ΑΕΚ - Απόλλωνας 2-1: Ανατροπή και κύπελλο στην Λάρνακα!

Η ΑΕΚ κυπελλούχος 2017-18

Σ’ ένα παιχνίδι αντάξιο των δυο ομάδων, η ΑΕΚ κατάφερε με ανατροπή να πάρει το κύπελλο. Η ομάδα της Λάρνακας βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από τέρμα του Σκέμπρι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως με δυο τέρματα στο 69’ και το 72’ απ’ του Φλοριάν και Ακοράν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να στεφθεί κυπελλούχος.

ΑΓΩΝΕΣ

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας. Μόλις στο 2’ ο Πέδρο έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Μάγκλιτσα δεν έπιασε σωστά το ψαλιδάκι όμως η μπάλα έφθασε στον Σκέμπρι που έκανε το σουτ στα σώματα αμυντικών. Στο 7’ ο Πέδρο εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ, το οποίο έβγαλε δύσκολα ο Πάμπλο. Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση της ΑΕΚ στις καλές ευκαιρίες, με τον Τρισκόφσκι να ρίχνει τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, τον Ακοράν να τρέχει για να προλάβει τον Βάλε, με τον πορτιέρο του Απόλλωνα όμως να λέει όχι τελευταία στιγμή. Στο 19’ ο Κάσες εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ με τον Βάλε να λέει όχι και στη συνέχεια της φάσης, ο Τρισκόφσκι έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό ο Βασιλείου έκανε τη μαγική μπαλιά στην περιοχή, με τον Πάμπλο να πέφτει για να διώξει προ του Μάγκλιτσα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Παπουλής έκανε το σουτ και τράνταξε το δοκάρι του Πάμπλο. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 33’ όταν μετά από κόρνερ ο Μάγκλιτσα έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 44’ ο Παπουλής σκόραρε για τον Απόλλωνα όμως σωστά ακυρώθηκε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο επόμενο λεπτό σκόραρε και ο Γιάννου για την ΑΕΚ, όμως και αυτός ήταν από θέση οφσάιντ. Τελικά αφού οι δυο ομάδες σκόραραν από μια φορά από μη κανονική θέση στο 45+2, ο Σαρδινέρο έφυγε από κανονική θέση στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, έκανε τη διαγώνια μπαλιά και ο Σκέμπρι από κοντά έγραψε το 0-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή ένταση και πάθος αλλά χωρίς τις πολλές φάσεις. Στο 56’ ο Αντωνιάδης έπιασε την κεφαλιά, στην περιοχή, όμως ο Βάλε μπλόκαρε σταθερά. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Φλοριάν στο 62’. Στο 69’ όμως μετά από φάουλ του Ακοράν, ο Καταλά έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Βάλε απέκρουσε όμως ο Φλοριάν από κοντά έγραψε το 1-1. Το τέρμα έδωσε ώθηση στους παίκτες της ΑΕΚ, και στο 72’ και μετά από αντεπίθεση, ο Γιάννου έδωσε στον Ακοράν που πλάσαρε από κοντά και έγραψε το 2-1. Στο 80’ ο Γιούστε έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Παπουλής βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως η κεφαλιά του έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπουλής έφυγε σε τετ α τετ, όμως το πλασέ έφυγε έξω. Στο 86’ ο Φλοριάν έκανε τη συρτή μπαλιά στην περιοχή, ο Τρισκόφσκι ήρθε από πίσω και έκανε το πλασέ, όμως ο Βάλε του είπε όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Φλοριάν δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τον Βάλε να μπλοκάρει σωστά. Στο 90’ μια φάση ξεσήκωσε αντιδράσεις με όλους τους παίκτες να μπαίνουν στο γήπεδο και ανταλλάζουν κουντήματα και όχι μόνο. Αποτέλεσμα κόκκινη στον Σακέτι, κόκκινη στον Γιάννου (ήταν στον πάγκο), κίτρινη σε Αντωνιάδη (ήταν στον πάγκο) και Κάσες. Ο διαιτητής έδωσε επτά λεπτά καθυστερήσεων. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ζελάγια έκανε την προβολή μετά από κόρνερ, με τον Πάμπλο να βγάζει τη μπάλα από μέσα. Η επέμβαση του αγώνα ήταν γεγονός και έτσι ήρθε το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ να είναι κυπελλούχος.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Η ομάδα της Λάρνακας παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ποδοσφαιριστές που έφεραν την ανατροπή σε τρία λεπτά ήταν οι Φλοριάν και Ακοράν οι οποίοι διακρίθηκαν στον σημερινό τελικό. Ειδικά ο Ακοράν ήταν αρκετά κινητικός από το πρώτο 45λεπτο, ενώ ο Ισπανός επιθετικός ήταν η… χρυσή αλλαγή.

