Θέλει δουλειά πολλή και… ενίσχυση ο Παναθηναϊκός

Ήττα από την Αλκμάαρ στην Ολλανδία

Την ήττα με 3-0 από την Άλκμααρ γνώρισε ο Παναθηναϊκός, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους, με ένα πολύ ωραίο γκολ του Κάρλσον στο 12’ κι άλλα δύο μέσα σε δύο λεπτά στο φινάλε (85’-87’) να κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα και την βαριά σε έκταση ήττα, ασχετα αν αυτό περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας στα υπέρ τους το ότι είναι πιο έτοιμοι, ενώ παράλληλα το «τριφύλλι» βρίσκεται σε διαδικασία «χτισίματος».

Το γεγονός, δε, πως απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντιπαλο, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε όλες κι όλες… δύο καλές φάσεις αμφότερες με τον Καρλίτος, καταδεικνύει και την ανάγκη για μεταγραφική ενίσχυση, στο δημιουργικό-επιθετικό κομμάτι!

Στο… μυαλό των κόουτς:

O Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1 και τον Διούδη κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Κώτσιρας, Βέλεθ, Σιδεράς και Χουάνκαρ ήταν η τετράδα στην άμυνα. Αλεξαδρόπουλος κι Μαουρίσιο έπαιξαν στον άξονα, με τους Σαβιέ-Ενγκμπακοτό να αγωνίζονται στα άκρα, τον Βιγιαφάνιες σαν δεκάρι και τον Μακέντα στην επίθεση.

H Άλκμααρ από την άλλη «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό το 4-3-3, τον Βέρχουλστ στην εστία και τους Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκο, Ίντι και Όστινγκ στα μετόπισθεν. ενώ Ρέιντερς, Εβγέν και Ντε Βιτ αποτέλεσαν τους τρεις χαφ, με τους Κάρλσον, Κλάσι και Γκούντμουντσον να συνεργάζονται στην επίθεση.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Άλκμααρ να πρεσάρει αρκετά ψηλά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αφενός να… βραχυκυκλώσει το παιχνίδι του αντίπαλου της, αφετέρου να της επιτρέπει να βγαίνει με γρήγορο κα συνδυαστικό ποδόσφαιρο στην επίθεση σχετικά εύκολα!

Ο Κάλρσον «προειδοποίησε» τον Παναθηναϊκό στο 10’, με το σουτ του να περνάει δίπλα από την εστία του Διούδη, ενώ, δύο λεπτά μετά, με «τακουνάκι» α λα… Ιμπραΐμοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σουηδός έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς, με την άμυνα των «πράσινων» να διαμαρτύρεται για οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στην πίεση της Άλκμααρ, με την μεσαία του γραμμή να δείχνει εγκλωβισμένη, παραχωρώντας την κατοχή της μπάλας κι αρκούμενη σε παθητικό ρόλο.

Ο Ντε Βιτ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, στο 19ο λεπτό, για να… αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Διούδης, που είπε «όχι» τόσο στον Σουγκαβάρα στο 22’ και την πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του, όσο και στον Ρέιντερς, διώχνοντας το σουτ εκτός περιοχής, στο 34’…

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 και το «τριφύλλι» να μην έχει καταγράψει ούτε μια αξιόλογη φάση.

Στην επανάληψη, οι μαζικές αλλαγές πριν ακόμα συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού είχαν σαν αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός… κατακόρυφα και οι φάσεις να λιγοστέψουν.

Παράλληλα, ο… ευνοημένος από αυτό ήταν ο Παναθηναϊκός που αφενός «συμμάζεψε» την εικόνα του, στο δεύτερο μισό, αφετέρου κατέγραψε και την πρώτη του φάση για γκολ…

Με τον Καρλίτος να βλέπει τον Βέρχουλστ να του λέει «όχι», σε διαγώνια προσπάθεια του και σουτ από θέση μέσα αριστερά στο 66’!

Ένα λεπτό νωρίτερα, τον τερματοφύλακα της ΑΖ είχε μιμηθεί, ξανά, ο Διούδης, απομακρύνοντας αποτελεσματικά την προβολή του Χατζηδιάκου.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα τελείωνε 1-0, ήρθαν δύο «κολλητά» γκολ, το πρώτο και με την βοήθεια της κόντρας που πήρε ο Μποάντου στο 85’ και το δεύτερο από δύο λάθη των Χατζηθεοδωρίδη και Ξενόπουλου, με τον Ράιντερς να διαμορφώνει στο 87ο λεπτό το τελικό 3-0.

Καθώς το αριστερο δοκάρι της εστίας του Βέρχουλστ... απέκρουσε την πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος κι ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Ρόμπι δεν καταφερε απο πλεονεκτική θέση να πετύχει το γκολ της τιμής για τον Παναθηναϊκό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βέρχουλστ, Σουγκαβάρα, Χατζηδιάκος, Ίντι (46’ Λετσέρτ), Όστινγκ, Ράιντερς, Εβγέν (62’ Μποάντου), Ντε Βιτ (62’ Πόκου), Κάρλσον (62’ Παυλίδης), Κλάσι (46’ Κοπμάινερς), Γκούντμουντσον (62’ Ανμπουκάλ).

Πανθηναϊκός (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (66’ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (66’ Σάντσες), Βέλεθ (66’ Σερπέζης), Σιδεράς (66’ Ρόμπι), Χουάνκαρ (66’ Χαζτηθεοδωρίδης), Αλεξανδρόπουλος (66’ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο (56’ Αγιούμπ), Σαβιέ (46’ Αϊτόρ), Βιγιαφάνιες, Ενγκμπακοτό (58’ Καρλίτος) Μακέντα (59’ Ιωαννίδης).