ΑΕΛ - ΕΝΠ 4-1: Ανατροπή με μπροστάρη τον Τόρες!

Ο Ισπανός ήταν ο πρωταγωνιστής του σημερινού αγώνα

Σ’ ένα εξαιρετικό παιχνίδι που είχε πάθος, ένταση, τέρματα και δυνατές μονομαχίες η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει την ΕΝΠ με 4-1. Στο πρώτο ημίχρονο η ΕΝΠ ήταν εντυπωσιακή και προηγήθηκε με τέρμα του Ουντόζι. Κρατούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΛ μπήκε εντελώς διαφορετικά και η ομάδα του Κέρκες έφθασε στην ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Τόρες ο οποίος σημείωσε δυο τέρματα και τους Λαφράνς και Χουράδο να ανεβάζουν τον δείκτη στο 4-1.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε ο αγώνας ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η ΕΝΠ πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και θέλησε να αιφνιδιάσει την ΑΕΛ. Στο 7’ του αγώνα ο Ζάρατε δοκίμασε μια σέντρα σουτ, με τον Πρότσεκ όμως να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστές δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του πορτιέρο της ΑΕΛ. Στο 13’ και πάλι ο Ζάρατε απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Πρότσεκ είπε όχι. Και αφού η ΕΝΠ πατούσε καλύτερα και απείλησε την ΑΕΛ αρκετές φορές, στο 24’ και μετά από κόρνερ ο Ουντόζι κατάφερε να γράψει το 0-1. Στο 27’ και ενώ η ΕΝΠ είχε την ευκαιρία να απειλήσει με κόρνερ, η ΑΕΛ έφυγε σε αντεπίθεση και βρήκε την πρώτη της τελική στον αγώνα, όταν ο Τόρες δοκίμασε το πόδι του από καλή θέση, όμως δεν κατάφερε να βρει εστία. Η ΑΕΛ ανέβασε στροφές μετά το τέρμα που δέχθηκε, όμως δεν μπόρεσε νααπειλήσει ουσιαστικά μέχρι τις καθυστερίσεις του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί η ομάδα του Κέρκες είχε δυο δοκάρια, τα πρώτα μετά από σουτ του Αβραάμ και το δεύτερο από σέντρα σουτ του Τόρες. Έτσι οι δυο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με την ΕΝΠ να έχει το προβάδισμα με 0-1.

Β΄ημίχρονο

Πολύ πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες πίεση και έψαξε απ’ την αρχή την ισοφάριση. Στο 50’ ο Τόρες σημείωσε ένα εξαιρετικό τέρμα, όταν με ωραία ντρίμπλα πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ, έγραψε το 1-1. Μάλιστα στο 55’ η ΑΕΛ έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία με κεφαλιά του Χουράδο που πέρασε εκτός. Στο 62’ ο Λεάντρο Σίλβα δοκίμασε το πόδι απ’ το ύψος της περιοχής, όμως ο Κλέιμαν ήταν έτοιμος. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Τόρες έφερε τα πάνω κάτω, μιας και με εξαιρετική ατομική ενέργεια βρήκε το χώρο που ήθελε στην περιοχή και έγραψε το 2-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Λαφράνς έφυγε στην αντεπίθεση με τον Μαρκή, άλλαξαν ωραία τη μπάλα και πρώτος έγραψε το 3-1. Η ΑΕΛ δεν είχε σταματημό. Στο 69’ ο Χουράδο με κεφαλιά έγραψε το 4-1 και εκεί τελείωσαν τα όποια όνειρα της ΕΝΠ. Η αντίδραση της ΕΝΠ άργησε να έρθει πολύ. Στο 82’ ήταν η πρώτη φορά που η ομάδα του Πάους βγήκε στο προσκήνιο μετά τα τέρματα που δέχθηκε, με τον Πίττα να πατά περιοχή από αριστερά, να πλασάρει και να σημαδεύει το δοκάρι του Πρότσεκ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ (Κέρκες): Ζήτησε απ’ του ποδοσφαιριστές του να κάνουν το κλασικό τους παιχνίδι. Καλή κυκλοφορία και παιχνίδι τόσο απ’ τα πλάγια όσο και απ’ το χώρο του κέντρου. Αυτό δεν ήρθε στα πρώτα στάδια του αγώνα και μοιραία η ομάδα του Ντούσαν Κέρκες δέχθηκε τέρμα. Μέχρι και το 30’ ο Βόσνιος είχε πολλά παράπονα και έδινε συνεχώς οδηγίες. Από εκεί και πέρα οι ποδοσφαιριστές ανέβασαν στροφές και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε 2 δοκάρια. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είδαμε τη γνωστή ΑΕΛ η οποία με πρωταγωνιστή τον Τόρες έφερε τα πάνω κάτω.

ΕΝΠ (Πάους): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να πιέσουν ψηλά και να παίζουν πολύ γρήγορα. Αυτό λειτούργησε άψογα και η ΕΝΠ πήρε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε μια εντελώς διαφορετική ΕΝΠ η οποία δεν κατάφερε να περιορίσει την ΑΕΛ και να κλείσει σωστά τους χώρους. Το αποτέλεσμα ήταν η ΑΕΛ να φθάσει σε τέσσερα τέρματα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Στο πρώτο ημίχρονο τα δυο άκρα δεν λειτούργησαν σωστά, ενώ υπήρχε σοβαρό πρόβλημα στο χώρο του κέντρου. Στο δεύτερο όμως όλοι οι ποδοσφαιριστές ανέβασαν στροφές και άλλαξαν την εικόνα της ομάδας. Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να αξίζει μια θέση στην κατηγορία αυτή.

ΕΝΠ: Ο Μαϊσουράντζε ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη η απόδοση του (και αρκετών ακόμη ποδοσφαιριστών της ΕΝΠ), έπεσε. Έχασε τον Τόρες στο πρώτο τέρμα της ΑΕΛ, ενώ στην πορεία δεν βοήθησε την ομάδα του να αντιδράσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΕΛ: Ο Μάνουελ Τόρες ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με δυο τέρματα και έφερε τα πάνω κάτω. Θετικός και ο Χουράδο ο οποίος σκόραρε και πάλι.

ΕΝΠ: Εξαιρετικό παιχνίδι από όλη την ομάδα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο τα πράγματα ήταν εντελώς αντίθετα και ως εκ τούτου δεν μπορεί να μπει κάποιος ποδοσφαιριστής στην κατηγορία αυτή.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΛ (Κέρκες): Πρότσεκ, Α. Τεξέιρα, Γκαστανάγια, Λεάντρο, Αβραάμ (57' Μακρής), Άλεξ (72' Ρομάν), Λαφράνς, Τόρες, Χουράδο (76' Μυτίδης), Γουήλερ, Ν. Τεξέιρα

ΕΝΠ (Πάους): Κλέιμαν, Ριέρα, Ενόχ (52' Πίττας), Ζάρατε (75' Κοσμά), Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Αγγελή, Ρασμούσεν (75' Ομάρ), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε

Σκόρερς: Τόρες (50', 64'), Λαφράνς (67'), Χουράδο (69') / Ουντόζι (23')

Κίτρινες Κάρτες: - / Ενόχ, Ουντόζι, Ολίβα

Κόκκινες Κάρτες: - / -

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση