ΑΕΚ - ΑΕΛ 3-2: Τελείωσε με νίκη και βλέπει κύπελλο!

Η ΑΕΚ κατάφερε να επιβληθεί της ΑΕΛ με 3-2

Σ’ ένα πολύ ωραίο παιχνίδι η ΑΕΚ επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 3-2 και έκλεισε τη χρονιά με νίκη. Οι δυο προπονητές δοκίμασαν αρκετά πράγματα και έδωσαν χρόνο σε νεαρούς. Ο Ιδιάκεθ μάλιστα κράτησε όλους τους βασικούς εκτός για να τους έχει φρέσκους για τον τελικό. Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα με τον Φιντέλις, όμως τα τέρματα των Τρύφωνος και Πάνκοφ έφεραν τα πάνω κάτω. Η ΑΕΛ απάντησε με τον Μαύρου, όμως ο Σόρια έγραψε το τελικό 3-2.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΛ. Μάλιστα μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ, όταν μετά από κόρνερ ο Φιντέλις σημείωσε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα με τα χρώματα της ΑΕΛ. Στα επόμενα λεπτά η ΑΕΛ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και με καλή κυκλοφορία έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ για να σκοράρει για δεύτερη φορά. Στο 16’ ο Ηλία έκανε τις ντρίμπλες στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε σε σώματα αμυντικών για να καταλήξει σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Μπενίτεθ βρέθηκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε για το σουτ, όμως το τελείωμα του ήταν κακό. Στο 26’ ο Νταβόρ αφού πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, έκανε και το φαλτσαριστό σουτ, χωρίς όμως να βρει στόχο. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο επόμενο λεπτό με μια γκολάρα απ’ τον Τρύφωνος ο οποίος με βολίδα απ’ τα 30 μέτρα έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε ο Κεραυνός να αντιδράσει. Το τέρμα αυτό έφερε τον ξεσηκωμό των φίλων της ΑΕΚ και γενικότερα του γηπέδου με όλους να χειροκροτούν. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρχε κάποια άλλη φάση, με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοικτό ποδόσφαιρο.

Με το καλημέρα ο Γερολέμου δοκίμασε το πόδι του, και ο Γιωργαλλίδης αναγκάστηκε να αποκρούσει εντυπωσιακά και να στείλει τη μπάλα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ ο Φιντέλις σκόραρε μετά από πάσα του Σοάρες όμως το τέρμα δεν μέτρησε με το βοηθό να υποδεικνύει τον παίκτη της ΑΕΛ σε θέση οφσάιντ. Μια απόφαση που ήταν λανθασμένη. Στο 52’ ο Γερολέμου έκανε το σουτ από καλή θέση με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 55’ και μετά από κόρνερ ήρθε η απάντηση της ΑΕΚ με τέρμα και τον Πάνκοφ με κεφαλιά να γράφει το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Τόρες δοκίμασε το πόδι του με τον Γιωργαλλίδη να του λέει όχι. Στο 66’ όμως ο Μαύρου έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Με εξαιρετική τοποθέτηση στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 2-2. Μάλιστα στο 71’ ο Κυριάκου δοκίμασε να βάλει την ΑΕΛ και πάλι μπροστά στο σκορ, όμως το σουτ του πέρασε έξω. Στο 77’ όμως ο Σόρια με παλικαρίσιο τρόπο πήρε το κεφάλι απ’ τον Αβραάμ για να γράψει το 3-2. Στο 80’ ο Ρουσιάς έφυγε σε τετ α τετ έκανε τη λόμπα, νίκησε τον Κεραυνό όμως ο Σοάρες προ της γραμμής έδιωξε. Δυο λεπτά αργότερα ο Μπενίτεθ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Γιωργαλλίδης έκανε την επέμβαση του αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Οι δυο προπονητές αξιοποίησαν το παιχνίδι για να δώσουν ευκαιρίες σε νεαρούς. Ο Ιδιάκεθ μάλιστα έδωσε φανέλα βασικού σε 9 νεαρούς, με τον Γιωργαλλίδη και τον Ρουσιά να συμπληρώνουν την ενδεκάδα. Ο Κέρκεζ απ’ την άλλη έδωσε φανέλα σε τρεις νεαρούς. Πάντως ήταν φανερό πως ο Ιδιάκεθ είχε στο μυαλό τον τελικό.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Πολλοί νεαροί τα πήγαν καλά. Ο Τρύφωνος έβαλε μια γκολάρα και δίκαια παίρνει μια θέση εδώ, ενώ και ο Πάνκοφ κατάφερε να ανακόψει πολλές φορές τους αντίπαλους επιθετικούς και συμπλήρωσε την εμφάνιση του με ένα τέρμα

ΑΕΛ: Ο Γερολέμου ξεχώρισε και έδειξε πως έχει το απαραίτητο ταλέντο για να φθάσει ψηλά να και σαφώς και χρειάζεται μπόλικη δουλειά. Ο δε Μαύρου μόλις μπήκε σκόραρε

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πίεση και άγχος, όλοι οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν για το καλύτερο. Δεν μπορούμε να πούμε πως κάποιος υστέρησε. Σαφώς η απουσία εμπειριών φάνηκε σε κάποιες στιγμές για τους νεαρούς, όμως και πάλι κανείς τους δεν έκανε το μεγάλο λάθος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Τέλος της καριέρας του Χρήστου Νικολαΐδη. Το τελευταίο του παιχνίδι σε πρωτάθλημα ήταν αρκετά εύκολο. Ο ίδιος δεν έκανε το μεγάλο λάθος, όμως ο βοηθός του τον άφησε εκτεθημένο μιας και ακύρωσε τέρμα του Φιντέλις για οφσάιντ το οποίο θα έπρεπε να μετρήσει.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Γιωργαλλίδης, Σόρια, Μαλόκου, Παναγίδης, Πάνκοφ, Μάμας Ρ., Τρύφωνος, Νικάνδρου, Ραουνάς, Ράσπας (65' Αναστασίου), Ρουσιάς

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεσέιρα, Φιντέλις (56' Ρομάν), Τόρες, Γερολέμου, Μιχαηλίδης, Ηλία (65' Μαύρου), Κυριάκου, Σίλβα, Μπενίτεθ, Νταβόρ

Σκόρερς: Πάνκοφ, Τρύφωνος, Σόρια / Φιντέλις, Μαύρου

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -