Ανόρθωση-Ολυμπιακός 5-1: Ξέσπασμα με σούπερ Καμαρά!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ανώτερη η Ανόρθωση κέρδισε τον Ολυμπιακό με 5-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Καμαρά σημείωσε χατ τρικ (70’, 75’ και 88’), ο Ράγιος στο 51’ και ο Ντουγκλάο στο 35΄τα γκολ των νικητών. Ο Τόρες μείωσε προσωρινά στο 69’. Στους 23 βαθμούς έφθασε η Ανόρθωση που ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή.

Η εικόνα του αγώνα

Η Ανόρθωση μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, όπως αναμενόταν. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Στο 8’, ήταν η αντεπίθεση των «μαυροπρασίνων», ο Πεχλιβάνης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πλασέ, όμως ο Ντουγκλάο τον πρόλαβε και έδιώξε σε κόρνερ. Η Ανόρθωση είχε δύο σουτ των Βίκτορ και Παλάνκα που πέρασαν άουτ στις αρχές του παιχνιδιού. Στο 19’, ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά. Ήταν η σέντρα του Πεχλιβάνη, το στρώσιμο του Παντελή στον Τόρες, ο οποίος έκανε το πλασέ άουτ. Στο 23’, ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πλασέ, όμως ο Χίντι απέκρουσε ασταθώς. Στο 26’, η εξαιρετική μπαλιά του Παλάνκα από δεξιά βρήκε τον Καμαρά, αυτός έκανε την κεφαλιά, όμως ο Χίντι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 35’, όμως, η Ανόρθωση «άνοιξε» το σκορ. Στην εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς, ο Χίντι έκανε άστοχη έξοδο, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά και ο Ντουγκλάο σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0. Στη συνέχεια, και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να πετύχει κάποιο δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να χάνει ευκαιρίες με πλασέ των Καλό και Γκάντσεφ και ακυρωθέν γκολ του Ντουγκλάο για επιθετικό φάουλ σε κόρνερ. Το δεύτερο γκολ το πέτυχε εν τέλει στο 51’. Η εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς βρήκε τον Ράγιος στην περιοχή, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 2-0. Ο Καλό στο 61’ αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στον προσαγωγό και αντικαταστάθηκε από τον Αμπντουλάγιεφ. Στο 69’, ο Ολυμπιακός μείωσε στο σκορ με ωραία κεφαλιά του Τόρες από σέντρα του Μενελάου. Στο επόμενο λεπτό, ο Καμαρά με ωραίο πλασέ έγραψε το 3-1 και πέντε λεπτά αργότερα με ωραίο πλασέ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό γκολ για το 4-1. Ο επιθετικός από την Γουινέα ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 88’ με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Πράνιτς και πάλι.

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Βίκτορ (84' Άλβες), Γκάντσεφ, Ράγιος (82' Οικονομίδης), Παλάνκα, Καλό (61' Αμπντουλάγιεφ), Καμαρά

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (52' Αυλωνίτης), Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Σεραφείμ, Μενελάου, Παντελή (76' Ανδρέου), Χριστοφίδης (77' Λεμονάρης), Αντωνίου, Σωτηρίου