Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κοντίδης

Ο πρωταθλητής μας διατήρησε τα σκήπτρα του για 2η χρονιά

Παγκόσμιος πρωταθλητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα Laser αναδείχθηκε ο Παύλος Κοντίδης στη διοργάνωση που έγινε στο Άαρχους της Δανίας.

Στο Άαρχους της Δανίας, όπου το 2008 είχε στεφθεί για δεύτερη συνεχή φορά Πρωταθλητής Κόσμου στους Νέους, ο 28χρονος ιστιοπλόος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας του 2018, υπερασπιζόμενος το παγκόσμιο πρωτάθλημα των Laser που κέρδισε πέρσι στο Σπλιτ.

Σε μια κούρσα μεταλλίων χωρίς περιθώριο λάθος, κινούμενος στην κόψη του ξυραφιού, ο Κύπριος Ολυμπιονίκης έκανε ένα άριστο τακτικά αγώνα, έμεινε κοντά στον Matthew Wearn και τερματίζοντας ακριβώς πίσω του, σφράγισε την πρωτιά με 59 βαθμούς ποινής, έναντι 61β του Αυστραλού. Τρίτος ο Γερμανός Buhl. Ο Παύλος μπήκε στην κούρσα μεταλλίων με προβάδισμα τεσσάρων βαθμών και ήθελε απλά να τερματίσει πίσω από τον Wearn, κάτι που πέτυχε. Τέρας ψυχραιμίας και αυτοσυγκέντρωσης, διαχειρίστηκε σωστά την ιστιοδρομία ακόμα και όταν ο Wearn ξέφυγε 2-3 θέσεις μπροστά και έτσι στέφθηκε Πρωταθλητής Κόσμου.

«Νοιώθω εκπληκτικά. Ήταν ένας πολύ σκληρός αγώνας. O Wearn ήταν ένας πολύ δυνατός αντίπαλος. Έκανα μια καλή δουλειά στον αγώνα. Ήμουν συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος. Οι δυο πόντοι ήταν τελικά αρκετοί. Είμαι πολύ χαρούμενος», δήλωσε αμέσως μετά το τέλος της κούρσας ο πρωταθλητής μας.

Συγχαρητήρια Αναστασιάδη

Τα συγχαρητήρια του στον Παύλο Κοντίδη, ο οποίος για δεύτερη συνεχή χρονιά στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής, εκφράζει, μέσω του προσωπικού του λογαριασμού στο Twitter, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Νίκος Αναστασιάδης.

«Μεγάλη χαρά μας χάρισε ο παγκόσμιος πρωταθλητής μας @PavlosKontides, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας, στην κατηγορία σκαφών τύπου Laser. Συγχαρητήρια Παύλο! Κάνεις την Κύπρο περήφανη», γράφει στο Twitter, ο Πρόεδρος Αναστασιάδης.