ΑΕΚ: Διπλό μετά από δύο χρόνια

Ο Νταβίντ Καταλά είχε σκοράρει στην τελευταία νίκη της ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ

Μπορεί το Κυριακάτικο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ να είναι σημαντικής αλλά όχι καθοριστικής σημασίας, ωστόσο σε κάθε περίπτωση το τρίποντο αποτελεί τη μοναδική επιλογή για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες στην πρωτεύουσα με αντίπαλους τους πρωταθλητές, μετά από τρια χρόνια καθώς τα τελευταία χαμόγελα στο ΓΣΠ καταγράφηκαν στις 22 Δεκεμβρίου 2015.

Ο τελευταίος αγώνα του 2015 ήταν ντέρμπι και μάλιστα κομβικής σημασίας για τους Λαρνακείς με την τότε ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν να στοχεύει στη νίκη που θα της επέτρεψε να κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή. Το γκολ του Αμορίν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ανέβασε το βαθμό δυσκολίας της αναμέτρησης, ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1 με γκολ του αρχηγού Καταλά.

Στην επανάληψη ο Άλβες έβαλε την υπογραφή του στο ντέρμπι καθώς με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 72ο λεπτό. Πλην των δύο σκόρερ, στο αρχικό σχήμα των κιτρινοπράσινων στο τελευταίο διπλό στο ΓΣΠ με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ πήραν οι Τόνιο, Μαρσίνιακ, Ορτίθ, Νίνου, Μπόλιεβιτς, Λαρένα, Τομάς, Εγγλέζου και Τέτε.

Τέσσερις εξ αυτών αναμένεται ότι θα πάρουν φανέλα βασικού σε μια προσπάθεια της ΑΕΚ να αλώσει το γήπεδο της πρωτεύουσας και να ανακτήσει, υπό προϋποθέσεις, την πρωτιά της βαθμολογίας.