Ανόρθωση: Το δίδυμο και ο αφανής ήρωας

Πέραν των Ράγιο και Ντούρις τουλάχιστον άλλος ένας ποδοσφαιριστής έκανε τη διαφορά απέναντι στον Ερμή

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις και αναμφίβολα μια από τις πιο εύστοχες και ουσιαστικές, η Ανόρθωση έμεινε μακριά από την τρίτη θέση της βαθμολογίας για 24 ώρες. Έχοντας δύο σκόρερς και πάμπολλους δημιουργούς, η ομάδα του Ρόνι Λέβι έδειξε μια εξαιρετική εικόνα ιδιαίτερα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι με αδιάκοπο τρέξιμο με ή χωρίς την μπάλα, με ουκ ολίγους ποδοσφαιριστές να περνούν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων.

Ο Μίχαλ Ντούρις πρόσθεσε άλλο ένα ζευγάρι γκολ στο ενεργητικό του και μετά τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, «τιμώρησε» και τον Ερμή. Ο Σλοβάκος επιθετικός ιδιαίτερα στο πρώτο γκολ του 42ου λεπτού έδειξε απλότητα αλλά και στοιχεία κεντρικού επιθετικού, τα οποία έλειψαν στο μεγαλύτερο στάδιο της φετινής χρονιάς. Αναμφίβολα ο Ρόνι Λέβι βρήκε ένα κομμάτι του παζλ που έλειπε και αυτό που απομένει είναι να δει τον βαθμό ανταπόκρισης του Ντούρις σε ντέρμπι.

Συνήθως διακρίνεται σε ρόλο δημιουργού αλλά χθες έδειξε ότι μπορεί και να σκοράρει, με τον Ρούμπεν Ράγιο να ζητάει επίμονα το γκολ στους δύο τελευταίους αγώνες με Ολυμπιακό και Ομόνοια. Ότι δεν κατάφερε απέναντι στο δίδυμο από τη Λευκωσία, ο Ισπανός το πέτυχε δις απέναντι στον Ερμή, βρίσκοντας δίκτυα μετά τον Νοέμβρη. Αναμφίβολα ο Ράγιο είναι ένας ποδοσφαιριστής που όταν βρεθεί στην ημέρα του, ανεβάζει τουλάχιστον ένα επίπεδο την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα συμμετοχή σε δύο γκολ είχε ο Ντάνιελ Πράνιτς ο οποίος προερχόταν από το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Ανόρθωσης. Ο Κροάτης στο 41ο λεπτό πραγματοποίησε μπαλιά 20 μέτρων σημαδεύοντας τον Ντούρις ο οποίος σκόραρε, ενώ το σκηνικό επαναλήφθηκε στο 70ο όταν με ένα άγγιγμα έστειλε τον Σλοβάκο μέσα στην αντίπαλη περιοχή, σερβίροντας στον Ράγιο που διαμόρφωσε το τελικό 4-0