ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 1-0: «Καθάρισε» με Πρίγιοβιτς

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ πήρε ο ΠΑΟΚ

Τον έσωσε ο Πρίγιοβιτς. Ο Σερβοελβετός με φοβερό γκολ στο 75ο λεπτό, χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ κόντρα στον Πανιώνιο (1-0), ο οποίος… λύγισε μετά την ανόητη αποβολή του Μασούντ στο 68’! Πρώτη νίκη για τον «δικέφαλο του βορρά» στα πλέι οφ (εκκρεμεί και η απόφαση για το ματς με τον Παναθηναϊκό που διακόπηκε), που ανέβηκε προσωρινά πρώτος στην βαθμολογία!

Διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 61ο λεπτό ο Πανιώνιος σε επαφή του Μπεν με τον Μαλεζά μέσα στην περιοχή, όπως και για την πρώτη κίτρινη κάρτα του Μασούντ στο 60' που κακώς δόθηκε.

Η βαθμολογία των πλέι οφ
ΠΑΟΚ 5 (1-1)*
Πανιώνιος 4 (2-2)
ΑΕΚ 3 (1-1)
Παναθηναϊκός 2 (1-1)*

*εκκρεμεί η απόφαση για το Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

Με εμφανή σκοπό να πάρει τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημά του, μπήκε ο ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι που έγινε, ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Πανιωνίου, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στο αγαπημένο τους παιχνίδι, στην κόντρα-επίθεση. Το ματς ήταν κακό, δεν υπήρχε ρυθμός ούτε και καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.

Η πρώτη αξιοσημείωτη φάση στο παιχνίδι ήρθε στο 25ο λεπτό και ανήκε στον Πανιώνιο. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μασούρας έγινε κάτοχός της και σούταρε έξω από την περιοχή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και νέα ευκαιρία. Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Μασούρας έστρωσε στον Σιώπη, ο οποίος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Γλύκος μπλόκαρε! Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός, έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις για να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των «κυανέρυθρων». Μέχρι να φτάσει το τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου μέρους, όταν και απείλησε δις.

Ήταν το 44ο λεπτό όταν ο Μάτος έφυγε στην αντεπίθεση και με φανταστική κάθετη πάσα έβγαλε τον Μπίσεσβαρ απέναντι από τον Γιαννιώτη, αλλά το πλασέ του Ολλανδού σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας και δύο λεπτά μετά, η κεφαλιά του Κάμπος μετά τη σέντρα του Πέλκα δεν βρήκε για λίγο στόχο!

Εμφανώς πιο ανεβασμένος στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Ίβιτς μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό να πετύχουν το τέρμα της νίκης και στο 54ο λεπτό άγγιξαν το γκολ. Ο Πέλκας έκανε αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά για κακή του τύχη είδε την μπάλα να σταματάει στη συμβολή των δοκών. Στη φάση του 60' ο Μαλεζάς βρήκε ψηλά στο πόδι τον Μπεν μέσα στην περιοχή, όπως φαίνεται από το ριπλέι της κάμερας πίσω από την εστία. Μπορούσε να δώσει πέναλτι ο Βάτσιος. Έδειξε όμως "παίζετε".

Στο 68’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Μασούντ με μια ανόητη κίνηση, πάτησε από πίσω (στον αχίλλειο) τον Μαλεζά και αντίκρισε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας πολύ πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του για να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα από την Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και δεν άργησε να το εκμεταλλευτεί, καθώς επτά λεπτά μετά σκόραρε το τέρμα της νίκης. Ο Μάτος έκανε το ένα-δύο με τον Κάμπος, με τον πρώτο να κάνει γλυκιά σέντρα και τον Πρίγιοβιτς να κοντρολάρει με το στήθος, να περνάει από πάνω τον Βλάχο και με ωραίο σουτ να γράφει το 1-0. Στο 80’ οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία να σκοράρουν ξανά αλλά ο Γιαννιώτης είπε «όχι» στον Μπίσεσβαρ από κοντά και τρία λεπτά μετά ο Ρισβάνης λίγο έλειψε να… σοκάρει την Τούμπα, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ κοντά από το δεξί δοκάρι του Γλύκου. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, καθώς ο Γιαννιώτης αρνήθηκε και στον Πρίγιοβιτς το γκολ, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ και να ανεβαίνει προσωρινά πρώτος στη βαθμολογία.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέοβατς (46’ Κίτσιου), Μάτος, Πούγγουρας, Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Κάμπος (87' Κουλούρης), Αθανασιάδης (62’ Πρίγιοβιτς).

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντωνιάδης, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (46’ Ταπόκο), Μασούρας, Μασούντ, Καθάριος (66’ Σαββίδης), Μπεν (85' Βουκελάτος).