Ερμής - ΑΕΛ 0-1: Συστήθηκε με γκολ και χάρισε τη νίκη ο Χουράδο!

Ο Ισπανός επιθετικός έκανε τη διαφορά

Σε ένα παιχνίδι ανοικτό για κάθε αποτέλεσμα η ΑΕΛ νίκησε τον Ερμή με 0-1 για να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ρούμπεν Χουράδο τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην ΑΕΛ, σε μια δύσκολη έδρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το καλημέρα ο Ερμής έχασε μια τεράστια ευκαιρία. Μόλις στο 2’ ο Εμπαλό βρέθηκε μετά από μπαλιά μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όμως η κεφαλιά του έφυγε λίγο έξω. Ο Ερμής πίεζε στα πρώτα λεπτά μιας και ήθελε να πιάσει στον ύπνο την ΑΕΛ, όμως το γρήγορο τέρμα δεν ήρθε. Στο 15’ ήρθε και η πρώτη τελική για την ΑΕΛ, με ένα σουτ του Ντα Σίλβα από αρκετή απόσταση, και τον Αραμπατζή να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 26’ ο Κατσιατής έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Κιπιάνι δοκίμασε το ανάποδο ψαλιδάκι, με τη μπάλα όμως να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια του Βοζίνια. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα δοκίμασε για δεύτερη φορά το πόδι του, με τον Αραμπατζή να του λέει και πάλι όχι. Η μεγαλύτερη όμως ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε στο 35’ όταν ο Κατσιατής έφυγε σε τετ α τετ, με τον Βοζίνια όμως να του λέει όχι. Στο 42’ έγινε το λάθος απ’ την άμυνα της ΑΕΛ, με τον Κεϊτά να φεύγει σε τετ α τετ αλλά τον Βοζίνια να βγαίνει και πάλι νικητής. Στο 45’ ο Ερμής έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντίτακ εξαπέλυσε μια βολίδα η οποία σταμάτησε στο δοκάρι του Βοζίνια.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με στόχο να βρουν το τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50’ ο Αβραάμ έκανε μια γλυκιά συρτή μπαλιά στην περιοχή, με τον Αντάμοβιτς στην προβολή, όμως ο Αραμπατζής του είπε όχι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαρκόσκι έφυγε σε τετ α τετ, όμως ο πορτιέρο του Ερμή είχε σωστή αντίδραση και βγήκε νικητής. Και ενώ ο ρυθμός έπεσε κάπως για αρκετή ώρα, στο 69’ έγινε το λάθος απ’ τον Μαρτίνιουκ με τον Χουράδο να λέει ευχαριστώ και να σκοράρει. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρτίνιουκ προσπάθησε με δυνατό σουτ να διορθώσει το λάθος του, όμως ο Βοζίνια μπλόκαρε σταθερά. Όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο άνετα κρατούσε το υπέρ της αποτέλεσμα η ΑΕΛ. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε άλλη τελική ευκαιρία με την ομάδα του Ντούσαν Κέρκες να πανηγυρίζει την πρώτη της φετινή νίκη.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ερμής (Καϊάφας): Θέλησε να αιφνιδιάσει την ομάδα της ΑΕΛ ο Κώστας Καϊάφας. Πίεση ψηλά και ταχύτητα. Στα πρώτα λεπτά έχασε μια σπουδαία ευκαιρία, και δυο-τρεις καλές προϋποθέσεις. Δεν κατάφερε να σκοράρει, όμως κράτησε την ΑΕΛ μακριά απ’ την εστία του. Μάλιστα έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στην πορεία καθώς στις αντεπιθέσεις η ομάδα του Καϊάφα ήταν πραγματικά επικίνδυνη. Αφού όμως δεν κατάφερε ο Ερμής να σκοράρει στις αντεπιθέσεις το πλήρωσε καθώς ο Χουράδο μετά από λάθος στην άμυνα έγραψε το 0-1.

ΑΕΛ (Κέρκες): Μουδιασμένο ξεκίνημα για την ομάδα του Κέρκες η οποία αιφνιδιάστηκε απ’ τον Ερμή. Αφού κράτησε όμως το μηδέν στα πρώτα λεπτά και με τις οδηγίες του Κέρκες η ομάδα βγήκε πιο ψηλά. Τα παράπονα του Βόσνιου ήταν πολλά και συνεχώς έδινε οδηγίες για να αλλάξει την εικόνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο ορεξάτη, και ο Κέρκες είχε δώσει οδηγίες για να πάρουν πρωτοβουλίες και άλλοι ποδοσφαιριστές.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ερμής: Ο Αραμπατζής ήταν εξαιρετικός. Σταμάτησε μερικά σουτ του Ντα Σίλβα, ενώ είχε την απάντηση και στην προβολή του Αντάμοβιτς από κοντά στο 50’ του αγώνα αλλά και στο τετ α τετ του Μαρκόσκι στο 54’. Δεν μπόρεσε όμως να πει όχι και στον Χουράδο.

ΑΕΛ: Όταν μπαίνεις ως αλλαγή, συστήνεσαι στη νέα σου ομάδα με τέρμα, τότε σαφώς και είσαι στην κατηγορία των διακριθέντων! Φυσικά αναφερόμαστε στον Χουράδο που ήταν η χρυσή αλλαγή του Ντούσαν Κέρκες. Ο Βοζίνια ήταν ο ήρωας της ΑΕΛ σε πολύ κρίσιμα σημεία. Βγήκε κερδισμένος σε δυο τετ α τετ ενώ όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ερμής: Ο Μαρτίνιουκ ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του Κώστα Καϊάφα. Έκανε το λάθος στο τέρμα που δέχθηκε η ομάδα και γενικότερα είχε ένα μέτριο παιχνίδι.

ΑΕΛ: Ο Τόρες παρά τα τρεξίματα του δεν μπήκε στο παιχνίδι ποτέ. Μάλιστα τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε γενικές γραμμές είχαμε ένα καλό παιχνίδι απ’ τον διαιτητή. Πέρασε απαρατήρητος σε ένα παιχνίδι που όντως είχε δύναμη και κάποιες δύσκολες φάσεις

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ερμής (Καϊάφας): Αραμπατζής, Βολκόφ, Κατσιατής (56' Ντε Μέλο), Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (77' Γεωργίου), Κιπιάνι (65' Πουτζιουρής), Μαλόν, Κεϊτά, Φυλακτού, Μποντό, Εμπαλό

ΑΕΛ (Κέρκες): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Λαφράνς, Τεϊσέιρα Ν., Αβραάμ, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς (80' Γκαστανιάγα), Ντα Σίλβα, Τόρες (43' Μαρκόσκι), Μπενίτεθ, Μυτίδης (65' Χουράδο)

Σκόρερς: - / Χουράδο (71')

Κίτρινες Κάρτες: Βολκόφ (33'), Μαρτίνιουκ (77') Εμπαλό (91') / Μαρκόσκι (51'), Ζντραβκόφσκι (63'), Ντα Σίλβα (67')