ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 2-0: Το κοντέρ σταμάτησε μόνο στα δυο!

Βάσεις για πρόκριση έβαλε η ΑΕΚ

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ η οποία νίκησε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στον τελικό. Η ομάδα του Ιδιάκεθ κυριάρχησε στο γήπεδο και μπορούσε να πετύχει πολλά περισσότερα τέρματα, ενώ στο φινάλε λίγο έλειψε να το πληρώσει, όμως ο Πάμπλο ήταν εκεί.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να μην βιάζονται για την ανάπτυξη. Το αποτέλεσμα ήταν να περάσει αρκετός χρόνος μέχρι να δούμε την πρώτη τελική του αγώνα. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και πατούσε γερά στο παιχνίδι. Στο 15’ ο Φαρίας ενώ έβγαλε μια εξαιρετική άμυνα στον Τρισκόφσκι, γλίστρησε με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα και να σταματήσει αντικανονικά τον Γιάννου. Το φάουλ ήταν σε εξαιρετικό σημείο, δυο μέτρα έξω απ’ την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χέφελ που ξεγέλασε τον Βάτερμαν για να γράψει το 1-0. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό έγινε λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, με τον Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ από κοντά και να σημαδεύει το δοκάρι. Στο 28’ ο Ακοράν νίκησε τον Αλεξάνδρου στην περιοχή, ο Βάτερμαν βγήκε να τον κλείσει, έδωσε την πάσα πίσω και έγινε με μιας, ο Γιάννου έπιασε το ψαλιδάκι με τον Βάτερμαν εκτός εστίας, όμως δεν βρήκε στόχο. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 37’ και πάλι για την ΑΕΚ, όταν μετά από φάουλ ο Καταλά βρέθηκε μόνος στην περιοχή, το πλασέ του όμως δεν βρήκε στόχο. Εφτά λεπτά αργότερα ο Χέφελ δοκίμασε το πόδι του από καλό σημείο με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει σταθερά. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ δεν έκανε ούτε και μια τελική φάση.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Λαρένα πυροβόλησε από απόσταση, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ενώ στο 49΄ ο Τρισκόφσκι βρέθηκε σε καλή θέση όμως το σουτ του ήταν κακό. Στο 61’ ο Μόισοφ ανέβηκε μόνος στην περιοχή, έκανε τη κεφαλιά όμως έστειλε έξω τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Τρισκόφσκι δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι. Στο 63’ ο Ιωάννου είδε δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα. Δυο λεπτά αργότερα ο Βάτερμαν έβγαλε με υπερένταση το σουτ του Λαρένα, όμως η μπάλα έφθασε στον Τρισκόφσκι που με κενή εστία δεν σημάδεψε σωστά. Στο 75’ ήρθε η πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ, με ένα σουτ του Εμπεσίλιο εκτός περιοχής το οποίο πέρασε έξω. Στο 83’ οι παίκτες της ΑΕΚ έκρυψαν τη μπάλα, και ο Γιάννου βρέθηκε μόνος στην περιοχή, πλάσαρε σωστά και έγραψε το 2-0. Στο 88’ ο Ακοράν πέρασε απ’ τον Σόουζα βρήκε τον χώρο για το σουτ, το έκανε με τη μπάλα να περνά πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 90’ ο Φαρίας βρέθηκε μόνος απέναντι απ’ τον Πάμπλο και με τον πορτιέρο της ΑΕΚ να λέει όχι. Στο 92’ ο Σόουζα βρέθηκε μόνος σε καλή θέση, με το πλασέ του να φεύγει έξω.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Με γεμάτο οπλοστάσιο ο Ιδιάκεθ έδωσε οδηγίες για δυνατό ξεκίνημα, κατοχή και γρήγορη αλλαγή της μπάλας. Το πλάνο του απέδωσε και η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να πετύχει και άλλα τέρματα πέραν απ’ το ένα που σημείωσε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του συνέχισε από εκεί που έμεινε, έδωσε έμφαση στην επίθεση, με το δεύτερο τέρμα να τον δικαιώνει.

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Με δέκα αλλαγές επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο Μπαλταζάρ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα να είναι αγνώριστη. Ο Μακρής ήταν εκτός παιχνιδιού, ο Αλεξάνδρου έκανε πολλά λάθη και γενικά δεν μπορούσε ο ΑΠΟΕΛ να απειλήσει. Έδινε συνεχώς οδηγίες, όμως οι μηδέν τελικές δείχνουν και την εικόνα των «Γαλαζοκιτρίνων». Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπαλταζάρ έκανε αλλαγές όμως η κόκκινη κάρτα του στέρησε τις όποιες σκέψεις. Ρίσκαρε και το πλήρωσε ο Πορτογάλος με το βαρύ rotation.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ακοράν και Λαρένα έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, χωρίς λάθη. Μαζί με τον Χέφελ έχουν μια θέση στους διακριθέντες. Γενικά η εικόνα της ΑΕΚ ήταν εξαιρετική

ΑΠΟΕΛ: Δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος εδώ όταν η πρώτη τελική ευκαιρία ήρθε στο 75’.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Δύσκολα βάζεις κάποιο εδώ με τέτοια εμφάνιση, όμως ο Τρισκόφσκι θα έπρεπε να σκοράρει

ΑΠΟΕΛ: Δύσκολα θα βρεις ποδοσφαιριστή που να μην μπορεί να μπει εδώ. Ο Ιωάννου δεν είχε καθαρό μυαλό και ήρθε η κόκκινη. Ο Ζαχίντ ήταν εκτός παιχνιδιού, ενώ και όλη η αμυντική γραμμή ήταν κακή. Ο Αλεξάνδρου ειδικά ήταν πραγματικά κακός, φάνηκε η αποχή του απ’ τα γήπεδα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Θετικός ο Τράττος. Έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Σωστή η κόκκινη στον Ιωάννου και γενικότερα τα πήγε καλά αν και έχασε κάποια φάουλ και ίσως κάποιες κάρτες.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης (55' Τέτε), Μοίσοφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Χέφελ (68' Φλοριάν), Κάσες, Μουρίγιο, Τρισκόφσκι (85' Τομάς), Γιάννου

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Βάτερμαν, Αλεξάνδρου, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φαρίας, Ζαχίντ (73' Σόουζα), Σάλαϊ (68' Νσούε), Μακρής, Ντελατόρε, Ντε Καμάργκο (45' Ντε Καμάργκο)

Σκόρερς: Χέφελ, Γιάννου / -

Κίτρινες Κάρτες: Καταλά, Χέφελ, Μόισοφ / Αλεξάνδρου, Φαρίας

Κόκκινες Κάρτες: - / Ιωάννου (2η κίτρινη)