ΑΜΚΕ: Οκτώ μετάλλια απ’ την τοξοβολία

Η προσπάθεια της Κύπρου για διάκριση στους ΑΜΚΕ συνεχίζεται

Τρία χρυσά, 3 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός της τοξοβολίας στους 17ους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης, στο Σαν Μαρίνο. Τρία μετάλλια, ένα από κάθε απόχρωση, κατέκτησε χθες η Κύπρος στο σύνθετο τόξο. Αρχικά, η ομάδα μας των ανδρών (Δημητριάδης, Χριστοδούλου, Καργάδος) κατάφερε να υποτάξει την Ισλανδία με 222-219, στο μικρό τελικό και να καταλάβει το χάλκινο μετάλλιο. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα του μικτού, με τους Διομήδη Δημητριάδη και Σοφία Τσαγκάρη, να χάνουν από το δίδυμο του Λουξεμβούργου με 154-142 στον τελικό. Ο Δημητριάδης φρόντισε να γιορτάσει τα 30ά γενέθλιά του (γεννημένος 2/6/1987) και με τρίτο μετάλλιο, αυτήν τη φορά το χρυσό! Στον τελικό κέρδισε τον Λουξεμβούργιο Ζιλ Σεβέρ με 142-138 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στους ΑΜΚΕ. Να σημειώσουμε ότι μετά την απονομή, οι διοργανωτές οδήγησαν τον Διομήδη Δημητριάδη για έλεγχο ντόπινγκ.

«Οι κόποι που κάναμε μαζί με τον προπονητή του ολόκληρη τη χρονιά απέδωσαν στο τέλος της χρονιάς. Καταφέραμε να δημιουργήσουμε 5 ρεκόρ σε αυτούς τους αγώνες, 1 στο ατομικό και 4 ομαδικά και αυτό είναι επίσης σημαντικό. Τα τρία μετάλλια που κατέκτησα με αφήνουν απόλυτα ικανοποιημένο, με τα εμπόδια που αντιμετωπίσαμε στην προετοιμασία», μας είπε ο Διομήδης Δημητριάδης, προσθέτοντας: «Θα πρέπει να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο για το μέλλον για να καταφέρουμε να μείνουμε ψηλά και να φτάσουμε ακόμα πιο πάνω».

Πέντε ήταν τα μετάλλια που χάρισε στην Κύπρο το ολυμπιακό τόξο (2-2-1) και βέβαια με λίγη προσοχή τις προηγούμενες ημέρες, σήμερα θα μιλούσαμε για εξαιρετική επιτυχία. Στον πρώτο τελικό του ολυμπιακού τόξου η εθνική μας ομάδα ανδρών (Κωνσταντίνος Παναγή, Μίμης Ελ Χελάλι και Φώτης Φωτίου) έχασαν από τους αθλητές του Λουξεμβούργου με 6-2. Όμως, στη συνέχεια οι Κωνσταντίνος Παναγή και Έλενα Μουσικού έδωσαν τη δική τους απάντηση κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μικτού ομαδικού με το Λουξεμβούργο (5-3).

Το ολυμπιακό τόξο γυναικών ήταν η απόλυτη κυριαρχία των Κυπρίων αθλητριών, αφού το βάθρο γέμισε από κυπριακά λάβαρα. Στο πρώτο σκαλί ανέβηκε η Έλενα Μουσικού, η οποία κέρδισε στον τελικό την Άννα Καλλένου με 7-1, αφήνοντάς της το αργυρό, ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Μικαέλα Κουρουνά, με τη νίκη της στον μικρό τελικό επί της Λουξεμβούργιας Μποντέ με 6-4. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Έλενα Μουσικού αγωνίστηκε στους αγώνες αυτούς εγκυμονούσα στον 4ο μήνα...

Επικύρωση χρυσού στην καλαθόσφαιρα

Τη νίκη που θα της χάριζε οριστικά το χρυσό μετάλλιο πέτυχε το απόγευμα της Παρασκευής (2/6) η εθνική μας ομάδα καλαθοσφαίρισης ανδρών. Οι διεθνείς μας κέρδισαν, αν και πιο δύσκολα του αναμενομένου, και την Ανδόρα με 76-65 και με τέσσερις σερί νίκες είναι οι πρωταθλητές των Μικρών Κρατών, όχι σε επίπεδο, αλλά σε μέγεθος. Μια επιτυχία τεράστια, αφού κάποια κράτη έχουν ξεφύγει στον προγραμματισμό και στην επαγγελματική λειτουργία, όπως η Ισλανδία και το Λουξεμβούργο, ενώ το Μαυροβούνιο βρίσκεται σε πολύ ψηλότερο επίπεδο σε ταλέντο, γονίδια και δουλειά. Κι όμως τα δικά μας παιδιά κατάφεραν να δημιουργήσουν ομάδα με όλη τη σημασίας της λέξης και να δώσουν τις απαντήσεις τους προς πάσα κατεύθυνση και σε Κύπρο και σε εξωτερικό.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, η Ανδόρα έδειξε πως με τη βοήθεια της γειτονικής Ισπανίας έχει αναπτυχθεί και μας απείλησε κάπως. Όμως, χθες ήταν η μέρα του Βασίλη Κούνα, ο οποίος πυροβολούσε έξω από τα 6,75μ. (6/8 τρ.) και έδωσε τις λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα μας, μετά τις τρεις σερί νίκες επί των βασικών αντιπάλων μας, Ισλανδίας, Λουξεμβούργου και Μαυροβουνίου.

