Αλκή – ΑΕΛ 1-3: Σοβαρή χωρίς πολλά - πολλά πήρε το τρίποντο

Το παιχνίδι που πέφτει η αυλαία της αγωνιστικής12η νίκη για την ΑΕΛ που πάει μόνη στην 2η θέση

Νίκη τεράστιας σημασίας για την ΑΕΛ απέναντι στην πολύ μαχητική Αλκή. Τα δυο τέρματα μέσα σε τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος έκαναν την ΑΕΛ να ρίξει ρυθμούς αλλά η Αλκή προσπάθησε μέχρι το τέλος. Ο Μπελαμεϊρί έκανε το 1-2 και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, όπου θα μπορούσε να ήταν και ο ήρωας της ομάδας του χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του. Ο Μαρκόσκι στο 93ο λεπτό σκότωσε τις ελπίδες της Αλκής κάνοντας το 1-3.Την 12η νίκη στην ΑΕΛ έδωσαν οι Μακρής, Ντα Σίλβα και Μαρκόσκι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι επηρεασμένες από την έντονη βροχόπτωση που είχε εκείνη την ώρα. Μερικές καλές προσπάθειες και από τις δυο ομάδες με τον Σπόλιαριτς να βρίσκει σε δυο περιπτώσεις τον Μπελαμεϊρί ωστόσο ο Πρότσεκ δήλωσε παρόν και αποσόβησε έγκαιρα τον κίνδυνο. Από την άλλη η ΑΕΛ πριν σκοράρει είχε και αυτή με την σειρά της δυο καλά σουτ από τον Λεάντρο Σίλβα και τον Άλεξ Ντα Σίλβα χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το αξιόλογο. Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από κάθετη του Λεάντρο Σίλβα και με διαγώνια κίνηση ο Μακρής βρέθηκε σε θέση βολής και από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Πριν κοπάσουν καλά καλά οι πανηγυρισμοί από το τέρμα του Μακρή ο Άλεξ Ντα Σίλβα έκανε το 0-2 με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την εστία του Πάρντο απλοποιώντας την κατάσταση για την ομάδα του. Στο 38ο της αναμέτρησης είχαμε την πρώτη τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αλκή. Ο Μπελαμεϊρί έκανε το γύρισμα στην περιοχή προς τον Σταύρου με τον Πρότσεκ να κάνει πραγματικά μια εντυπωσιακή απόκρουση και να κρατά το μηδέν στην άμυνα του. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Αντρέας Αβραάμ έχασε ίσως την φάση της χρονιάς που και να θέλεις δεν μπορείς να το χάσεις. Μετά από κίνηση εκτός περιοχής ο Χουράδο έδωσε πάσα τρύπα στον Μακρή ο οποίος έστρωσε στον Αβραάμ και αυτός προ κενής εστίας και με τον Πάρντο εκτός θέσης κατάφερε να αστοχήσει. Ένα πρώτο ημίχρονο που η ΑΕΛ θέλησε να τελειώσει το παιχνίδι σκοράροντας δυο τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ανάλογο του πρώτου. Η ΑΕΛ κρατούσε την μπάλα και έλεγχε τον αγώνα μη αφήνοντας χώρο στην «αθάνατη» να επιτεθεί. Ο Κώστας Σακκάς προσπάθησε να σώσει την κατάσταση και στην πρώτη ουσιαστική φάση που βρήκε η ομάδα του κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Ακόστα έκανε την σέντρα προς τον Μπελαμεϊρί με τον Αλγερινό να κάνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και να νικάει τον Πρότσεκ. Από εκείνο το σημείο και μετά η Αλκή είχε αρκετές ευκαιρίες για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά ο Ιβάν Κάρλος με πλασέ πλάγια από την περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει κερδίζοντας όμως κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Τριμπό μετά από κόντρες πήρε την μπάλα και έκανε εκ νέου το γέμισμα. Ο Μπελαμεϊρί πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την λίγο έξω από την εστία του Πρότσεκ. Η μεγάλη πίεση που έβαλε η ομάδα του Σακκά την έκανε να είναι ευάλωτη στα μετόπισθεν. Η ΑΕΛ δεν συγχωρέσε την ευκαιρία που την δόθηκε και με τον Μαρκόσκι έκανε το 1-3 και σκότωσε τα όνειρα της Αλκής.

Η ΑΕΛ με μια σοβαρή παρουσία πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και πλέον είναι μόνη στην δεύτερη θέση και πάει στο ντέρμπι κορυφής την ερχόμενη αγωνιστική απέναντι στο ΑΠΟΕΛ με άλλο αέρα. Από την άλλη η «αθάνατη» προσπάθησε για ακόμη ένα παιχνίδι και αν είχε περισσότερη επιτυχία μπροστά στην εστία του Πρότσεκ θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Αλκή: Εξαιρετικός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ματίας Σπόλιαριτς. Ο νεαρός έκανε ότι μπορούσε από πλευράς του δίνοντας βοήθεια σε άμυνα και επίθεση. Ο Μπελαμεϊρί ήταν αρκετά κινητικός για ακόμη ένα παιχνίδι.

ΑΕΛ: Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν γενικά οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ. Ο Αντρέας Μακρής σκόραρε σε ακόμη ένα παιχνίδι με την ποιότητα που διαθέτη ο Άλεξ Ντα Σίλβα. Στα θετικά και το τέρμα που πέτυχε ο Μαρκόσκι λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Αλκή: Σε κακή μέρα βρέθηκε η ομάδα της Αλκής που δεν κατάφερε να απειλήσει την ΑΕΛ. Όχι και τόσο καλή αμυντική. Ο Κάρλος δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του στα επιθετικά του καθήκοντα

ΑΕΛ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Με το γνωστό 4-3-2-1 η ομάδα του Κώστα Σακκά. Με τον Κάρλος μοναδικό προωθημένο ο Κύπριος τεχνικός. Μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφερε να βρεθεί με δυο τέρματα πίσω και αμέσως τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα του. Προσπάθησε να κάνει επιθετική την ομάδα του και κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Αν ήταν σε καλύτερη μέρα στο επιθετικό κομμάτι θα μπορούσε να έσπερνε και τον βαθμό

ΑΕΛ ( Ντούσαν Κέρκεζ ): Η ΑΕΛ του Ντούσαν Κέρκεζ ήθελε την νίκη στο παιχνίδι απέναντι στην Αλκή. Παράταξε την ομάδα του με το γνωστό 3-5-2. Ένα πολύ καλό παιχνίδι από την ομάδα του που είχε σε καλή μέρα τους Μακρή και Ντα Σίλβα που έβαλαν δύσκολα στην ομάδα της Αλκής. Επαγγελματική νίκη για την ομάδα του Κέρκεζ που πάει με άλλο ντέρμπι με άλλο αέρα.