Απόλλων – ΑΕΚ 1-2: Ο Τρουγιόλς «έντυσε κιτρινοπράσινη» τη 2η θέση (vid)

Η ομάδα της Λάρνακας, με νίκη την τελευταία αγωνιστική, ενδιαφέρεται και για τον τελικό του κυπέλλου

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του σημερινού αγώνα στο Τσίρειο στάδιο για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας, στο τελευταίο παιχνίδι του Μπρούνο Βάλε στην ομάδα της Λεμεσού, με δυο τέρματα του Τρουγιόλς (19΄, 45΄) επιβλήθηκε με 2-1 του Απόλλωνα και έτσι ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, προσπερνόντας τους γαλάζιους. Ο Σκέμπρι μείωσε για τους γηπεδούχους στο 88΄ που δεν κατάφεραν, ωστόσο να πάρουν βαθμολογικό όφελος. Με νίκη την τελευταία αγωνιστική και παράλληλα κατάκτηση του κυπέλλου από τον ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ θα ξεκινήσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις από τον Β΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με χαμηλό ρυθμό και χωρίς τις μεγάλες φάσεις κύλησε το παιχνίδι στα πρώτα στάδιά του. Μοναδική φάση στο πρώτο τέταρτο ήταν ένα σουτ από τον Μπρου εκτός περιοχής στο 12΄ το οποίο κόντραρε στα σώματα των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ. Στο 19ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους φάση, από στημένο. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τρουγιόλς ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Μάρκοβιτς, μπήκε με δύναμη εντός της μικρής περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με τις δυο ομάδες να ανεβάζουν στροφές και να βρίσκουν χώρους και ευκαιρίες. Στο 22΄ μία κεφαλιά του Μάρκοβιτς εντός περιοχής κατέληξε ψηλοκρεμαστά στην αγκαλιά του Ραμίρεζ. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπουλής γύρισε εκτός περιοχής και έκανε το συρτό φαλτσαριστό πλασέ το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Στο 30ο λεπτό η ΑΕΚ βρήκε καλή φάση με τον Σουάρες ο οποίος, από θέση εντός περιοχής και έπειτα από σέντρα στην περιοχή, έπιασε το γυριστό βολέ στον αέρα αλλά την προσπάθειά του μάζεψε ο Βάλε σταθερά στο κέντρο της εστίας του. Ένα λεπτό αργότερα οι Λαρνακείς έκλεψαν και έδωσαν γρήγορα στον Γιάννου ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Βάλε, όμως έχασε το κοντρόλ κι έτσι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να απειλήσει. Στο 34΄ο Τολεμές έφυγε στην κόντρα και έκανε το χαμηλό σουτ εντός περιοχής για να μαζέψει εύκολα ο Βάλε. Στο 39΄, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε με την μία εντός περιοχής, αλλά η προσπάθειά του έφυγε ψηλοκρεμαστά πάνω από την εστία. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για την ΑΕΚ, καθώς στις καθυστερήσεις κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Τρουγιόλς έκλεψε στο αντίπαλο μισό του γηπέδου, έπαιξε το 1-2 με τον Γιάννου και μπήκε από πλάγια θέση εντός περιοχής σουτάροντας δυνατά στην αντίθετη πλευρά της εστίας για να πετύχει το 4ο φετινό του γκολ και να κάνει το 0-2.