Απόλλων: Σχεδόν όλοι οι ποδοσφαιριστές των κυανόλευκων ανταποκρίθηκαν στο πολύ δύσκολο παιχνίδι, ενώ δεν θα μπορούσε να μην ξεχωρίσει ο Αντρέ Σκέμπρι ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του σε καθοριστικό σημείο. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Σαρδινέρο και νίκησε τον Πάμπλο. Επίσης, η συμβολή του Άλεφ στην μεσαία γραμμή ήταν καθοριστική, αφού έκοβε και… μοίραζε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Αρκετοί ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ δεν βρέθηκαν στην καλή τους μέρα. Ειδικά στο πρώτο μέρος ο Αντωνιάδης δεν βοήθησε την προσπάθεια των γηπεδούχων. Επίσης, ο Ιδιάκεθ μίλησε έντονα στον Κάσες σε κάποιες στιγμές, ενώ ο Γιάννου δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Όμως όλα αυτά στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο δεύτερο η ΑΕΚ άλλαξε εικόνα και θα ήταν άδικο να μπει κάποιος σε αυτή την κατηγορία

Απόλλων: Ήθελε, προσπάθησε αλλά ίσως μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο μοιραίος για τους κυανόλευκους. Ο Φώτης Παπουλής έχασε δύο εξαιρετικά μεγάλες ευκαιρίες μετά την ανατροπή της ΑΕΚ, μέσω των οποίων θα μπορούσε να φέρει εκ νέου το ματς στα ίσα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Η ομάδα της ΑΕΚ επιχείρησε να σπάσει τον ρυθμό των -τυπικά- φιλοξενουμένων ώστε να κάνει το δικό της παιχνίδι. Όμως σε κάθε δεύτερη μπαλιά οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ισοζυγίσει, πιέζοντας ψηλά και με δυο τέρματα έφθασε στην κατάκτηση του κυπέλλου.

Απόλλων (Αυγουστή): Με όλα του τα επιθετικά όπλα παράταξε την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Η ομάδα της Λεμεσού ήθελε και κατάφερε ως ένα μεγάλο βαθμό να επιβάλει τον γρήγορο ρυθμό της, καθώς πίεζε ψηλά. Επίσης, γνώριζε πως η ΑΕΚ δεν θα κατάφερνε να ανταπεξέλθει σ’ αυτόν τον ρυθμό σε ολόκληρο το 90λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το καθαρό μυαλό χάθηκε και ο Απόλλωνας το πλήρωσε με το χειρότερο τρόπο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Δύσκολο το έργο του Λουκά Σωτηρίου. Ο τελικός περιλάμβανε πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ ενδεικτικό είναι το γεγονός πως έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας 12 (!) φορές (6 για ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ και 6 για τον Απόλλωνα). Λίγο πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου προκλήθηκε μεγάλη ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών αλλά και των παραγόντων που βρίσκονταν στους πάγκους. Σωστές οι κόκκινες στον Σακέτι (2η κίτρινη) για αντιαθλητικό φάουλ, ενώ ο Γιάννου αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες. Στο πρώτο μέρος σωστά δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα σε πτώση του Σκέμπρι. Ενδέχεται πως σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει την κίτρινη κάρτα από το πρώτο 45λεπτο. Επίσης, αρκετά καλή κρίνεται και η παρουσία των βοηθών. Στο πρώτο ημίχρονο σωστά ακυρώθηκαν τα δύο γκολ που πέτυχαν οι δύο ομάδες λόγω οφσάιντ, ενώ σωστά μέτρησε το γκολ του Σκέμπρι.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Μουρίγιο, Αντωνιάδης, Τέτε, Ακοράν, Λαρένα, Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής, Σαρδινέρο, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -