Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 93-80: Εδώ είναι ΟΑΚΑ!

Μίλησε η έδρα

Ένας ψυχωμένος και επιβλητικός Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο (52-32 το επιμέρους σκορ) «κατάπιε» τον Ολυμπιακό και έκανε δικό του το πρώτο ντέρμπι των δύο ομάδων στη φετινή Ευρωλίγκα, 93-80 στο ΟΑΚΑ. Απόλυτοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πασκουάλ ο Λεκαβίτσιους, που σημείωσε 17 πόντους, και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που είχε 12 πόντους και έπαιξε τρομερή άμυνα στον Σπανούλη.

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ διαβασμένοι και έκαναν το παιχνίδι του στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια έχασαν τη συγκέντρωσή τους και κατέρρευσαν. Κορυφαίος για την ομάδα του Μπλατ ο Πρίντεζης (26 πόντοι), που… πάλευε μόνος του μετά την ανάπαυλα, βοήθησαν μέχρι ενός σημείου οι Τίμα (17 πόντοι), Μιλουτίνοφ (11 πόντοι).

Πλέον, οι «πράσινοι» πήγαν στο 4-2 το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα και κέρδισαν πολύτιμο χρόνο για τη συνέχεια, ενόσω άφησαν τους αιώνιους αντιπάλους τους στο 3-3.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αρκετά ψηλό σχήμα (Σπανούλης, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ) θέλοντας να κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι του, ενώ ο Παναθηναϊκός επιχείρησε στις πρώτες επιθέσεις να ποστάρει τον Σπανούλη με τον Λοτζέσκι. Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πάντως ότι θα έχουμε μάχη μέχρι εσχάτων.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 5-2 (8’) με 5 πόντους του Καλάθη, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 8-2, με τον Τίμα να πετυχαίνει δύο τρίποντα για το 8-10 (4’). Η ομάδα του Πασκουάλ αντέδρασε και ξέφυγε με 5 πόντους (17-12 στο 6’ και 21-16 στο 9’), ωστόσο οι παίκτες του Μπλατ είχαν πλάνο στο παιχνίδι τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 7-0 (21-23).

Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν 7 ασίστ έναντι μόλις μίας των γηπεδούχων. Το δεύτερο δεκάλεπτο «ανήκε» στον Ολυμπιακό, που ήταν πολύ πιο διαβασμένος σε άμυνα και επίθεση. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Λεκαβίτσιους κουβάλησε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό με 5 πόντους (29-29 στο 14’), αλλά έκτοτε οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ (35-44 στο 18’).

Με ένα επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από κοντά του Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +7 (41-48) έχοντας 13 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά έναντι μόλις 2 των «πράσινων». Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μπλατ οι Τίμα και Πρίντεζης με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Παναθηναϊκό, που προσπαθούσε με ανορθόδοξους τρόπους να σκοράρει, οι Καλάθης και Λεκαβίτσιους με 12 και 7 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Η 3η περίοδος δεν είχε καμία σχέση με τις δύο προηγούμενες. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος και με... μάτι που γυαλίζει, έπαιξε πιο σκληρή άμυνα, ενόσω είχε και πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεση. Ο Τίμα πάντως συνέχισε το… βιολί του και έδωσε «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα του με το 5ο εύστοχο τρίποντό του (43-51 στο 22’).

Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο παράγοντας Αντετοκούνμπο και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των γηπεδούχων: ο φόργουορντ των «πρασίνων» πέτυχε 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, έβγαλε εκπληκτικές άμυνες στον Σπανούλη και κάπως έτσι η ομάδα του Πασκουάλ ξέφυγε με +7 (62-55 στο 28’).

Από την άλλη, οι Πειραιώτες βρίσκονταν σε… τρικυμία σε αυτό το διάστημα και έκαναν όσα λάθη είχαν σε ολόκληρο το πρώτο μέρος. Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +10 (67-57), ενώ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +5 (67-62) έχοντας επιμέρους σκορ 26-14 σε αυτό!

Στην 4η και καθοριστική περίοδο, οι δύο ομάδες έβρισκαν με σχετική άνεση το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι παρά την κρισιμότητα του αγώνα. Οι «πράσινοι» συντηρούσαν μια διαφορά 5-7 πόντων (72-67 στο 33’, 78-71 στο 35’), με τον Πρίντεζη να παλεύει μόνος του και να κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα.

Ένα τρίποντο του Λεκαβίτσιους έφερε τους γηπεδούχους στο +9 (81-72 στο 36’), με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καθόλου καθαρό μυαλό στο παιχνίδι τους, πλην του Πρίντεζη. Το 5ο φάουλ του Σπανούλη στα 3 λεπτά πριν από το φινάλε άφησε τον Ολυμπιακό χωρίς τον φυσικό ηγέτη του.

Ο Λεκαβίτσιους συνέχισε το κρεσέντο του και με 5 συνεχόμενους πόντους έστειλε την ομάδα του στο +12 για πρώτη φορά στον αγώνα (88-76 στο 38’)! Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά, αφού ήταν αδύνατο να ανατραπεί αυτή η διαφορά. Με 2/2 βολές του Γκιστ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 93-80 επί του Ολυμπιακού και έβαψε «πράσινο» το πρώτο φετινό ντέρμπι των δύο ομάδων στην Ευρωλίγκα.