώς ο Σκόνδρας έκανε το φάουλ στον Τζόλη και εκνευρισμένος ο νεαρός του «Δικεφάλου» κλώτσησε εκτός φάσης τον αμυντικό των γηπεδούχων. Μανούχος (ρέφερι) και Κουμπαράκης (VAR) άφησαν το συμβάν να περάσει με μια κίτρινη και για τους δύο παίκτες, με τον Πάμπλο Γκαρσία να αποσύρει τον παίκτη του από το γήπεδο πέντε λεπτά αργότερα.

Οι τίτλοι τέλους στο ματς έπεσαν με πανέμορφο τρόπο στο 64’. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια «φώναξε» ότι είναι εδώ και με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Επασί διαμορφώνοντας το τελικό –όπως αποδείχθηκε- 2-0 στη Λαμία. Το μόνο που έκαναν οι γηπεδούχοι για να υπενθυμίσουν την παρουσία τους ήταν μία τεράστια ευκαιρία με τον Βασιλόγιαννη στο 75’ με την μπάλα να περνά άουτ.