Νέα Σαλαμίνα-Αλκή 2-3: «Ανάσα» για Αλκή, «βυθίζεται» η Σαλαμίνα!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η Αλκή επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-3. Ο Φαμπρίτσιο με δύο γκολ και ο Σεμέδο τα γκολ της «αθάνατης». Κυπριανού και Καρώ απλά μείωσαν στις καθυστερήσεις. Στους 12 βαθμούς πήγε η Αλκή, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 8 και βρίσκεται σε δυσμενέστατη βαθμολογική θέση.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Η Αλκή ήταν καλύτερη στα πρώτα στάδια του αγώνα και είχε καλή ευκαιρία στο 9’. Ο Κίρεφ απομάκρυνε άτσαλα την μπάλα που έφθασε στον Ντουβεντρού, ο οποίος έκανε το πλασέ, το οποίο απομάκρυνε ο Γκράσι προ της γραμμής. Στο 18’, ο Ντουβεντρού πάσαρε στον Φραγκέσκου, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια που  πέρασε άουτ. Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε για πρώτη φορά στο 23’. Ο Ντίμιταρ Μακρίεφ πάσαρε πολύ ωραία στον Μπριτζίντο, του οποίου το ωραίο σουτ απομάκρυνε ο Πάρντο σε κόρνερ. Στο 26’, ο Κίρεφ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το επικίνδυνο σουτ του Χαρή εκτός περιοχής. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και βρήκαν δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να προηγηθούν. Στο 29’, η εκτέλεση φάουλ του Μπριτζίντο βρήκε τον Γκράσι, ο οποίος έστειλε την κεφαλιά του στο δοκάρι, ένώ δύο λεπτά αργότερα, η σέντρα του Ρόκε βρήκε τον Νταμάχου που έπιασε την ωραία κεφαλιά, όμως ο Πάρντο έδιωξε με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 42’, το πλασέ του Ντουβεντρού βρήκε τον Κίρεφ σε ετοιμότητα στην τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο με αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες, αλλά χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Αλκή. Ήταν η αντεπίθεση της ομάδας του Σάββα Δαμιανού, ο Ντουβεντρού έδωσε την κάθετη πάσα στον Φαμπρίτσιο στην πλάτη της άμυνας και αυτός με ωραίο πλασέ «έγραψε» το 0-1. Η Αλκή ευτύχησε να πετύχει και δεύτερο γκολ 10 λεπτά αργότερα. Ο Μπιλάλ πέρασε όποιον βρήκε στο διάβα του και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φαμπρίτσιο, ο οποίος με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 0-2. Στο 68’, οι «ερυθρόλευκοι» της Αμμοχώστου απείλησαν με πλασέ του Ρόκε μετά από γύρισμα του Μιντίκκη. Η Αλκή στη συνέχεια, ήλεγξε το ματς και δημιούργησε καλή ευκαιρία στο 76’, όταν ο Μπιλάλ βρήκε τον Ντουβεντρού, ο οποίος με ωραίο σουτ ανάγκασε τον Κίρεφ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Η Αλκή διεύρυνε τον δείκτη του υπέρ της σκορ στο 86’. Ο Σεμέδο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο σουτ έγραψε το 0-3. Η Νέα Σαλαμίνα μείωσε σε 2-3 στις καθυστερήσεις με τέρματα των Κυπριανού και Καρώ για το τελικό σκορ.