Δόξα - ΑΕΛ 3-4: Δια πυρός και σιδήρου!

Οι «Λέοντες» έφθασαν σε ένα παλικαρίσιο διπλό

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλά τέρματα και μπόλικο θέαμα η ΑΕΛ κατάφερε να φύγει απ’ το Μακάρειο στάδιο με τους τρεις βαθμούς. Το τελικό 4-3 με το οποίο επικράτησε της Δόξας αντιπροσωπεύει πλήρως τον αγώνα μιας και οι δυο ομάδες είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα τους. Ο Ανδρέας Μακρής ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε τη διαφορά για την ΑΕΛ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η ΑΕΛ, η οποία με το 3-5-2 θέλησε να αιφνιδιάσει τη Δόξα. Μόλις στο 2’ του αγώνα είχε την πρώτη της τελική όταν ο Χάρης Κυριάκου επιχείρησε το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια. Αφού όμως προειδοποίησε στο 6’ του αγώνα έφθασε στο ζητούμενο που δεν ήταν άλλο απ’ το τέρμα. Ο Χάρης Κυριάκου έκανε τη μπαλιά από τα αριστερά με τον συνήθης ύποπτο, Ρούμπεν Χουράδο, να σκοράρει με το κεφάλι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λαφράνς έφυγε από τα αριστερά, έκανε τη συρτή μπαλιά στην περιοχή, και ο Μακρής με προβολή έχασε καλή ευκαιρία για το 0-2. Στο 12’ ήρθε η απάντηση της Δόξας και μάλιστα με πανέμορφο τέρμα του Λουίς Κάρλος απ’ το ύψος της περιοχής. Μάλιστα η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα ισορρόπησε το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά και με ορθόδοξο ποδόσφαιρο έψαξε την ανατροπή. Στο 28’ και μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Περέιρα, ο Χουράδο έδιωξε λανθασμένα με το κεφάλι προς τα πίσω, με την μπάλα για καλή του τύχη να σταματά στο δοκάρι του Βοζίνια. Πέντε λεπτά αργότερα ο Νιλς Τεϊσέιρα επιχείρησε μια σέντρα σουτ με τη μπάλα να φεύγει μόλις πάνω απ’ τα δοκάρια του Γκρεμσλ. Τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 44’ όταν ο Ζατλ δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ την εστία του Βοζίνια.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η Δόξα έχασε σπουδαία ευκαιρία. Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα. Συγκεκριμένα στο 48’ ο Ζατλ πέρασε από τρεις ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, έκανε το σουτ, ο Βοζίνια του είπε όχι, και από κοντά ο Χατζηβασίλης δεν μπόρεσε να σημαδέψει εστία. Στο 55’ ο Λαφράνς έψαξε με μακρινή μπαλιά τον Μακρή, ο οποίος έκανε την προβολή, με τη μπάλα να φεύγει όμως έξω. Στο 62’ η Δόξα έφθασε στην ανατροπή και στο 2-1. Ήταν η σέντρα του Λουίς Κάρλος, η μπάλα κόντραρε και ο Χατζηβασίλης με κεφαλιά έφερε τα πάνω κάτω. Η ΑΕΛ όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη. Στο 69’ ο Ανδρέας Μακρής απάντησε με τακουνάκι και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Δυο λεπτά αργότερα μάλιστα ο Λαφράνς με το κεφάλι σημείωσε το 2-3. Η ΑΕΛ όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 73’ ο Μακρής με ωραία κεφαλιά εξ επαφής έγραψε το 2-4. Κάπου εκεί όλοι πίστεψαν πως το παιχνίδι τελείωσε, όμως η Μιτρέα είχε διαφορετική άποψη. Με μια μαγική εκτέλεση φάουλ στο 81’ μείωσε σε 3-4 και έβαλε φωτιά στον αγώνα. Μάλιστα στο 85’ ο Περέιρα έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ζατλ κέρδισε την κεφαλιά, όμως ο Βοζίνια μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Δόξα (Χατζηλούκας): Ο τεχνικός της Δόξας Λούκας Χατζηλούκας ξεκίνησε τον αγώνα με ότι καλύτερο διέθετε για τον αγώνα. Παρά το γεγονός πως αιφνιδιάστηκε αρχικά απ’ το σχήμα της ΑΕΛ κατάφερε με τις οδηγίες του να οδηγήσει την ομάδα σε μια πρώτη ανατροπή. Τα αμυντικά όμως κενά πλήγωσαν τη Δόξα και έτσι μοιραία γνώρισε ακόμη μια ήττα.

ΑΕΛ (Κέρκες): Ο Ντούσαν Κέρκεζ έκανε την έκπληξη παρατάσσοντας τριάδα για πρώτη φορά φέτος. Αιφνιδίασε αρχικά όμως στην πορεία ισορρόπησε το παιχνίδι. Οι αλλαγές του απ’ τον πάγκο ήταν το κλειδί. Το πείραμα του φαίνεται πως πέτυχε καθώς η ΑΕΛ έφθασε σε μια εμφατική νίκη στο τέλος.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Δόξα: Ο Λουίς Κάρλος είχε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Σημείωσε ένα τέρμα ενώ με την ταχύτητα του ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα της ΑΕΛ.

ΑΕΛ: Ο Μακρής σκόραρε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα με τα χρώματα της ΑΕΛ, και μάλιστα το έκανε εις διπλούν σήμερα. Το πρώτο τέρμα ήρθε με τακουνάκι σε ένα σημείο που η ΑΕΛ ήταν πίσω στο σκορ. Του αξίζει μια θέση εδώ

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Δόξα: Μέτριο παιχνίδι απ’ τον Μπόλιεβιτς που δεν κατάφερε να βοηθήσει αμυντικά την ομάδα του. Δεν φάνηκε στο παιχνίδι ο Σαντίκ κάτι που κόστισε στην Δόξα

ΑΕΛ: Πολλά τα προβλήματα στην άμυνα όμως αυτό δεν ήταν θέμα προσώπων.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Σαντίκ, Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Χατζηβασίλη, Ζατλ, Μιτρέα, Άδωνη, Μπαρμπόσα

ΑΕΛ (Κέρκες): Βοζίνια, Τζούνιορ, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Λαφράνς, Μακρής, Χουράδο, Ρομάν, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Αντάμοβιτς

Σκόρερς: Λουίς Κάρλος (12'), Χατζηβασίλη (62') / Χουράδο (6'), Μακρής (69', 73'), Λαφράνς (71')

Κίτρινες Κάρτες: Μπαρμπόσα, Ασαμόα, Κάρλος / Νταβόρ

Κόκκινες Κάρτες: - / -