ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-3: Η εκδίκηση είναι μια… μπύρα που πίνεται κρύα!

Με μισή ομάδα πέρασε από την Τούμπα ο Παναθηναϊκός

Εκδίκηση για το ματς που έχασε από τον ΠΑΟΚ στα χαρτιά πήρε στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν λύγισε από τα πάρα πολλά προβλήματα που προέκυψαν πριν αλλά και κατά την διάρκεια του αγώνα και με μία από τις πιο μάγκιγες και αντρίκιες ανατροπές στην ιστορία του, πήρε την νίκη με 3-2, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ εκτός Champions League (2-3).

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες του Ουζουνίδη, ο οποίος παρότι κατέβασε ενδεκάδα ανάγκης, πήρε την… ταυτότητα του Ίβιτς αλλά και το διπλό μέσα στην Τούμπα! Ο Μπίσεσβαρ με φανταστικό γκολ άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο του βορρά» στο 20’ αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Κλωναρίδης ισοφάρισε με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 68’ ο Ενρίκε εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το τραγικό λάθος του Κουτρουμπή και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά οι «πράσινοι» έφτασαν σε μια μάγκικη ανατροπή με γκολ των Λουντ (79’) και Μολίνς (90’+3’).

Φοβερό ματς από τον Λουντ που έκανε τα… πάντα στο γήπεδο, εξαιρετικοί οι Μολίνς, Κλωναρίδης, Βιγιαφάνιες και Κουρμπέλης. Από τον ΠΑΟΚ διασώθηκε ο Σάκχοφ αλλά και ο Μπίσεσβαρ, με τον Κάνις να γλιτώνει στο 81ο λεπτό την κόκκινη για εγκληματικό φάουλ στον Κουρμπέλη. Δεν άξιζε κάτι παραπάνω στα πλέι οφ ο «δικέφαλος του βορρά», που ήταν κάκιστος στα περισσότερα παιχνίδια και εάν δεν είχε πάρει και το ματς της Λεωφόρου στα χαρτιά, δεν θα τερμάτιζε ούτε δεύτερος στο μίνι πρωτάθλημα!

Η τελική βαθμολογία των πλέι οφ
1.ΑΕΚ 12 (5-3)
2.ΠΑΟΚ 11 (7-5)
3.Παναθηναϊκός 8 (6-7)
4.Πανιώνιος 4 (3-6)

Με τα… μπούνια μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός, με τους παίκτες του να κυριαρχούν στο πρώτο τέταρτο και να δημιουργούν καλές στιγμές στα καρέ του Μπρκιτς για να ανοίξουν το σκορ. Οι «πράσινοι» ήταν για ακόμη μια φορά άριστα στημένοι από τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον αγωνιστικό χώρο, πίεζαν ψηλά την άμυνα του ΠΑΟΚ και έκλεβαν διαρκώς μπάλες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, φεύγοντας ταχύτατα στην αντεπίθεση.

Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στο ματς, ο Κουλιμπαλί έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Πούγγουρας προσπάθησε να διώξει αλλά έκανε τσαφ με τον Μπρκιτς να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του αλλά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, πριν περάσει την γραμμή του τέρματος. Πέντε λεπτά αργότερα, το «τριφύλλι» απείλησε ξανά αλλά ο Μολίνς με κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει εστία! Στο 13ο λεπτό δε, ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Μολίνς νίκησε τον Κίτσιου στον αέρα αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε… χιλιοστά δίπλα από το αριστερό «Γ».

Μετά το πέρας του πρώτου τετάρτου ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και με μία φανταστική έμπνευση του Μπίσεσβαρ μπήκε μπροστά στο σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Ολλανδός έκανε ωραίο κοντρόλ και πλασέ στην κίνηση από τα 25 μέτρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βλαχοδήμο, γράφοντας το 1-0! Οκτώ λεπτά μετά, πάντως, ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσα! Ο Λουντ έκανε εξαιρετική κάθετη στον Κλωναρίδη, αυτός έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με ωραίο σουτ νίκησε τον Μπρκιτς για το 1-1. Το ημίχρονο στην Τούμπα έκλεισε με τους «πράσινους» να απειλούν ξανά, αλλά ο Μολίνς έκανε κάκιστο τελείωμα από πλάγια θέση μετά από… ασίστ του Μπρκιτς και την εστία να είναι κενή!

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει στα τέλη του πρώτου μέρους τον Κουλιμπαλί με τραυματισμό στη μέση και είδε τον Ρέις να αποχωρεί και αυτός στο ξεκίνημα της επανάληψης με πρόβλημα στο πόδι. Λίγο τα συνεχόμενα προβλήματα, λίγο η κούραση είχαν ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να οπισθοχωρήσουν, δίνοντας μέτρα στους παίκτες του ΠΑΟΚ. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο για να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 56’ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ με τον Ενρίκε αλλά ο Βραζιλιάνος άσος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βλαχοδήμου. Ωστόσο, δώδεκα λεπτά αργότερα έδωσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στους γηπεδούχους! Μετά από τραγικό γύρισμα του Κουτρουμπή, ο Ενρίκε βγήκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, του έκανε την προσποίηση και στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, γράφοντας το 2-1! Το γκολ του Βραζιλιάνου έβαλε… φωτιά στην Τούμπα, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να έχουν ξεκινήσει το πάρτι για την είσοδο στα προκριματικά του Champions League. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε άλλη άποψη!

Στο 79ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο Κουτρουμπής έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Λουντ από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-2! Δύο λεπτά αργότερα, πάντως, ο Καλογερόπουλος χάρισε στον Κάνιας την κόκκινη κάρτα για εγκληματικό φάουλ! Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι ήταν όλοι μπροστά ψάχνοντας το «χρυσό» γκολ αλλά οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που το πέτυχαν! Ήταν το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κλωναρίδης έκανε φανταστική ενέργεια και σέντρα από τα δεξιά, με τον Μολίνς να πιάνει την κεφαλιά-ψαράκι και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Μπρκιτς για το τελικό 3-2!

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Κίτσιου, Κρέσπο, Πούγγουρας, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ενρίκε (77’ Κάνιας), Μπίσεσβαρ, Ουάρντα, Πρίγιοβιτς (67’ Κουλούρης).

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί (44’ Ευαγγέλου), Κουτρουμπής, Κουρμπέλης, Χουλτ, Μαρινάκης, Ρέις (48’ Χατζηγιοβάνης), Λουντ, Βιγιαφάνιες (88’ Πίσπας), Κλωναρίδης, Μολίνς.