ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-0: Ακάθεκτος και έτοιμος για τίτλο!

Καθάρισε ένα ακόμα ντέρμπι με εξαιρετική εικόνα στο δεύτερο μέρος

Δεν χάνει με τίποτα ο φετινός ΠΑΟΚ! Μετά την ΑΕΚ, τον Ολυμπιακό και τον Άρη κέρδισε και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και πλέον είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία της σούπερλιγκ. Ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση του Παναθηναϊκού αφού στο δεύτερο ο «Δικέφαλος» υπήρξε καταιγιστικός και δικαίως πήρε τη νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λέο Ζαμπά που μοίρασε και τα δυο γκολ σε Πρίγιοβιτς και Λημνιό. Ο Ελλαδίτης σκόραρε μόλις 24’’ αφού μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Όγδοη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον ΠΑΟΚ, πρώτη φετινή ήττα για τον Παναθηναϊκό.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και με εμφανή διάθεση να εκμεταλλευθεί τον παράγοντα έδρα. Μόλις στο 2’, μάλιστα ο Βιεϊρίνια έδειξε τις… διαθέσεις της ομάδας του, αλλά το σουτ του μετά από ωραία συνεργασία με τον Κάνιας, πέρασε άουτ.

Τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, κυρίως στην απομάκρυνση της μπάλας και τις τοποθετήσεις τους μετέπειτα, επέτρεψαν στον «δικέφαλο του Βορρά» να έχει την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα, έστω κι αν αυτή δεν συνοδεύτηκε από κάποια άλλη αξιόλογη φάση από πλευράς του.

Μέχρι που φτάσαμε στο ημίωρο, με τον Πρίγιοβιτς να κάνει μια πολύ δύσκολη, γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζαμπά και τον Διούδη να... απογειώνεται, βγάζοντας σε κόρνερ, στην σημαντικότερη φάση του πρώτου 45λεπτου!

Φάση που… επαναλήφθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μάτος να σεντράρει και τον Πρίγιοβιτς να κάνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους είχαν τη δυνατότητα να ανοίξουν το σκορ στο 6’, όταν από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Μπουζούκη ο Μακέντα πέρασε τον Πασχαλάκη αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει, αφού τον κόντραρε σωστά ο Βαρέλα...

Στη συνέχεια, προσπάθησαν και αναπτύχθηκαν… μονόπλευρα, από τα δεξιά με τον Κουλιμπαλί, με αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα να μην έχουν ιδέες και… ευκαιρίες για να απειλήσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Κάπως έτσι, η επόμενη… υποψία φάσης καταγράφηκε στο 35ο λεπτό, με το σουτ του Καμπετσή, έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνάει εκτός εστίας του Πασχαλάκη, ενώ ολοκλήρωσαν με μία τελική.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές, αλλά με τους ίδιους «όρους». Δηλαδή, τους «ασπρόμαυρους» να μπαίνουν πολύ δυνατά και να ψάχνουν το γρήγορο γκολ και τον Διούδη να τους λέει «όχι» σε διάστημα ενός λεπτού…

Πρώτα στο 48’, αποκρούοντας την κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και στην επόμενη φάση, με τον τερματοφύλακα του «τριφυλλιού» να βγαίνει και να διώχνει το πλασέ του Μπίσεσβαρ. Ωστόσο, στο 51ο λεπτό, ο Διούδης… νικήθηκε, όταν ο Ζαμπά έκανε το παράλληλο γύρισμα, για τον Πρίγιοβιτς που αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα!

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι… καταιγιστικός μετά το 1-0, καθώς κυκλοφόρησε τη μπάλα γρήγορα και έψαξε τον κενό χώρο, με τον Ζαμπά να χάνει την ευκαιρία να χριστεί ο ίδιος σκόρερ. Ενώ είχε και δύο ακόμα καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Μάτος, οι κεφαλιές του οποίου στο 59’ και το 63’ δεν έγιναν γκολ.

Νωρίτερα, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 54’, με τον Μακέντα να στρώνει στον Μπουζούκη, το πλασέ του οποίου από το ύψος της περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ…

Ενώ μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κρατούν την μπάλα περισσότερο προσπαθώντας να ισορροπήσουν. Ο έλεγχος άνηκε όμως στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έφτασαν μάλλον… φυσιολογικά στο 2-0.

Με τον Λημνιό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 76ο λεπτό. Έχοντας περάσει αλλαγή στο παιχνίδι μόλις 24 δευτερόλεπτα νωρίτερα και μετατρέποντας σε γκολ τη δεύτερη ασίστ του Ζαμπά στο ματς!

Ακολούθησαν εκατέρωθεν αλλαγές, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Βέρνμπλουμ, Ζαμπά (82’ Ουάρντα), Πέλκας (53’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

Παναθηναϊκός (4-4-2): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Δώνης (77’ Κάτσε), Χατζηγιοβάνης (64’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα, Καμπετσής (77’ Μουνιέ).