Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ 1-2: Με χρυσή αλλαγή τον Ασούμπρε...η ΑΕΚ το προβάδισμα!

Αποδείχτηκε ήρωας ο Ασούμπρε, ο οποίος είχε συμπληρώσει μόλις λίγα δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση

Σημαντικό προβάδισμα για την ΑΕΚ, επικράτησε με 1-2 ενάντια στην Σαλαμίνα στο στάδιο Αμμόχωστος-Επιστροφή. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό η Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ, ωστόσο η ΑΕΚ με ισοφάρισε στο 18' χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φλοριάν, ο οποίος λίγο μετά αποχώρησε τραυματίας. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έμεναν στο 1-1, ο Ασούμπρε, μόλις μπήκε στον αγώνα, βγήκε σε τετ α τετ και έκανε το 1-2 για να δώσει με αυτό το τρόπο προβάδισμα στην ομάδα του.

Α’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η γηπεδούχος Σαλαμίνα ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά. Το στοιχείο αυτό εκμεταλλεύθηκε αποτελεσματικά, με αποτέλεσμα μόλις στο 5ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Κίνγκσλεϊ, ο οποίος πλάσαρε αποτελεσματικά τον Τόνιο, μετά το πολύ ωραίο γύρισμα του Ελουντού. Αυτό ήταν το 3ο φετινό γκολ του Κίνγκσλεϊ ενάντια στην ΑΕΚ. Στο 15’ ο Γκολμπάρτ έριξε τον Ακοράν στο έδαφος και 3 λεπτά μετά, ο Φλοριάν ήταν εύστοχος από τα ένδεκα βήματα, κάνοντας το 1-1 για τους «κιτρινοπράσινους». Στο 23ο λεπτό, ο Ρουσιάς αντικατέστησε αναγκαστικά τον σκόρερ της ΑΕΚ. Στο 32’ ο Ρουσιάς επιχείρησε ένα πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω. Θα ήταν ένα εντυπωσιακό γκολ, εάν η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα. Στο 38’, ο Ελουντού έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Τόνιο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νουρ αλλά δεν δόθηκε 2ο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 2ο μέρος, η Σαλαμίνα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με τον Μιντίκκη αλλά το μακρινό του σουτ, δεν αποτέλεσε πρόβλημα για τον Τόνιο. Στο 49ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου, με τον Σικόρσκι, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Τόνιο. Στο 54’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγάλη ευκαρία για το 1-2, με τον Ακοράν ο οποίος βρέθηκε σε τετ α τετ από τα πλάγια, αλλά ο Βεσελόφσκι απέκρουσε με διπλή απόκρουση. Στο 59’ έγινε παράβαση στον Γκολομπάρτ, η οποία έγινε εντός περιοχής, αλλά δόθηκε φάουλ και όχι πέναλτι. Στο 65’, ο Μαργκάσα πήγε να μπει στην περιοχή αλλά ανακόπηκε αποτελεσματικά από τον Καταλά. Στο 71’, η ΑΕΚ επιτέθηκε με τον Χέφελ, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά αυτό αποκρούστηκε από τον Βεσελόφσκι. Στο 79ο λεπτό ο Νουρ απείλησε αλλά το σουτ του πήγε έξω. Στο 86’ ο Κίνγκσλεϊ βρέθηκε στην περιοχή αλλά ο Γκαρσία έσωσε την εστία της ομάδας του. Ωστόσο στο 93ο λεπτό, ο Ασούμπρε, μόλις μπήκε στο παιχνίδι έκανε με τετ α τετ το 1-2 και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Νέα Σαλαμίνα: Δεν τα κατάφερε η Σαλαμίνα, ατύχησαν οι ποδοσφαιστές του Σάββα Πουρσαϊτίδη και έχασαν στο τέλος το παιχνίδι.

ΑΕΚ: Χρυσή αλλαγή αποδείχτηκε ο Ασούμπρε, ο οποίος μόλις μπήκε στο παιχνίδι, έκανε το 1-2 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Νέα Σαλαμίνα: Δεν απογοήτευσε ιδιαίτερα κάποιος, ο καθένας έδωσε ότι μπορούσε. Θα μπορούσαν όμως να ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

ΑΕΚ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Στάθηκε άτυχη η ομάδα του, πλέον πάει στην Αρένα με στόχο τη νίκη-πρόκριση.

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους-Αντόνιο Ιντάλγκο): Σημαντική νίκη τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά, παραδίδουν την ομάδα στον Ιδιάκεθ με άλλη ψυχολογία.

Διαιτησία (Κώστας Ψευδιώτης): Θα μπορούσαν να δωθούν δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κορέια, Μιντίκκης, Σικόρσκι (Αραούχο 74'), Νουρ, Μαργκάσα (Ρέινολντς 83'), Χριστοφόρου, Ελουντού (Σιαθάς 87'), Κίνγκσλεϊ

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους-Αντόνιο Ιντάλγκο): Τόνιο, Γκαρσία, Μοΐσόφ, Καταλά, Χέφελ, Λαρένα, Κάσες, Ακοράν, Τέτε (Ασούμπρε 92'), Ακίνο (Τρισκόφσκι 72'), Φλοριάν (Ρουσιάς 23΄)

Σκόρερς: Κίνγκσλεϊ / Φλοριάν, Ασούμπρε

Κίτρινες Κάρτες: Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Ελουντού, Χριστοφόρου / Κάσες, Φλοριάν, Καταλά, Ρουσιάς, Λαρένα