Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΛ 0-3: Θα κάνει καλά καρναβάλια

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα

Πραγματοποιώντας μια μεστή και σοβαρή εμφάνιση, η ΑΕΛ έφυγε με το τρίποντο από το «Αμμόχωστος» επικρατώντας με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας.

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής με την Ανόρθωση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στους 48 βαθμούς και αποσπάστηκαν τέσσερις βαθμούς μπροστά από την 5η Ομόνοια.

Τα γκολ για την ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ στο σημερινό παιχνίδι πέτυχαν οι Τεξέιρα, Σοάρες και Γκαμπιονέτα. Ο τελευταίος είχε μια πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι και πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τη νέα του ομάδα.

Η ΑΕΛ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έψαξε ένα γρήγορο γκολ. Η ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ ευτύχησε να σκοράρει στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραία κεφαλιά του Τεξέιρα μετά από σέντρα του Σίλβα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποσυντονίστηκαν από το γρήγορο γκολ της ΑΕΛ και χρειάστηκαν μερικά λεπτά μέχρι να ανασυνταχθούν. Η πρώτη καλή στιγμής της Νέας Σαλαμίνας στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 18ο λεπτό με ένα σουτ του Πόλιανετς το οποίο μπλόκαρε ο Βοζίνια. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για στο 21ο λεπτό με τον Καρλάο, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 25’ με ένα δυνατό σουτ του Νουρ, το οποίο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Βοζίνια. Στο 34’ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Σοάρες. Ο Γκαμπιονέτα έκανε τη σέντρα στην περιοχή ο Λαφράνς έπιασε την κεφαλιά και έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Μάρκο Σοάρες ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα «άγγιξε» το γκολ με τον Πόλιανετς ο οποίος νικήθηκε από τον Βοζίνια. Η ομάδα της Λεμεσού πήγε στα αποδυτήρια με ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Στο 3ο λεπτό της επανάληψης η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα που έγινε στον Γκαμπιονέτα από τον Νταμάχου μέσα στην περιοχή. Ο παθών εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι παίκτες του Μπρούνο Μπαλταζάρ διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το παιχνίδι στη συνέχεια χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα. Αντίθετα, η ομάδα της Λεμεσού είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ όμως δεν τις αξιοποίησε. Το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΕΛ 0-3

ΓΚΟΛ: 9’ Τεξέιρα, 34’ Σοάρες, 49’ Γκαμπιονέτα

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίρεφ (60’ Κωνσταντίνου), Καρό, Μιντίκκης (49’ Σεργίου), Κούσουλος, Κορρέια, Ρέινολντς, Νταμαχού (χατζηκωσταντή), Τιάγκο, Πόλιανετς, Νούρ, Καρλάο.

ΑΕΛ (Μπρούνο Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Σίλβα (76’ Φιντέλις), Γκαμπιονέτα (68’ Αβραάμ), Λαφράνς, Τόρες (82’ Σασί), Ρομάν, Μιτρέα, Κυριάκου, Γουίλερ, Σοάρες, Τεξέιρα