Εθνικός Άχνας-Αλκή Ορόκλινη 0-1: Πανάξιο διπλό με Τιγρούντζια

Το πρώτο τρίποντο πρόσθεσε στον φετινό της απολογισμό η νεοφώτιστη Αλκή.

Με τον καλύτερο τρόπο συνοδεύτηκε η επάνοδος της Αλκής στα σαλόνια της πρώτης κατηγορία, καθώς με γκολ του Τιγρούντζια, πρόσθεσε το πρώτο τρίποντο στον απολογισμό της. Η ομάδα του Σάββα Δαμιανού δικαίως απόδρασε από το «Δασάκι» με τη νίκη, μιας και παρουσίασε μια σαφώς καλύτερη εικόνα από τους γηπεδούχους, με την επιθετική της τριάδα να τρέχει ακατάπαυστα. Το σύνολο του Γιώτη Εγκωμίτη ιδιαίτερα μετά το γκολ που δέχθηκε, δεν φάνηκε να έχει τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει, δεχόμενο την πρώτη του ήττα σε μια χρονιά που αναμένεται να είναι μακριά και δύσκολη.

Πρώτο ημίχρονο

Με επιθετικές διαθέσεις ξεκίνησε τον αγώνα αλλά και το πρωτάθλημα ο γηπεδούχος Εθνικός, κλείνοντας τον αντίπαλο στο δικό του μισό στο πρώτο δεκάλεπτο. Δύο στημένες φάσεις στο 2ο και 4ο λεπτό απομακρύνθηκαν από την περιοχή του Στρατηλάτη, με την αντίδραση από πλευράς Αλκής να έρχεται λίγο μετά τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, με ένα ξεπέταγμα του Γουίλι στο δεύτερο δοκάρι που δεν συνοδεύτηκε από γκολ. Στο 20ο λεπτό μια μπαλιά του Ντιακιτέ δεν κατέληξε στον Γουίλι, ενώ αμέσως μετά ο Μπιλάλ προ κενής εστία δεν κατάφερε να κατευθύνει τη μπάλα στο πλεκτό.

Ο Μπογκαντίνοφ αντέδρασε θετικά σε εξ επαφής κεφαλιά του Βασίλιεφ στο 25ο λεπτό, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να μην μπορεί με τη συμπλήρωση μισής ώρας, να σκοράρει με κεφαλιά σε κενή εστία μετά από άστοχη έξοδο του πρώτου. Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κιπιάνι δέκα λεπτά αργότερα αποκρούστηκε από τον Στρατηλάτη, ενώ μια προσπάθεια του Ενέσκου εκτός περιοχής στο 40ο λεπτό, σταμάτησε στο σώμα του Ντιακιτέ.

Δεύτερο ημίχρονο

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι φλέρταραν με το πρώτο τος γκολ στο πρωτάθλημα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κιπιάνι, η μπάλα έφτασε στον αφύλακτο Πιντσέλι ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή. Στο 57ο λεπτό ο Πιερατζί έκανε το σουτ εντός περιοχή ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Στόιτσεφ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πάρπας είχε τη λύση σε μπαλιά του Κυπριανού από το δεξί άκρο.

Στο 69ο λεπτό ο Πάρπας βρέθηκε φάτσα με τον Μπογκαντίνοφ ωστόσο το δυνατό σουτ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τριγρούντζια ελίχθηκε εκτός μεγάλης περιοχής και με σουτ στην κίνηση αιφνιδίασε τον Μπογκαντίνοφ διαμορφώνοντας το 0-1 με το πρώτο γκολ του πρωταθλήματος. Ο Γιώτης Εγκωμίτης επιστράτευσε άμεσα τον επιθετικογενή Παπαγεωργίου αντί του Ενέσκου, ο οποίος στο 85ο λεπτό κέρδισε φάουλ εκτός περιοχής, με τον Γαβρίλα να μην μπορεί να το μετουσιώσει σε γκολ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε ο Κιπιάνι έστιελε μπαλιά στα τετράγωνα της Αλκής με τον Πάρπα να απομακρύνει όπως-όπως, ενώ στο 92ο ο Στρατηλάτης είχε τη λύση σε δυνατό σουτ του Γαβρίλα από πλάγια θέση.

Εθνικός Άχνας (Γ. Εγκωμίτης): Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Τσικάρσκι (88’ Πογιατζής), Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χαραλάμπους, Ενέσκου (80’ Παπαγεωργίου), Κυπριανού (66’ Γαβρίλα), Φιλίποφ, Αρέστη, Ντόβμπνια

Αλκή Ορόκλινη (Σ. Δαμιανού): Στρατηλάτης, Πάρπας, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού(76’ Τριμπό), Γουίλι, Χαρής, Βασίλιεφ, Πιεράτζι, Τιγρούντζια, Μπιλάλ (82’ Χαραλάμπους), Ντιακιτέ

Κίτρινες κάρτες: Στόιτσεφ/Πιεράτζι