Αλκή-Εθνικός 2-1: Σεμέδο λαμπρός την οδηγεί! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε απόψε η Αλκή επί του Εθνικού με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Φαμπρίτσιο στο 50’ και Σεμέδο στο 90+1’  τα γκολ της «Αθάνατης» που έφθασε στους 15 βαθμούς. Ο Ενέσκου είχε βάλει μπροστά τον Εθνικό στο σκορ στο 34’ με εξαιρετικό σουτ. Στους 5 βαθμούς η ομάδα της Άχνας.

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στη Λάρνακα, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Στο 4’, ο Χαρή σέντραρε και ο Φαμπρίτσιο με προβολή έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπιλάλ έκανε την σέντρα, η μπάλα έφθασε στον Σεμέδο, ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Φιλίποφ και πήγε σε κόρνερ. Στη συνέχεια, έγινε ανοικτό παιχνίδι με την γηπεδούχο να έχει τον έλεγχο και τους φιλοξενούμενους να έχουν σωστή αμυντική τακτική. Στο 34’, όμως, ο Εθνικός κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε με εξαιρετικό σουτ του Ενέσκου που κατέληξε στο «παραθυράκι» της εστίας του Πάρντο. Η Αλκή φάνηκε να επηρεάζεται από το γκολ του Εθνικού και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι. Έτσι, ο Εθνικός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Το εξαιρετικό σουτ του Αρέστη εκτός περιοχής ανάγκασε τον Πάρντο σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Η Αλκή, όμως, δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε. Η σέντρα ακριβείας του Φραγκέσκου βρήκε τον Φαμπρίτσιο στην περιοχή και αυτός με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Η Αλκή ήταν πιο επιθετική στη συνέχεια και προσπάθησε πάρα πολύ για το δεύτερο γκολ. Από την άλλη, ο Εθνικός ήταν σε παθητικό ρόλο και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα δικό του δεύτερο τέρμα. Γενικά, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές ξεκάθαρες ευκαιρίες, όμως η Αλκή ευτύχησε να σκοράρει σε χρόνο καθυστερήσεων με εξαιρετικό σουτ του Σεμέδο εντός περιοχής, παίρνοντας έτσι τη νίκη και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

Αλκή: Πάρντο, Φραγκέσκου, Ενγκομό, Σεμέδο, Χαρής, Ντιγκρουζιά, Ιτούα, Φαμπρίτσιο (90+3' Πάρπας), Χαμντί (83' Τριμπό), Ντιακιτέ, Ψύχας (46' Βασίλεφ)

Εθνικός: Πρότσεκ, Χριστόφ, Ρόκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι (80' Γκαβρίλα), Ενέσκου (90 +3' Ηλία), Κυπριανού (81' Χαραλάμπους), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Αρέστη, Ντόβμπνια