ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ 1-2: Με διπλό στον τελικό!

Η ΑΕΚ στον τελικό

Σ’ ένα παιχνίδι με δυο διαφορετικά ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε το διπλό στο ΓΣΠ και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Ντε Καμάργκο, ενώ στο δεύτερο ο Φλοριάν και ο Καταλά έφεραν την ανατροπή. Η συνολική εικόνα βρίσκει δίκαια την ΑΕΚ στον τελικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χωρίς τον τρελό ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ πίεζε όμως πιο ψηλά καθώς ήθελε το τέρμα. Στο 7’ ο Εμπεσίλιο δεν δίστασε να δοκιμάσει το πόδι του από αρκετή απόσταση (σε εκτέλεση φάουλ), με τον Πάμπλο να διώχνει και τον Φαρίας να κάνει με μιας το άστοχο σουτ από καλή θέση. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 11’ όταν ο Ακοράν έβγαλε μόνο του τον Χέφελ, όμως ο Βάτερμαν ήταν νικητής στο τετ α τετ. Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 26’ όταν ο Χέφελ δοκίμασε το πόδι από αρκετή απόσταση με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει σταθερά. Στο 31’ όμως ο Ντε Καμάργκο άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Βούρο και τον Μακρή. Η ασίστ πιστώνεται στον τελευταίο. Τρία λεπτά αργότερα ο Χέφελ βρέθηκε με χώρο μπροστά του και από καλή θέση έκανε ένα άστοχο σου. Στο 38’ ο Ντελατόρε έκανε την ντρίμπλα στην περιοχή και το διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως δεν είχε στόχο. Και πάλι τρία λεπτά αργότερα ο Χέφελ βρέθηκε μόνος στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, όμως για ακόμη μια φορά δεν βρήκε στόχο. Τελευταία καλή στιγμή ήρθε στο 44’ όταν ο Ντελατόρε με εξαιρετικό τακουνάκι βρήκε τον Ντε Καμάργκο στην περιοχή, όμως ο Καταλά έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ, πριν ο Βραζιλιάνος πυροβολήσει.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με στόχο να βρει το δεύτερο τέρμα. Στο 53’ ο Μακρής έπιασε την κεφαλιά από καλή, με τον Πάμπλο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 57’ και μάλιστα ήταν με τέρμα. Ο Φλορίαν έφυγε πίσω απ’ το κέντρο πρόλαβε τον Βάτερμαν και έγραψε το 1-1. Μάλιστα στο 62’ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Στο 64’ ο Ντε Καμάργκο έκανε το δυνατό σουτ, με τον Πάμπλο να λέει όχι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φλοριάν μόνος από καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ και δεν βρήκε εστία. Στο 73’ όμως και μετά από κόρνερ ο Καταλά με κεφαλιά έγραψε το 1-2 για την ΑΕΚ και έφερε τα πάνω κάτω. Στο 82’ ο Χέφελ πυροβόλησε για ακόμη μια φορά από εξαιρετική θέση με βολέ, όμως δεν βρήκε στόχο. Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε άλλη τελική με την ΑΕΚ να είναι πλέον στον τελικό.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΕΛ (Μπαλταζάρ): Χωρίς το άγχος και την πίεση παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Στο γήπεδο ζήτησε πίεση από ψηλά, διαρκείς κινήσεις στον χώρο και όταν υπάρχει ευκαιρία για μεγάλη διαγώνιο να μην διστάζουν οι ποδοσφαιριστές του. Ο αργός ρυθμός τον βοήθησε και σε μια φάση στο πρώτο ημίχρονο ο Ντε Καμάργκο άνοιξε το σκορ. Με την ίδια συνταγή ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν του βγήκε τόσο καλά. Η ΑΕΚ βρήκε το τέρμα που ήθελε, ενώ παράλληλα έπρεπε να κάνει και αλλαγές ενόψει Απόλλωνα, έτσι ο Εμπεσίλιο πέρασε έξω νωρίς. Στην πορεία ήρθε και το δεύτερο τέρμα και εκεί όλα τελείωσαν.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Κινήσεις και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας ζήτησε ο Ιδιάκεθ απ’ τους παίκτες του, όμως στο πρώτο ημίχρονο το πλάνο δεν λειτούργησε καλά, ιδίως απ’ τη στιγμή που το παιχνίδι δεν είχε τρελό ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό πως όλες οι τελικές του πρώτου ημιχρόνου ήρθαν απ’ τον Χέφελ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήθελε την αντίδραση και γι’ αυτό έριξε τον Τέτε μέσα νωρίς. Στο 55’ έριξε και τον Φλοριάν ο οποίος τον δικαίωσε με τέρμα. Ο Καταλά έγραψε το 1-2 και έτσι τα πάντα είχαν τελειώσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΕΛ: Θετικός ήταν ο Ντελατόρε που είχε καλές κινήσεις και σωστές τοποθετήσεις. Από εκεί και πέρα ο Βούρος για ακόμη μια φορά ήταν σταθερός και θετικός.

ΑΕΚ: Όταν μπαίνει στο γήπεδο και σκοράρεις το τέρμα τότε είσαι σίγουρα στους διακριθέντες. Αυτός είναι ο Φλοριάν. Ο Τέτε βοήθησε πολύ στην ανατροπή, ενώ και ο Καταλά σκόραρε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΕΛ: Αρκετά λάθη απ’ τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου που φαίνεται πως είναι εκτός ρυθμού αν και το πάλεψε.

ΑΕΚ: Ο Αντωνιάδης δεν τα πήγε όσο καλά μας απέδειξε πως μπορεί να αγωνιστεί και γι’ αυτό και έγινε αλλαγή με το πέρας του πρώτου ημιχρόνου