ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-0: Απόλυτη κυριαρχία και... νταμπλ για τον Δικέφαλο του Βορρά!

Τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση κυπέλλου για τον ΠΑΟΚ ενάντια στην ΑΕΚ

Σε ένα μέτριο γενικά τελικό ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0 χάρις το γκολ του Άκπομ λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Αυτό είναι το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο που κατακτά ο δικέφαλος του Βορρά και πρώτο νταμπλ στην ιστορία του.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην ΑΕΚ άνηκε η πρώτη καλή στιγμή του τελικού. Συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό ο Λιβάγια έκλεψε την μπάλα, την γύρισε στον Πόνσε που από καλή θέση πλάσαρε λίγο άουτ. Στο 9’ ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά με τον Κρέσπο ο οποίος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι πολύ μέτριο. Στο 36ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Άκπομ, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής μετά το γύρισμα του Ζαμπά, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 45’ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, με τον Άκπομ ο οποίος με γυριστό σουτ νίκησε τον Μπάρκα, μετά το γύρισμα του Πέλκα. Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0, σε ένα ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και οι κάρτες.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 49’ ο Πέλκας έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε όμως στη δεξιά του γωνία ο Μπάρκας. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπακασέτας έβγαλε την σέντρα, ο Λιβάγια έπιασε την γυριστή κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 52’ ο Πόνσε βγήκε σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε στροφές, παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ έβρισκε χώρους στην κόντρα-επίθεση, χωρίς ωστόσο να δούμε την μεγάλη ευκαιρία. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπιζε προβλήματα στο να σταματά τις επιθέσεις της αντιπάλου του. Στο 87’ ο ΠΑΟΚ έφυγε στην κόντρα με τον Άκπομ ο οποίος έκανε το σουτ, στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά το τρόπαιο, σε ένα μέτριο γενικά παιχνίδι.

Διακριθέντες:

ΠΑΟΚ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Πέλκα, ο οποίος ήταν μόνινη πηγή κινδύνου για την άμυνα της ΑΕΚ. Καλή παρουσία και από τους Μπίσεσβαρ-Σάκχοφ. Αναμφίβολα όμως το γκολ του Άκπομ τον καθιστά ως τον πολυτιμότερο της αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Ο Μάνταλος ήταν από τους λίγους ποδοσφαιριστές που προσπαθούσαν να συνεισφέρουν ουσιαστικά στο παιχνίδι τους.

Απογοήτευσαν:

ΠΑΟΚ: Δεν υστέρησε κάποιος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΑΕΚ: Πολύ μέτριο παιχνίδι από τους Πόνσε-Λιβάγια, οι οποίοι δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου, ενώ και ο Κρίστισιτς ήταν αρκετά μέτριος.

Κοουτσάρισμα:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Τέλος σε μια ιδανική χρονιά για την ομάδα του, μετά το άηττητο πρωτάθλημα κατέκτησε και το κύπελλο, ενώ ήταν το 1ο ντάμπλ στην ιστορία του συλλόγου. Δίκαιη η σημερινή επικράτηση, ήταν πολύ κατώτερη η ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Πολύ κακή εμφάνιση για την ομάδα του, καθόλου αντάξια για ένα παιχνίδι στο οποίο διακυβέβεται κάποιο τρόπαιο και έτσι ολοκληρώνει την σεζόν με τον χειρότερο τρόπο.

Διαιτησία (Φέλιξ Τσβάιερ): Πολύ θετική παρουσία από τον Γερμανό διαιτητή.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Πέλκας (Ολιβέιρα 81'), Ζαμπά (Λημνιός 65'), Μπίσεσβαρ (Ίνγκασον 92'), Ακπόμ

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (Γαλανόπουλος 80'), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (Μπογιέ 76'), Μπακασέτας (Γκάλο 71'), Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε

Σκόρερς: Άκπομ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Άκπομ / Οικονόμου, Λιβάγια, Κρίστιτσιτς, Πόνσε