Ξέσπασε στην ΑΕΚ με «κατοστάρα» ο Παναθηναϊκός!

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκός, ο οποίος συνέτριψε 111-79 την ΑΕΚ, που πλήρωσε τα… σπασμένα για τις πρόσφατες ήττες των «πράσινων» στην Ευρωλίγκα.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε στην ΑΕΚ, την οποία παρέσυρε με 111-79 και πέτυχε το «9 στα 9» στην Basket League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με μάτι που γυαλίζει στο ματς και από τα πρώτα λεπτά έχτισε μεγάλη διαφορά. Πολλοί οι διακριθέντες των «πράσινων», πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Λάσμε, που είχε 16.

Από την άλλη, η «Ένωση» προσγειώθηκε απότομα στην πραγματικότητα και υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από 10 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ προβλημάτισε με την παρουσία της, ιδίως στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση έχτισε ικανοποιητική διαφορά από τα πρώτα λεπτά (16-10 στο 4’). Από την άλλη, η ΑΕΚ έβρισε λύσεις μόνο στο πρόσωπο του Ρατάν Μέις, ο οποίος σημείωσε τους 9 από τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του με 3/3 τρίποντα!

Οι «πράσινοι» συνέχισαν το κρεσέντο τους έχοντας πρωταγωνιστές τους Αντετοκούνμπο, Μήτογλου και με επιμέρους σκορ 23-6 έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 20 πόντους διαφορά (36-16)!

Το «τριφύλλι» πήγε με… σπασμένα φρένα και στις αρχές της δεύτερης περιόδου για να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο: με καλάθι του Λεκαβίτσιους έφτασε στο +25 (44-19 στο 13’). Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Μπάνκι βελτίωσε την άμυνά της και προσπάθησε να κλείσει λίγο την ψαλίδα (50-32 στο 18’).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ και με τους Αντετοκούνμπο, Τόμας να βρίσκουν εύκολους πόντους, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +20 (57-37) έχοντας 20/26 δίποντα σε αυτό το διάστημα και 14 ασίστ!

Οι παίκτες του Βόβορα δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην τρίτη περίοδο, με τους Λάσμε και Μήτογλου να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να στέλνουν το «τριφύλλι» στο +30 (73-43 στο 24’).

Στην αντίπερα όχθη, η «Ένωση» έπαιζε άμυνα με τα… μάτια και επέτρεπε στους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι. Η ομάδα του Μπάνκι αδυνατούσε να μειώσει τη διαφορά και είχε μόνο σπασμωδικές αντιδράσεις.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο Παναθηναϊκός συντηρούσε μια διαφορά από 25 πόντους και πάνω, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 87-60 έχοντας εκπληκτικό πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Μια απ’ τα ίδια και στην τέταρτη περίοδο, η οποία είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να κάνουν επίδειξη δύναμης και να μην επιτρέπουν στην ΑΕΚ να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 25 πόντους.

Μάλιστα, με ένα επιμέρους σκορ 11-2, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +35 (109-74 στο 38’) έχοντας πρωταγωνιστές τους Λάσμε και Λεκαβίτσιους σε αυτό το διάστημα. Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 111-79 για τον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 57-37, 87-60, 111-79.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 12, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 16 (6 ριμπ.), Παππάς 7, Γκιστ 8, Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 2, Λεκαβίτσιους 14, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3 (11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 14, Μήτογλου 14

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 9, Τσαλμπούρης 4, Ματσιούλις 11, Ρατάν Μέις 12, Λαρεντζάκης 3, Μωραΐτης, Γκρίφιν 3 (5 ασίστ), Σαντ-Ρόος 4, Ρογκαβόπουλος 6, Ρόμπερσον 8 (9 ριμπ.), Γιαννόπουλος 7, Χάντερ 12