Δεκάλεπτα: 15-14, 33-35, 55-50, 76-65.

ΚΥΠΡΟΣ (Γιανναράς): Λοϊζίδης 2, Κινγκ 16 (19ρ.), Μιχαήλ 12 (1), Πιττάκας 2, Σιζόπουλος 4, Κούνας 22 (6), Κορωνίδης, Μαντοβάνι, Θεοχαρίδης 5, Κουμής, Παντελή 7 (1), Στυλιανού 6.

Αργυρό και χάλκινο στο διπλό τραπ

Τη δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν στο διπλό τραπ οι αθλητές μας, παρά το ότι μπήκαν στον τελικό ως 3ος και 4ος. Η μάχη στο διπλό τραπ παίχθηκε μεταξύ Κύπρου και Μάλτας, αφού οι Κετκούτι (απλή συνωνυμία) ήταν καταπληκτικοί στον προκριματικό. Κι εκεί που ο Γουίλιαμ μπήκε στον τελικό ως πρώτος με 134/150 δίσκους, τα χάλασε εκεί κι έμεινε τελικά εκτός βάθρου! Κι όμως φρόντισε ο άλλος Κετκούτι, ο νεαρός Τζιανλούκα (4ος στο παγκόσμιο της Λάρνακας), να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου με 69 δίσκους (είχε 120/150). Δεύτερος ήταν ο Λεόντιος Λεοντίου με 68, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τζιοβάνης Σαββίδης με 48. Στον προκριματικό ο Λεοντίου ήταν τρίτος με 118/150 δίσκους και ο Σαββίδης 4ος με 116/150 δίσκους.

Στην πρώτη ημέρα του σκιτ ανδρών και στους πρώτους 75 δίσκους, οι δύο Κύπριοι αθλητές τέθηκαν επικεφαλής με τις ίδιες ακριβώς επιτυχίες, τους 70/75 δίσκους και αναμένεται να κάνουν το Σάββατο το 1-2. Ο Γιώργος Αχιλλέως είχε κατά σειρά στα τρία 25άρια 22 + 23 +25 και ο Ανδρέας Χάσικος 23 + 23 + 24. Ενημερωτικά, τρίτος είναι ο Μαλτέζος Φαρούτζια με 67/75 δίσκους.

Αργυρό το ομαδικό τζούντο

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα μας στο τζούντο, χάνοντας στον τελικό από το ισχυρό Μαυροβούνιο με 2-1 νίκες. Την ομάδα μας αποτελούσαν οι Χρίστος Σκουρουμούνης (-66κ.), Χαρίλαος Χατζηαδάμου (-81κ.) και Κυριάκος Νικολάου (-100κ.). Ο Νικολάου ήταν ο μοναδικός αθλητής μας που κέρδισε τον αντίπαλό του στον τελικό. Η ομάδα μας φάνηκε «τυχερή» στην κλήρωση, αφού τελικώς το Σαν Μαρίνο δεν παρουσίασε ομάδα και έτσι περάσαμε στα ημιτελικά χωρίς αγώνα. Εκεί, πιο ξεκούραστα τα δικά μας παιδιά κατάφεραν να νικήσουν τους Μονεγάσκους και οι τρεις και με το 3-0 πέρασαν στον τελικό απέναντι στο ισχυρό Μαυροβούνιο.

Αποκλεισμοί στην επιτραπέζια αντισφαίριση

Δεν κατάφεραν οι αθλητές μας της επιτραπέζιας αντισφαίρισης να ξεπεράσουν τα εμπόδια των αντιπάλων τους στη φάση των ομίλων, στους αγώνες του μονού σε άνδρες και γυναίκες και έτσι αποκλείστηκαν. Συγκεκριμένα, στους άνδρες ο Χρίστο Χριστόνοφ έχασε κατά σειρά από τον Μαυροβούνιο Ράντοβιτς με 3-0, από τον Ράνι απ’ το Σαν Μαρίνο με 3-1, από τον Μονεγάσκο Προβόστ με 3-0, ενώ έκλεισε το τουρνουά με δύο νίκες, με 3-1 επί του Ισλανδού Ούλφαρσον και με 3-0 επί του Λουξεμβούργιου Τσιότσιου.

Στο γυναικείο ταμπλό η Αβραάμ ξεκίνησε με νίκη επί της Μαλτέζας Πάτσε με 3-0, κι έχασε στη συνέχεια από την Τζιάρντι (Σαν Μαρίνο) με 3-0 και τη Μαυροβούνια Τσούλαφιτς με 3-2. Τέλος, Κωνσταντίνα Μελετιέ γνώρισε δύο ήττες με 3-0, από τη Λουξεμβουργια Γκεντερίνγκερ και τη Μόρι απ’ το Σαν Μαρίνο.