Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ 96-84: «Πάτησε» τους Ρώσους στο ντεμπούτο του Πιτίνο

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση

Τεράστια… μεταμόρφωση από τον Παναθηναϊκό! Στο πρώτο παιχνίδι του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο τους, οι «πράσινοι»… δάγκωσαν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησαν άνετα 96-84, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στις νίκες ύστερα από δύο σερί ήττες και να ανέβουν στο 7-8.

Σχεδόν… τέλειο δεύτερο δεκάλεπτο για το «τριφύλλι» με το ισοπεδωτικό επιμέρους σκορ 36-18, ενώ στην επιστροφή των Ρώσων στο 32’ (72-70), οι παίκτες του Πιτίνο απάντησαν με τρομερές άμυνες, φτάνοντας ακόμη και στο +17 (94-77) και παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Με τους Λάσμε, Τόμας, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο και Καλάθη ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Τρομερή ενέργεια από τους «πράσινους» στο πρώτο τρίλεπτο του παιχνιδιού και με τους Λάσμε και Λοτζέσκι να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα, προηγήθηκαν 10-5. Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός, με την ΤΣΣΚΑ να αντιδρά με τους Ντε Κολό και Πίτερς και να παίρνει το προβάδισμα (10-11), ενώ στη συνέχεια «ζεστάθηκε» ο Κλάιμπερν, ο οποίος την έστειλε στο +3 (13-16), στα τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Καλάθης άρχισε να βρίσκει τον Γκιστ στην επίθεση και έτσι το «τριφύλλι» βρήκε τον δρόμο για το καλάθι, αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν κυκλοφορούν τρομερά την μπάλα, βρήκαν λύσεις έξω από τα 6,75μ. και έτσι ξέφυγαν στο +7 (17-24), με το οποίο έκλεισαν και την πρώτη περίοδο (19-26).

Με σκληρή και αποτελεσματική άμυνα και ορεξάτο τον Παπαπέτρου μπήκε ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο και έτσι στο πρώτο δίλεπτο πλησίασε στο καλάθι (26-28), ενώ στο 13’ έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (30-30) με τον Μήτογλου. Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήρθε με ένα 5-0 (30-35), με τους «πράσινους» να βγάζουν άμυνες και με τον Αντετοκούνμπο να κάνουν ένα 7-0 για το δικό τους προβάδισμα (37-35), στα μισά. Με το καλάθι και φάουλ του Κλάιμπερν, οι Ρώσοι πέρασαν προσωρινά μπροστά (37-38), για να ακολουθήσει… καταιγίδα! Ο Καλάθης επέστρεψε στο παρκέ, με το «τριφύλλι» να απελευθερώνεται επιθετικά, ενώ παράλληλα είχε εγκλωβίσει αμυντικά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και έτσι απάντησε με ένα 11-0 για το +10 (48-38), στο 28’. Οι παίκτες του Ιτούδη τα είχαν… χαμένα, σκοράροντας κυρίως με βολές, με τον Παπαπέτρου να στέλνει τη διαφορά στο +11 (53-42) και αυτή να μένει εκεί (55-44) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την ίδια φορά, κυρίως αμυντικά, μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος και έτσι έφτασε στο +12 (57-45). Στη συνέχεια, ο Ντε Κολό προσπάθησε να βάλει ξανά την ΤΣΣΚΑ στο ματς, αλλά οι «πράσινοι» απαντούσαν με τον Παπαπέτρου και έτσι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (61-51). Στα μισά, οι παίκτες του Πιτίνο έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, με τους Κλάιμπερν και Χάντερ να το εκμεταλλεύονται και να ρίχνουν τη διαφορά στο -5 (63-58), στο 17’. Ωστόσο, το «τριφύλλι» ηρέμησε, είδε τον Καλάθη να ανεβάζει στροφές και με ένα 5-0, έφτασε ξανά στο +10 (68-58). Ο Κλάιμπερν παρέμεινε η μοναδική απειλή για την «πράσινη» άμυνα, αλλά ήταν μόνος του και έτσι το ομαδικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού τον διατήρησε στο +10 (72-62), μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Πολύ άστοχος και με κακή κυκλοφορία ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην τέταρτη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ να τον τιμωρεί σε κάθε κατοχής της από την περιφέρεια και με ένα 8-0 να πλησιάζει στο καλάθι (72-70), μέσα σε δύο λεπτά. Στη συνέχεια, η «πράσινη» άμυνα έσφιξε, με τους Ρώσους να μένουν χωρίς πόντο και τους Καλάθη και Μήτογλου, να στέλνουν τη διαφορά στο +8 (78-70), στο 34’. Η ομάδα του Ιτούδη πανικοβλήθηκε από την πίεση του «τριφυλλιού», το ο οποίο έδειξε ηρεμία και με τον Τόμας, ξέφυγε στο +13 (85-72), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός έστησε ένα «πάρτι», που τον έφερε στο +17 (94-77) και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84