Ανόρθωση-Απόλλωνας 1-1: Ραντεβού στη Λεμεσό!

Ανόρθωση και Απόλλων θα «λύσουν» τις διαφορές τους στη Λεμεσό για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Ανόρθωση και Απόλλων έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στον πρώτο προημιτελικό αγώνα του Κυπέλλου και θα λύσουν τις διαφορές τους στις 11 Απριλίου στη Λεμεσό. Ο Ζάντερ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ για να ισοφαρίσει ο Πράνιτς με πέναλτι στο 56'.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Στα πρώτα λεπτά είδαμε παιχνίδι κέντρου και εναλασσόμενη υπεροχή. Η ομάδα της Λεμεσού στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι κατάφερε να σκοράρει. Στο 20’, ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι προς τον Ζάντερ, ο οποίος με σουτ στην κλειστή γωνία του Χάρους έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Απόλλωνας, στη συνέχεια, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ η Ανόρθωση δεν μπορούσε να δημιουργήσει καθόλου επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Βάλε. Η ομάδα της Αμμοχώστου απείλησε για πρώτη φορά στο 42’, όταν ο Σισέ έκανε την ωραία σέντρα στην περιοχή προς τον Ντούρις, ο οποίος με κεφαλιά εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση ενός μέτριου πρώτου ημιχρόνου στη Λάρνακα.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να μπαίνει πιο «ζωντανά» και να επιδιώκει την ισοφάριση. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Γιούστε σε σουτ του Ιγκιεμπόρ στο 56’. Ο Ντάνιελ Πράνιτς ανέλαβε την εκτέλεση αλά Πανένκα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη συνέχεια, είδαμε την Ανόρθωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ η ομάδα της Λεμεσού είδε τον Γιούστε να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού στο 60’ με πρόβλημα στους προσαγωγούς. Στο 79’, ο Άλεξ Ντα Σίλβα επιχείρησε ένα εξαιρετικό σουτ από πολύ μακριά, το οποίο εξουδετέρωσε με αρκετή δυσκολία ο Χάρους. Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν για τη νίκη, όμως η ισοπαλία «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο τέλος.