Αλκή-ΑΕΚ 0-3: «Ξύπνησε» στην επανάληψη και το… καθάρισε

Επέστρεψαν στις νίκες οι «κιτρινοπράσινοι»

Η Αλκή ζόρισε πάρα πολύ την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο όμως οι «κιτρονοπράσινοι» ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-0, επιστρέφοντας άμεσα στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την ΑΕΛ.

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα έβγαλε δυο πρόσωπα στο σημερινό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προβλημάτισε με την εικόνα της όμως στην επανάληψη έπαιξε πολύ καλό και δημιουργικό ποδόσφαιρο, πετυχαίνοντας τρία γκολ και χάνοντας πάρα πολλές ευκαιρίες. Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν οι Τρισκόφσκι, Τολεμές και Καταλά.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο 45λεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο με εναλλασσόμενη υπεροχή, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ κρατούσε περισσότερο τη μπάλα. Η πρώτη καλή φάση στο ματς καταγράφηκε στο 10ο λεπτό με ένα άστοχο σουτ του Τρισκόφσκι. Στο επόμενο λεπτό η Αλκή απείλησε με ένα σουτ του Μπελαμεϊρί το οποίο απόκρουσε ο Τόνιο. Στο 17’ ο Λαρένα έπιασε ένα δυνατό σουτ που δυσκόλεψε αρκετά τον Πάρντο, ο οποίος απόκρουσε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Στο 26’ η Αλκή ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Σπόλιαριτς μέσα στην περιοχή όμως ο Δημήτρης Μασιάς δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι υπήρξε παράβαση στον παίκτη της Αλκής. Ο Σπόλιαρις δέχτηκε μαρκάρισμα από δυο παίκτες της ΑΕΚ (Καταλά, Γκονζάλες) ταυτόχρονα. Ο ένας βρήκε μπάλα και ο άλλος πόδια. Η ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 36’ με ένα σουτ του Λαρένα το οποίο απόκρουσε ο Πάρντο. Η πιο μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 41ο λεπτό για λογαριασμό της Αλκής. Ο Μπελαμεϊρί έπιασε ένα κεραυνό μέσα από την περιοχή όμως ο Τόνιο άπλωσε τα ακροδάχτυλα του και βρήκε τη μπάλα, η οποία στη συνέχεια χτύπησε και στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην επανάληψη και έκλεισε την Αλκή στην περιοχή της, αναζητώντας με μανία το γκολ. Στο 47’ ο Τρισκόφσκι ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο το πλασέ που επιχείρησε. Στο 49’ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με κοντινή προβολή του Τρισκόφσκι μετά από γύρισμα του Τολεμές. Στο 55’ η ΑΕΚ απείλησε ξανά με ένα δυνατό σουτ του Λαρένα το οποίο μπλόκαρε ο Πάρντο. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο με μια ωραία κεφαλιά του Καταλά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λαρένα. Στο 71’ η ΑΕΚ «άγγιξε» το 3-0 όμως το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι ο Λαρένα δεν βρήκε στόχο. Στο 83’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Φλοριαν, ο οποίος σκόραρε με ωραίο πλασέ, περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Πάρντο. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΛΚΗ: Η «Αθάνατη» έδωσε συνηδειτά χώρο στην ΑΕΚ, δίνοντας έμφαση στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο τα πήγε πολύ καλά όμως στην επανάληψη δεν κατάφερε να κρατήσει μακριά τους επιθετικούς της ΑΕΚ, οι οποίοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους.

ΑΕΚ: Στο πρώτο 45λεπτο η ΑΕΚ «εγκλωβίστηκε» στην τακτική της Αλκή όμως στην επανάληψη ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΛΚΗ: Πολύ καλή απόδοση είχε στο πρώτο 45λεπτο ο Σπόλιαρις όμως στην επανάληψη χάθηκε όπως και οι συμπαίκτες του λόγω του ανεβάσματος της ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Ο Ιβάν Τριφσκόσκι ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου. Πέτυχε ένα γκολ και δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα της Αλκής. Άξιοι συμπαραστάτες του Σκοπιανού ήταν οι Λαρένα και Τολεμές.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΛΚΗ: Φλόρες  και Σερφά δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

ΑΕΚ:

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Δημήτρης Μασιάς ελέγχεται για τη φάση του 26ου λεπτού όπου η Αλκή ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Σπόλιαριτς μέσα στην περιοχή. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι υπήρξε παράβαση στον παίκτη της Αλκής. Ελέγχεται επίσης και για τη φάση του 52ου λεπτού, όταν ο Τρουγιόλς χτύπησε στο πρόσωπο τον Ακόστα και δέχτηκε κίτρινη κάρτα. Θα μπορούσε κάλλιστα να του δείξει το δρόμο προς τα αποδυτήρια.