Έπρεπε να μπει ο μπόμπερ! (vid)

Με γκολ του Κβιλιτάια, η Ανόρθωση έπιασε κορυφή!

Πολύτιμη εκτός έδρας πέτυχε η Ανόρθωση στο Δασάκι της Άχνας επί του τοπικού Εθνικού με σκορ 0-1 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλωνας. Το γκολ πέτυχε ο Κβιλιτάια στο 69'.

Από το ξεκίνημα, η Ανόρθωση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολευόταν ιδιαίτερα στην δημιουργία ευκαιριών. Η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 29', όταν ο Ελουντού έβγαλε την πολύ ωραία σέντρα από αριστερά, ο Μανιάς δεν έπιασε καλά το πλασέ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Στρατηλάτη με διπλή προσπάθεια. Λίγο αργότερα, ο Γκόρντον Σίλντενφελντ είχε μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, την οποία έδιωξε ο Στρατηλάτης σε κόρνερ. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Χριστοφή στο 14', αλλά πέραν τούτου δεν απείλησαν την εστία του Τζουρ. Την τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου βρήκε και πάλι η Ανόρθωση στο 44΄, όταν ο Ελουντού έπιασε το δυνατό σουτ, όμως ο Στρατηλάτης απέκρουσε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία.

Στις αρχές της επανάληψης, ο Εθνικός ήταν καλύτερος και πιο απαιτητικός και είχε ένα καλό σουτ του Μάριου Ηλία στο 55', το οποίο απέκρουσε ο Τζουρ. Ο Κετσπάγια πέρασε στον αγώνα τους Μίχα και Κβιλιτάια, όμως οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να «πατάνε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό μέχρι το 69', όταν η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Ελουντού έκανε την κάθετη πάσα, η μπάλα χτύπησε στον Σάβιτς και πήγε προς τον Κβιλιτάια, ο οποίος με πλασέ πέτυχε το 0-1. Στη συνέχεια, ο Εθνικός βγήκε στην επίθεση, όμως η Ανόρθωση διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη και ανεβαίνοντας στην κορυφή με 19 βαθμούς.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Εθνικός: Στρατηλάτης, Περατικός, Κ.Ηλία (90' Κουσιάππας), Μ.Ηλία, Παπαγεωργίου (77' Κοστόφσκι), Χαραλάμπους (53' Μιγκελίτο), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Κυπριανού, Χριστοφή, Σάβιτς

Ανόρθωση: Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Σελίν (46' Μίχα), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Χριστοφή (57' Κβιλιτάια), Ελουντού, Μανιάς (66' Οκριασβίλι)

Σκόρερ: -/ 69' Κβιλιτάια

Κίτρινες:  Χουντόμπιακ, Σάβιτς/ Σελίν, Οκριασβίλι