Ανόρθωση: Το λάθος του Δημητρίου και τα σενάρια με Φελγκέιρας

Εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία των δύο τερματοφυλάκων στη φετινή σεζόν

Η 26η Αυγούστου και ο εκτός έδρας αγώνας με τη Δόξα Κατωκοπιάς, ήταν μια σημαδιακή ημερομηνία για την πορεία δύο ποδοσφαιριστών της Ανόρθωσης και συγκεκριμένα δύο τερματοφυλάκων, τουλάχιστον στο πρώτο μισό της φετινής σεζόν. Από τη μια ο Μάριο Φελγκέιρας τραυματίστηκε στην προθέρμανση και η σοβαρότητα της κατάστασης οδήγησε στη μη εγγραφή του στο κυανόλευκο ρόστερ το οποίο κατατέθηκε στην ΚΟΠ και από την άλλη ο Δημήτρης Δημητρίου άρπαξε την ευκαιρία για να δώσει τα πρώτα δείγματα γραφής του ταλέντου του.

Τέσσερις μήνες αργότερα ο 19χρονος τερματοφύλακας κατάφερε να κερδίσει φανέλα βασικού από τον Ιβάν Βάργκιτς ο οποίος αποκτήθηκε με μονοετή δανεισμό από την ιταλική Λάτσιο, έχοντας απολογισμό πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα. Ο αγώνας απέναντι στην Πάφο FC συνοδεύτηκε με το πρώτο σοβαρό λάθος του Κύπριου άσου καθώς η άστοχη έξοδός του στο 67ο λεπτό επέτρεψε στον Άνταμ Νέμετς να ισοφαρίσει σε 2-2, σκορ το οποίο ήταν και τελικό.

Προφανώς το να χρεωθεί η απώλεια των δύο βαθμών στο Δημήτρη Δημητρίου θα ήταν τουλάχιστον... εγκληματικό και για πρώτη φορά μετά από οκτώ αγώνες, ο ταλαντούχος τερματοφύλακας θα χρειαστεί στήριξη ώστε να επανέλθει στα επίπεδα απόδοσης που έχει συνηθίσει τους φίλους της «Μεγάλης Κυρίας». Συγχρόνως, συζήτηση προκύπτει για το μέλλον του Μάριο Φελγκέιρας καθώς η χειμερινή μεταγραφική περίοδος προσφέρεται για επαναξιολόγηση της κατάστασής του.

Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας εξακολουθεί να δεσμεύεται με συμβόλαιο με τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου και ουσιαστικά τα σενάρια που παίζουν είναι δύο. Το ένα αφορά την επανεγγραφή του στο ρόστερ και ταυτόχρονα τον πρόωρο τερματισμό του δανεισμού του Ιβάν Βάργκιτς από την Λάτσιο και το δεύτερο τη διακοπή του συμβολαίου.

Στην πρώτη περίπτωση και τυχόν επιστροφή του Μάριο Φελγκέιρας στο κυανόλευκο δυναμικό, θα σημάνει αυτόματα και την πρώτη μεταγραφή της Ανόρθωσης κατά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο.