Ανόρθωση-ΕΝΠ 2-0: Νίκησε και τις απουσίες

Βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με Κατσιαράβα και Πράνιτς

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που επικράτησε με 2-0 της Ένωσης σε ένα ματς που οι «Βυσσινί» προσπάθησαν αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί. Κατσιαράβα μόλις στο 2ο λεπτό και το πέναλτι του Πράνιτς έδωσαν τη νίκη στην «Μεγάλη Κυρία».

Α΄ Ημίχρονο

Από τη λίστα με τις ευχές του Στρέπελ το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Κατσιαράβα στο δεύτερο λεπτό να σκοράρει μετά από ωραία επιθετική ενέργεια που είχε μέσα Λαβόρδε, Στρούνα και Μικελντάντζε αλλά και λάθος του Κλέιμαν. Το γκολ πάντως δεν βοήθησε και πολύ την Ανόρθωση να αποδώσει καλύτερα αφού δεν μπόρεσε να επιβληθεί στον αγώνα, χωρίς βέβαια και η Ένωση να φτιάξει πολλές φάσεις αν και κρατούσε περισσότερο μπάλα.

Οι καλύτερες στιγμές της ήταν τα σουτ από Ουντότζι στο 12’ και Ζάρατε στο 17’ με το πρώτο να φεύγει έξω και το δεύτερο να αναγκάζει τον Βάργκιτς να διώχνει σε κόρνερ. Η Ανόρθωση έμοιαζε να μην έχει τρόπους να κλέψει μπάλες και να βγάλει καλές αντεπιθέσεις, με ένα σουτ του Μικελντάντζε στο 29’ να είναι ό,τι καλύτερο είδαμε. Αυτά μέχρι το 42’ όπου και πάλι ο νεαρός Γεωργιανός είχε δυο ευκαιρίες για να σκοράρει. Πρώτα αστόχησε και ένα λεπτό μετά από λάθος του Κλέιμαν έκλεψε μπάλα και φάτσα με το τέρμα εκτέλεσε για να έρθει ο Κυριάκου με εντυπωσιακό τρόπο να αποσοβήσει το γκολ.

Η Ένωση μπήκε και πάλι με διάθεση να πιέσει και ήταν καλύτερη στο γήπεδο χωρίς όμως να μπορέσει να βρει τις μεγάλες φάσεις για να ισοφαρίσει. Η μια που βρήκε έγινε και γκολ στο 56’ με τον Λούκα Σωτηρίου όμως να το ακυρώνει για φάουλ στον Βάργκιτς. Αμέσως πριν ο Στρέπελ είχε αποσύρει από το γήπεδο το Λαβόρδε για να βάλει τον Κυριάκου και στο 60’ από ωραία αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Παφίτη άσσο ο Ιωάννου κέρδισε πέναλτι. Ο Πράνιτς το έκανε γκολ στο 61’ και έδωσε πλέον γερό προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ αυτό έριξε αρκετά τους ρυθμούς του αγώνα, φάνηκε το μυαλό να πηγαίνει προς τον αγώνα του κυπέλλου που ακολουθεί, με την Ένωση να χάνει και το κουράγιο της. Όμως ο μικρός ο Ιωάννου είχε τη στιγμή να σκοράρει με ένα εντυπωσιακό σουτ που επιχείρησε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο αγώνας τελείωσε με δυο σουτ από τον Μικελντάντζε που δεν βρήκαν στόχο.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ανόρθωση: Ο νεαρός Μιχάλης Ιωάννου μπήκε μέσα να παίξει λόγω των απουσιών που υπήρχαν και όσο κυλούσε το παιχνίδι γινόταν και καλύτερος. Κέρδισε πέναλτι και είχε δοκάρι. Ο Μικελντάντζε ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης αν και δεν μπόρεσε να σκοράρει, καλά πήγε και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο με Σίφο-Αρτυματά.

ΕΝΠ: Ο Κυριάκου μόνο για το κόψιμο που έκανε στο τέλος του ημιχρόνου αξίζει να μπει. Κινητικός και ο Ουντότζι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ανόρθωση: Ο Κατσιαράβα έβαλε το γκολ νωρίς αλλά είναι ζήτημα αν είχε εμπλοκή σε κάποια άλλη καλή στιγμή. Ο Λαβόρδε δεν πήρε τις πρωτοβουλίες που θα περίμενε κανείς και βγήκε πρώτη αλλαγή. Δεν «φώναξε» πως επέστρεψε.

ΕΝΠ: Ο Κλείμαν αυτή τη φορά δεν είχε την σταθερότητα που χρειάζεσαι από τον τερματοφύλακά σου. Στην κορυφή της επίθεσης υπάρχει πρόβλημα που μάλλον μόνο με μεταγραφή λύνεται.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ανόρθωση: Παίρνει καλό βαθμό ο Στρέπελ που έβγαλε αυτούς που δεν βοηθούσαν και κράτησε μέσα τον Ιωάννου που προσπαθούσε. Τον βόλεψε και το γκολ νωρίς βέβαια, αλλά η διαχείριση του αγώνα ήταν καλή.

ΕΝΠ: Ο Φελκ επίσης πήρε καλό βαθμό στο να μας δείξει μια ομάδα που μπόρεσε μες το «Α. Παπαδόπουλος» κατοχή μπάλας που της αναλογούσε αφού έχανε από νωρίς. Δεν βρήκε τις λύσεις για να έχει ουσία αυτή η κατοχή αλλά είναι και θέμα παικτών αυτό.

ΔΙΑΤΗΣΙΑ

Ο Σωτηρίου σωστά υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Ανόρθωσης. Μόνη συζήτηση που μπορεί να γίνει το γκολ που ακυρώθηκε για την Ένωση που δεν ξεκαθάρισε από το replay αν σωστά υποδείχθηκε φάουλ στον Βάργκιτς ή όχι.

Γκολ: Κατσιαράβα, Πράνιτς

Κίτρινες: Ζοάο Βίκτορ / Ενόχ, Κυριάκου