Δόξα Κατωκοπιάς-Ανόρθωση 0-1: Αστυνόμος Μπέκα(ς) στο Μακάρειο

Το πρώτο τρίποντο της χρονιάς κατέκτησε η «Μεγάλη Κυρία»

Ακολουθώντας τον δρόμο που χάραξαν χθες Ομόνοια και ΑΕΛ, η Ανόρθωση κατάφερε με το στενό αλλά υπερπολύτιμο 0-1 να καρπωθεί το πρώτο τρίποντο της χρονιάς απέναντι σε μια φιλότιμη και μαχητική αντίπαλο όπως ήταν η Δόξα.

Ο Μπέκα Μικελτάνζε ήταν ο σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης υποδεχόμενος τελική πάσα από τον Ντάνιελ Πράνιτς, με αμφότερους τους ποδοσφαιριστές να έρχονται από τον πάγκο για να κάνουν τη διαφορά. Στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων πέρασε και ο 19χρονος Δημήτρης Δημητρίου ο οποίος κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Μάριο Φελγκέιρας ο οποίος τραυματίστηκε στην προθέρμανση έχοντας τουλάχιστον δύο σωτήριες επεμβάσεις στο ενεργητικό του.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν αυτή που εκδήλωσε πρώτη τελική προσπάθεια με τον Παβλόφ να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα από τη μικρή περιοχή ωστόσο το εξ επαφής πλασέ του στο 6ο λεπτό σταμάτησε στο σώμα του Δημητρίου. Τρία λεπτά αργότερα ο Στρούνα σημάδεψε τον Ντούρις στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Γκρεμσλ να ενεργεί γρήγορα και να μην επιτρέπει στον Σλοβάκο να απειλήσει, ενώ στο 12ο λεπτό ο Ράγιο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τη μπαλιά του Εγγλέζου από αριστερά.

Στο 14ο λεπτό ο Στρούνα πραγματοποίησε μπαλιά από δεξιά βλέποντας τον Ντούρις να μην μπορεί να νικήσει τον Γκρεμσλ με κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζατλ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να κατευθύνει τη μπάλα στα δίκτυα. Μια εκτέλεση φάουλ του Μιτρέα στο 23ο λεπτό σταμάτησε στο ανθρώπινο τείχος, ενώ ένα σουτ του Ζατλ από αριστερά τρία λεπτά αργότερα, δεν ανησύχησε τον Δημητρίου.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού δύο εκτελέσεις φάουλ του Ράγιο πέρασαν ανεκμετάλλευτες, με τον Ισπανό να απειλεί ανεπιτυχώς και με σουτ εκτός περιοχής στο 34ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα Ράγιο και Ντούρις συνδυάστηκαν με τον Σλοβάκο να χάνει την ισορροπία του και την ευκαιρία να απειλήσει, ενώ μια κάθετη πάσα του Ιγκιεμπόρ στο 43ο λεπτό ανακόπηκε από τον Μουχτάρη. Στο πρώτο και μοναδικό λεπτό της καθυστέρησης ο Ιγκιεμπόρ με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής είδε τον Γκρεμσλ να διατηρεί το 0-0 ως σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη απείλησαν στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχοι με τον Δημητρίου να παραχωρεί κόρνερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα μια συρτή μπαλιά του Περέιρα σταμάτησε στον Σίλντεφελντ. Στο 56ο λεπτό ο προπονητής της Ανόρθωσης επιστράτευσε Μικελτάντζε αντί Κάτσαρ με τον Ράγιο να μετακινείται στη μεσαία γραμμή, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ντούρις με εξ επαφής προβολή δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ μιας και ο Μιτρέα ανέκοψε.

Στο 65ο λεπτό ο Ασαμόα πλαγιοκόπησε από δεξιά με τη μπαλιά του να σταματά στον Ιγκιεμπόρ, με τον τελευταίο να απειλεί με μακρινό σουτ στο 69ο λεπτό το οποίο απέφερε ένα κόρνερ. Από την εκτέλεσή του ο Στρούνα πήρε την επαναφορά και με σουτ από τα 15 μέτρα απείλησε την εστία του Γκρεμσλ, ενώ στο 73ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Πράνιτς σημάδεψε τον Ράγιο ο οποίος ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Δόξας σε καθοριστική επέμβαση.

Στο 78ο λεπτό ο Ισπανός μέσος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά με τον Βίκτορ να αστοχεί με κεφαλιά, ενώ αμέσως μετά ο Ζατλ απείλησε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ ωστόσο ο Δημητρίου είχε τη λύση. Στο 82ο λεπτό ο Πράνιτς σημάδεψε τον Μικελτάντζε στο σημείο του πέναλτι με τον Γεωργιανό να περνά τη μπάλα πάνω από το σώμα του Γκρεμσλ και στα δίκτυα, διαμορφώνοντας το 0-1. Ένα λεπτό πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε τον Λούκα Χατζηλούκα για διαμαρτυρίες, με την Ανόρθωση να φτάνει κοντά στο γκολ στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης όταν ο Κατσαράβα σημάδεψε τον Ράγιο ωστόσο ο Ισπανός αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης στα 19 του χρόνια πραγματοποίησε ο Δημήτρης Δημητρίου ο οποίος κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Μάριο Φελγκέιρας. Ο νεαρός τερματοφύλακας είχε μια καθοριστική επέμβαση μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και άλλη μια δύο λεπτά πριν ο Μπέκα Μικελτάντζε ανοίξει το σκορ στο 82ο. Σημάδεψε έπισης με άκρως θετικό πρόσημο την παρουσία του στο «Μακάρειο» βάζοντας το λιθαράκι του για το πρώτο διπλό της χρονιάς.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Άσφαιρος παρέμεινε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Δόξας ο Ευγκέν Παβλόφ ο οποίος πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης. Ο 27χρονος Ουκρανός είχε κλασσική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και να δώσει μια διαφορετική τροπή στην αναμέτρηση ωστόσο νικήθηκε από τον άπειρο Δημήτρη Δημητρίου.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μιτρέα, Μουχτάρης, Ευσταθίου, Τίνκου (66' Παχίπης), Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης (79' Χατζηβασίλης), Ασαμόα, Ζατλ, Παβλόφ

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Δημητρίου, Εγγλέζου, Στρούνα, Σίλντεφελντ, Ντουγκλάο, Κάτσαρ (56' Μικελτάντζε), Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιο, Σισέ (72' Πράνιτς), Ντούρις (85' Κατσαράβα)

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου

Σκόρερ: 82' Μικελτάντζε

Κίτρινες κάρτες: Μουχτάρης, Ασαμόα, Παβλόφ

Γήπεδο: Μακάρειο