«Μαχαιριά» από Ζουμπίρ και όλα ανοιχτά

Μάγκικη εμφάνιση από την ΑΕΛ, η οποία δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1

Έδειχνε πως τα είχε όλα με το μέρος της για να πάει στο Μπακού με προβάδισμα πρόκρισης, όμως η τύχη τής γύρισε την πλάτη. Η ΑΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 (69’ Τσέποβιτς / 90’ + 3 Ζουμπίρ) με την Καραμπάχ στην ΑΕΚ Αρένα για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ και παρόλο που δεν κέρδισε, λόγω απόδοσης δικαιούται να έχει τις ελπίδες της για πρόκριση.

Εξάλλου, το εκτός έδρας γκολ δεν μετράει από φέτος και θα είναι σαν να αρχίζουν όλα από το 0-0 στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης στο Αζερμπαϊτζάν. Κατά γενική ομολογία, η ομάδα της Λεμεσού ήταν πολύ καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, οι Αζέροι είχαν μονάχα δυο-τρεις «εκλάμψεις» καλών και επικίνδυνων στιγμών, ενώ οι παίκτες του Ντούσαν Κέρκεζ έλεγχαν το παιχνίδι σχεδόν έως το τέλος.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ χάρις σε γκολ του Τσέποβιτς από εκτέλεση πέναλτι στο 69’ και ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Ζουμπίρ, ο οποίος είχε και δόση -μεγάλης- τύχης, αφού στο σουτ του η μπάλα κόντραρε και πέρασε πάνω από τον Βοζίνια.

Σούπα… πρώτο ημίχρονο

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, η ΑΕΛ ήταν αρκετά καλή στο πρώτο μέρος, καλύτερη από την αντίπαλό της αφού πίεζε ψηλά, αλλά τής έλειπε λίγο καθαρότερο μυαλό στην τελική προσπάθεια. Η Καραμπάχ δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο στο πρώτο 45λεπτο, ενώ αξίζει να αναφερθεί πως οι γαλαζοκίτρινοι δικαιούνταν πέναλτι στο 6’ σε ανατροπή του Τσέποβιτς από τον Χουσεΐνοφ. Χωρίς καθόλου αξιόλογες φάσεις και με μονάχα μία τελική ασήμαντη ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

«Λιονταρίσιο» προβάδισμα

Στην επανάληψη, οι Αζέροι μπήκαν πολύ δυνατά, αξιοποίησαν περισσότερο την αξία του Ζουμπίρ ο οποίος παραλίγο να κάνει τη ζημιά σε 1-2 περιπτώσεις, όμως, εκεί που ισορρόπησε η Λεμεσιανή ομάδα, έφτασε μία ανάσα από το γκολ στο 62’, όταν ο Τόρες με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Η μοίρα έμελλε για την ΑΕΛ λίγα λεπτά αργότερα να ανοίξει το σκορ. Ο Πελέ κέρδισε πέναλτι λόγω ανατροπής του από τον αντίπαλο κίπερ και ο Τσέποβιτς ευστοχώντας στο 69’ από την άσπρη βούλα, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η τύχη τής γύρισε την πλάτη

Η Καραμπάχ τα ‘χασε και δεν μπορούσε να απειλήσει στο μεγαλύτερο διάστημα (πέραν από μία στιγμή στο 90’ + 1 που έδιωξε στη γραμμή ο Μεντόγεβιτς), όμως σε μία ανύποπτη φάση στο 90’ + 3, ο Ζουμπίρ πλήγωσε την ΑΕΛ, η οποία έδειχνε πως μπορούσε να κρατήσει το προβάδισμά της, ενώ μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Γαλλομαροκινός έφυγε στην αντεπίθεση, έφτασε στην περιοχή και με σουτ σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν μία άτυχη στιγμή καθότι η μπάλα κτύπησε και στον Σάντος, πήρε ύψος, πέρασε πάνω από τον Βοζίνια και κατέληξε στα δίχτυα.

Και ανάμεσα σε όλα αυτά, προέκυψε 20λεπτη σχεδόν διακοπή μετά από το γκολ του Ζουμπίρ, καθότι οι Αζέροι πανηγύρισαν προκλητικά και προέκυψαν εντάσεις και αψιμαχίες.

Η ΑΕΛ αν αποκλείσει την Καραμπάχ ακολούθως θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Μπρεϊντάμπλικ (Ισλανδία) - Αμπερντίν (Σκωτία) για τα πλέι - οφ της διοργάνωσης. Στην Κύπρο ο πρώτος αγώνας.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Τόρες, Μεντόγεβιτς, Ζντραφσκόφσκι, Έουλερ (58' Πελέ), Ριέρα (76' Μάζουρεκ), Τσέποβιτς (85' Μάιντεβατς).

Καραμπάχ (Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ): Μαγκομεντάλιγεφ, Χουσεΐνοφ, Μεντβέντεφ, Μεδίνα, Μπαϊράμοφ, Ρομέρο, Γκαράγεφ, Αντράντε, Όζομπιτς (73' Κάντι), Ζουμπίρ, Σεϊντάεφ.

Γήπεδο: ΑΕΚ Αρένα.

Σκόρερ: 69' πεν. Τσέποβιτς / 90' + 3 Ζουμπίρ.

Κίτρινες: 37' Μεντβέντεφ, 68' Μαγκομεντάλιγεφ, 90' + 3 Αντράντε.

Αποβολές: -/-.

Διαιτητές: Γκλεν Νάιμπεργκ, Μαχμπόντ Μποϊγκί (α' βοηθός), Αντρέας Σόντεργκβιστ (β' βοηθός), Μπόγιαν Πάντζιτς (4ος).