ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 79-70: Τρελός… Παππάς έβαψε «πράσινο» το ντέρμπι

Πέτυχε 24 πόντους και οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς στη νίκη

Ο Παναθηναϊκός «λύγισε» τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 79-70, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του ήττα εντός συνόρων. Μεγάλος πρωταγωνιστής του  αγώνα ήταν ο Νίκος Παππάς με 24 πόντους.

Με τους Λάσμε, Τόμας, Παπαπέτρου, Λάνγκφορντ και Καλάθη ξεκίνησε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος. Πολύ νευρικό ξεκίνημα και για τους δύο, με πολλά άστοχα σουτ, με το σκορ ύστερα από τέσσερα λεπτά να ήταν 4-3. Στη συνέχεια, οι Λάνγκφορντ και Σπανούλης έδωσαν το δικό τους… χρώμα στο παιχνίδι (8-8), με τον Αμερικανό γκαρντ να στέλνει τους «πράσινους» στο +4 (12-8). Ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε πολύ χαμηλός, με τους δύο να σκοράρουν κυρίως με δεύτερες επιθέσεις. Με την είσοδο του ΛεΝτέι, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά (13-14), με τον Γκιστ να δίνει ξανά το προβάδισμα (15-14) στο «τριφύλλι» στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Αφού ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6,75μ., ο Παναθηναϊκός χτυπούσε μέσα στη ρακέτα και διατηρούσε το προβάδισμά του (19-16) και στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Όμως, στη συνέχεια πέρασε ξανά στο παρκέ ο ΛεΝτέι, ο οποίος ξεκίνησε την αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» για το προβάδισμα (20-21) αρχικά, ενώ με τη βοήθεια του Τίμα πήγαν ακόμη και στο +6 (20-26), στο 14’. Η απάντηση του Πασκουάλ ήταν ο Παππάς, ο οποίος ήρθε πολύ ορεξάτος από τον πάγκο και με προσωπικές ενέργειες και δικούς του πόντους (πέτυχε τα πρώτα «πράσινα» τρίποντα) έφερε τούμπα το ματς (27-26) και με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να σκοράρουν ούτε με… βολές, το «τριφύλλι» πήγε στο +5 (32-27), στο 19’. Τη… φούρια του Παναθηναϊκού έκοψε ο Πρίντεζης, καθώς διαμόρφωσε το 32-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Χτυπώντας με τον Μιλουτίνοφ στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (34-34), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με τον «καυτό» Λάνγκφορντ και έτσι ξέφυγε στο +10 (44-34), στο 23’. Όμως, η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν ο ΛεΝτέι, ο οποίος μόνος του μάζεψε τη διαφορά (44-40). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, άνοιξε κάπως ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους Καλάθη και Σπανούλη να είχαν το… μονοπώλιο στο σκοράρισμα (51-47), αλλά τους Πειραιώτες να πλησιάζουν με τον Παπανικολάου στον πόντο (51-50), στο 28’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά το ματς… σίγησε εκ νέου, με τον Παππά να δίνει ξανά τις λύσεις στο «τριφύλλι» και έτσι να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +4 (55-51).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο Παππάς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το τρίποντό του να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +7 (58-51). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με τον Τίμα, με το παιχνίδι να έρχεται ξανά στον πόντο (58-57), αλλά τον γκαρντ του «τριφυλλιού» να δίνει ξανά ανάσα στην ομάδα του (62-57), στο 34’. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν την… ανοικτή διάβαση που ήταν η ρακέτα των Πειραιωτών και με απανωτά λέι απ πήγαν στο +7 (66-59) και αφού οι παίκτες του Μπλατ έκαναν τι μία κακή επίθεση πίσω από την άλλη, ο Τόμας έστειλε τη διαφορά στο +9 (72-63), στο 37’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με του γηπεδούχους να σκοράρουν ανενόχλητοι τα λέι απ τους και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +13 (78-65), στο τελευταίο λεπτό. Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 79-68, το οποίο διαμορφώθηκε με μία βολή του Παππά και πέντε πόντους του Γουίλιαμς-Γκος.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70