ΑΕΛ-Σεντ Τζόζεφς 6-0: Κυπριακή υπόθεση!

Ευρεία νίκη για την ΑΕΛ επί της Σέντ Τζόζεφς από το Γιβραλτάρ με 6-0 στον επαναληπτικό αγώνα για τον πρώτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ. Τα πέντε από τα έξι γκολ της ομάδας τα σημείωσαν Κύπριοι ποδοσφαιριστές. Δύο γκολ ο Μάριος Ηλία και ένα οι Ανδρέας Αβραάμ, Ανδρέας Κυριάκου και Γιάννης Μαύρου. Το άλλο γκολ σημείωσε ο Ντάνι Μπενίτεθ, ο οποίος άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι του Τσιρείου άρχισε με γκολ. Μόλις στο 2’ ο Μπενίτεθ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Μέσκα έπιασε την πρώτη κεφαλιά που βρήκε τον Ανδρέα Αβραάμ που με κοντινή κεφαλιά σκόραρε για το 1-0. Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με τον Μάριο Ηλία να έχει ένα καλό σουτ άουτ στο 14’. Η ζέστη που επικρατούσε στο Τσίρειο έκανε δύσκολη τη ζωή των δύο ομάδων με τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να είναι ελάχιστες. Στο 37’, ο Ρόμπα έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Φιντέλις. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάριος Ηλία πέτυχε το 2-0 από το κόρνερ του Ντάνι Μπενίτεθ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ήταν η σέντρα του Μπενίτεθ από αριστερά, ο Μέσκα έπιασε την κεφαλιά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ηλία σκόραρε με γυριστό για το 3-0. Σκορ που ήταν το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με γκολ. Ήταν το 52’, όταν ο Ντάνι Μπενίτεθ με ένα ευθύβουλο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ρόμπα. Στο 65’, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε πέσιμο του Μαύρου στην περιοχή. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει τον δείκτη του σκορ. Ο Μαύρου έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 73’ με καλό σουτ που απέκρουσε ασταθώς ο Ρόμπα. Στο 85’, ο Κύπριος επιθετικός είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ασταθώς και πάλι ο Ρόμπα. Στο 89’, η ΑΕΛ σκόραρε και πέμπτο γκολ με κεφαλιά του Ανδρέα Κυριάκου από κεφαλιά-πάσα του Φιντέλις. Τα γκολ δεν σταμάτησαν εδώ, αφού ο Μαύρου σκόραρε για το τελικό 6-0 μετά από σέντρα του Αβραάμ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτή ήταν η πιο ευρεία νίκη των «γαλαζοκιτρίνων» της Λεμεσού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και σκέφτονται ήδη τον επόμενο γύρο κόντρα στην Προγκρές από το Λουξεμβούργο.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αβραάμ, Μιτρέα, Λαφράνς, Χ. Κυριάκου, Νικολάου, Φιντέλις, Σαβανέ, Μέσκα, Μπενίτεθ, Ηλία

Σεντ Τζόζεφς: Ρόμπα, Ρόμπλες, Μανέ, Αραγόν, Μόντες, Λομπάτο, Ντουάρτε, Ντελγκάδο, Τόρες, Γκιράδο, Καμπαγιέρο