Β΄ Ημίχρονο: Ο Απόλλων ήταν αυτός που χρειαζόταν γκολ, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρήκε τις πρώτες φάσεις στην επανάληψη. Στο 60ο λεπτό ο Γιάννου έκανε το σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, όμως ο Σελίμοβιτς πρόλαβε και έκανε την προβολή. Ένα λεπτό αργότερα ο Αντωνιάδης πήρε την καρφωτή κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα πολύ εκτός εστίας. Στο 73΄ ο Παπουλής μπήκε με ωραίο σλάλομ εντός περιοχής κάνοντας την παράλληλη σέντρα όμως ο Ραμίρεζ έπεσε και έδιωξε. Καλή στιγμή βρήκε ο Απόλλων στο 79ο λεπτό. Ο Παπαμιχαήλ σέντραρε εντός περιοχής όπου ο Παπουλής πήρε την κεφαλιά στέλοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ραμίρεζ. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του 90λέπτου ο Απόλλων μείωσε στο σκορ και απέκτησε ελπίδες. Ο Μάρκοβιτς έδωσε στον Σκέμπρι εντός περιοχής ο οποίος εκτέλεσε χαμηλά με την μία στέλνοντας την μπάλα στην γωνία της εστίας για το 1-2. Μάλιστα, στο 91΄, λίγο έλειψε να γίνει το 2-2, αλλά ο Ραμίρεζ εκτινάχθηκε στην γωνία του και έσωσε την ομάδα του από το γυριστό σουτ που επιχείρησε με την μία εντός περιοχής ο Σκέμπρι.

Κοουτσάρισμα:

Αυγουστή (Απόλλων): Με τέσσερις αλλαγές στην αρχική σύνθεση των γαλάζιων ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Κύπριος τεχνικός, καθώς τις θέσεις των Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σαρδινέρο και Ζελάγια πήραν οι Μπρου, Παπαμιχαήλ, Ψύχας, Σελίμοβιτς. Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Απόλλων, καθώς επιθετικά δεν είχε τις φάσεις που είναι ικανός να βγάλει.

Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): Τέσσερα τα νέα πρόσωπα στη βασική ενδεκάδα της ΑΕΚ, σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα, αφού Γκονζάλες, Σίλβα και Αντωνιάδης πήραν θέση αντί των Καταλά, Λαρένα και Γκαρσία. Δεν έφτιαξε φάσεις μέχρι να ανοίξει το σκορ, αλλά στην συνέχεια την βόλεψε το γεγονός ότι κοίταξε να κλέψει μπάλες και να βγει στην αντεπίθεση. Καλή η διαχείρηση στο Β΄ μέρος.

Διακριθέντες: Δεν έθελξε κανείς με την απόδοση του από πλευράς των γηπεδούχων, ενώ από πλευράς των φιλοξενουμένων τα δυο γκολ από τον Τρουγιόλς τον αναδεικνύουν ως πολυτιμότερο του αγώνα.

Απογοητεύσαντες: Δεν φάνηκαν απειλητικοί οι Περέιρα και Ψύχας, ενώ στο 1ο γκολ έχει μερίδιο ευθύνης και ο Βάλε, πέρα από τους αμυντικούς.

Διαιτησία: Χωρίς την μεγάλη φάση έβγαλε την αναμέτρηση ο Λεόντιος Τράττου και οι βοηθοί του. Λανθασμένα υποδείθηκε ως οφσάιντ ο Παπουλής στο 82΄. Σωστές οι υποδείξεις στις κίτρινες κάρτες.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Παπαμιχαήλ, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι (Μήτας 87΄), Μπρου (Σπόλιαριτς 67΄), Μάρκοβιτς, Παπουλής, Ψύχας (Σκέμπρι 46΄), Περέιρα.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Ραμίρεζ, Γκονζάλεζ, Τρουγιόλς (Γκαρσία 75΄), Αντονιάδης, Σίλβα (Λαρένα 77΄), Ιωάννου (Κ. Αναστασίου 85΄), Σάστρε, Κάσες, Σουάρες, Τολεμές, Γιάννου.

Σκόρερ: Σκέμπρι (88΄) / Τρουγιόλς (19΄, 45΄)

Κίτρινες κάρτες: Παπουλής, Πέδρο, Σπόλιαριτς, Γιούστε / Σάστρε, Σουάρες, Κάσες

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου

Καλπάζει από την εξωτερική η ΑΕΚ, η οποία μείωσε την απόσταση στο -2 και στο -6 από την δεύτερη και πρώτη θέση αντίστοιχα ...