Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-0: ΟΧΙ, ο ΠΑΟ δεν πεθαίνει!

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 1-0

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 1-0 στο "αιώνιο" ντέρμπι για την 9η αγωνιστική της ελληνικής Σουπερλίγκας. Το "χρυσό" γκολ ο Βιγιαφάνιες στο 56'. Σωτήριες αποκρούσεις από τον Βλαχοδήμο στο τέλος του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα

Το ντέρμπι στο «Απόστολος Νικολαϊδης» άρχισε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 4’, ο Χιλίεμαρκ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση μετά από πάσα του Βιγιαφάνες. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Στο 11’, ο Κουλιμπαλί έκανε την κεφαλία άουτ από το κόρνερ. Στο 15’, ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι του Ανδρούτσου σε προσπάθεια του Βιγιαφάνες στην περιοχή, όμως ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το ματς. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο δραστήριος στη συνέχεια, χωρίς να χάσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία. Αυτή, τελικώς, την έχασε στις καθυστερήσεις, όταν ο Λουντ έπιασε το σουτ μετά από προσπάθεια του Βιγιαφάνες, όμως ο Προτό έσωσε στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό  και την μπάλα πάνω-κάτω. Στο 51’, ο Πάρντο είχε την πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, με το σουτ του να φεύγει άουτ. Στο 57’, ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την υπεροχή του στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ. Ο Μόλινς βρήκε τον Λουντ, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Λούκας Βιγιαφάνιες σε κενή εστία με πλασέ σκόραρε για το 1-0. Στη συνέχεια, ο Λεμονής ρίσκαρε και έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του. Μέσα σε δύο λεπτά (77’ και 79’), ο Ολυμπιακός έχασε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Στο 77’, πρώτα, ο Ανσαριφάρντ έκανε το πλασέ που απέκρουσε σωτήρια ο Βλαχοδήμος σε κόρνερ.  Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Ανσαριφάρντ πήρε την κεφαλιά από πολύ κοντά, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εντυπωσιακά με το πόδι του, κρατώντας την εστία του στο μηδέν! Στο 90’, ο Κούτρης έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Εμενίκε έπιασε το αδύναμο πλασέ που απέκρουσε ο Βλαχοδήμος στην τελευταία προσπάθεια του Ολυμπιακού να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις, ο Μουνιέ βγήκε μόνος, έκανε το πλασέ που κατέληξε άουτ.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Χουλτ, Κουλιμπαλί, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Σιλά, Κουρμπέλης, Λουντ, Βιγιαφάνιες (82' Καμπέσας), Χίλιεμαρκ (87' Κουτρουμπής), Μολίνς (69' Μουνιέ)

Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Ένγκελς, Ρομάο, Οφόε (83' Ζιλέ), Πάρντο (72' Ανσαριφάρντ), Ανδρούτσος (65' Καρσελά), Φορτούνης, Εμενίκε